Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
MLG
|
aktualizacja

Klamka dla Chorwacji zapadła. W Polsce nie do pomyślenia

312
Podziel się:

Rada Unii Europejskiej we wtorek przyjęła ostatnie trzy akty prawne niezbędne do tego, aby Chorwacja mogła od 1 stycznia 2023 r. używać euro jako swojej waluty. W ten sposób kończy się procedura pozwalająca temu krajowi przystąpić do strefy euro. Polska w ciągu najbliższych lat euro nie wprowadzi - tak wynika z ostatniej wypowiedzi prezesa NBP.

Klamka dla Chorwacji zapadła. W Polsce nie do pomyślenia
Chorwacja przystępuje do strefy euro (Getty, Thierry Monasse)

- Chciałbym pogratulować ministrowi Zdravko Mariciowi i całej Chorwacji, która przystępuje do strefy euro jako jej dwudziesty członek. Przyjęcie euro to nie wyścig, ale odpowiedzialna decyzja polityczna. Chorwacja z powodzeniem spełniła wszystkie kryteria gospodarcze i od 1 stycznia 2023 r. zacznie używać euro — oświadczył czeski minister finansów Zbyniek Stanjura. Czechy sprawują obecnie półroczną prezydencję w Radzie UE.

W jednym z trzech aktów prawnych określono kurs wymiany. Został on ustalony na 7,53450 kuny za 1 euro — poinformowała Rada.

W ubiegłym tygodniu Parlament Europejski pozytywnie ocenił kandydaturę Chorwacji do członkostwa w strefie euro od 1 stycznia 2023 roku.

W dokumencie wskazano, że pomimo pandemii COVID-19, wysokiej inflacji i inwazji Rosji na Ukrainę, Chorwacja nadal jest gotowa do przyjęcia euro.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Zobacz także: Czy czeka nas kryzys zadłużeniowy? Marek Belka mówi o zaletach euro

Europosłowie stwierdzili również, że Chorwacja już teraz ma wyższy poziom konwergencji cenowej ze strefą euro w porównaniu z innymi państwami członkowskimi, które nie mają wspólnej waluty.

Reformy podjęte przez chorwacki rząd w ostatnich latach wzmocniły gospodarkę i utorowały drogę do przyjęcia przez Chorwację wspólnej waluty. Oczywiste jest, że wejście do strefy euro to właściwa decyzja dla kraju, jego przedsiębiorstw i obywateli, a także różnych sektorów gospodarki, takich jak turystyka — powiedział rumuński europoseł Muresan, który był sprawozdawcą projektu.

- Przyjęcie euro przez Chorwację pokazuje, że wspólna waluta to stymulujący i solidny projekt, który gwarantuje obywatelom większe bezpieczeństwo i stabilność — dodała przewodnicząca grupy roboczej PE ds. euro, portugalska europosłanka Margarida Marques.

Nie wiadomo czy i kiedy Polska wejdzie do strefy euro. Prezes NBP Adam Glapiński podczas ostatniej, lipcowej konferencji prasowej zadeklarował: "dopóki jestem prezesem NBP, Polska do strefy euro nie wejdzie". Przypomnijmy, że kadencja szefa NBP trwa sześć lat, prezes Glapiński będzie kierować bankiem centralnym do 2028 r.

Jest ogromna presja ze strony jednego z naszych sąsiadów, żeby wprowadzić w Polsce euro. Żeby Polskę wprowadzić do strefy euro. I żeby Polska uczestniczyła w budowie tzw. państwa europejskiego — mówił w piątek prezes Narodowego Banku Polski Adam Glapiński.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(312)
Piotr
2 lata temu
Może wprowadzą jak będzie 7,53450 PLN za 1 euro.
Anna
2 lata temu
bo euro nie dodrukują tak jak złotego, i tyle w temacie.
dekoder
2 lata temu
Wszystkie kraje mające dzisiaj euro, byli kolaborantami 3 rzeszy!
Paździoch
2 lata temu
w prl komuchy robią propagande any Euro bo by sie skończył dodruk pustego pieniądza i inne przekręty
SIEKIEREZADA
2 lata temu
Tak czy Nie mieć euro € to kwestia walki z argumentami za i przeciw, oczywiście w Polsce najwięcej do powiedzenia mają rewolucjoniści, roszczeniowcy, fermenciarze PIS , zamiast racjonalnego przeważajá emocje.
...
Następna strona