Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Redakcja money.pl
|

Ile kosztuje euro? Kurs euro do złotego (EUR/PLN) 9.08.2022

1
Podziel się:

Kurs euro - 9.08.2022. We wtorek za jedno euro (EUR) zapłacimy 4.6982 zł. Na skutek zawirowań gospodarczych, rosnących cen surowców, wysokiej inflacji i kryzysu wywołanego przez wojnę w Ukrainie, złoty w ostatnich miesiącach znacznie osłabił się wobec euro, które jednocześnie osiągnęło w lipcu parytet wobec dolara.

Ile kosztuje euro? Kurs euro do złotego (EUR/PLN) 9.08.2022
Waluta euro weszła do obiegu w 2002 r (money.pl, Rafał Parczewski)

Kurs euro 9.08.2022 - godz. 7.35:

wykres dla: EURPLN

Euro (EUR) - znaczenie i kurs wspólnej waluty Unii Europejskiej

Euro to wspólna waluta Unii Europejskiej, która weszła do obiegu od 1 stycznia 2002 r. Prace nad jej wdrożeniem rozpoczęły się jeszcze w latach 70. XX wieku. Euro jest prawnym środkiem płatniczym obowiązującym w 19 z 27 krajów należących do UE. Na obszarze, na którym obowiązuje euro, mieszka 341 mln Europejczyków.

Jeden euro dzieli się na 100 eurocentów. W obiegu znajduje się ok. 1,4 biliona euro na całym świecie. Jest to druga najpopularniejsza w handlu waluta na świecie - po dolarze.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Złoty będzie umocniony? Ekspert: Nie jest tak, że NBP jest bezbronny

Całokształt państw, w których walutą jest euro, potocznie nazywany jest strefą euro, eurozoną bądź eurolandem. Są to kolejno: Austria, Belgia, Cypr, Estonia, Finlandia, Francja, Grecja, Hiszpania, Holandia, Irlandia, Litwa, Luksemburg, Łotwa, Malta, Niemcy, Portugalia, Słowacja, Słowenia, Włochy. Dodatkowo, cztery inne państwa posiadają euro pomimo braku przynależności do UE - są to: Andora, Monako, San Marino, Watykan. Od 1 stycznia 2023 r. do strefy euro dołącza także Chorwacja.

Politykę monetarną wobec euro sprawuje Europejski Bank Centralny, odpowiedzialny m.in. za emisję euro oraz ochronę jego siły nabywcze

W lipcu 2022 r. po raz pierwszy od wejścia euro do obiegu, waluta ta osiągnęła parytet z dolarem - to znaczy, wartość obu walut zrównała się. W efekcie 1 euro był wart 1 dolara.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(1)
Przepraszam
2 miesiące temu
Śmieszna ta nasza walutą uja warta. 10 x podnosili stopy żeby złoty się umocnił a on cały czas się osłabia. Wszystko drożeje a pensje niby wzrosły a mają mniejsza wartość jak przed inflacją. Chyba, że jest się nowym prezesem PKO BP 90k miesięcznie to wy ludzie przez 20 lat nie za robicie tyle co on przez rok. 20 lat zrozumcie ile to czasu? Średnio 1/3 życia.