Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Julia Grzesiek
|

"Inwestuj w siebie tyle, ile tylko możesz". 5 najlepszych rad Warrena Buffetta

12
Podziel się:

Warren Buffett to najprawdopodobniej najpopularniejszy i najbardziej szanowany inwestor w historii. Słynący z gospodarności oraz prowadzenia skromnego trybu życia przedsiębiorca jest powszechnie uznawany za autorytet w dziedzinie finansów.

"Inwestuj w siebie tyle, ile tylko możesz". 5 najlepszych rad Warrena Buffetta
Warren Buffett to jeden z najbardziej uznanych inwestorów na świecie, filantrop, który postanowił, że odda znaczną część swojego majątku na cele charytatywne (Getty Images, Alex Wong)

Kluczem do osiągnięcia sukcesu często bywa podążanie za radami tych, którzy zdążyli już sobie na niego zapracować. Mało jest na świecie osób, które mogą pochwalić się taką renomą jak legendarny inwestor Warren Buffett, od lat utrzymujący się w czołówce rankingu najbogatszych ludzi świata. Oto niektóre z jego najsłynniejszych rad, które mogą okazać się przydatne nie tylko dla początkujących inwestorów.

1. "Zasada nr 1: nigdy nie trać pieniędzy. Zasada nr 2: nigdy nie zapominaj o zasadzie nr 1"

To najbardziej znana rada legendarnego inwestora. Zgodnie z jej założeniami w biznesie nie ma miejsca na niefrasobliwe podejście. Sprawy finansowe to nie błahostka, a niedoinformowanie oraz nieostrożność działają na niekorzyść każdego inwestora. Buffett lokuje swój kapitał wyłącznie w firmach, których działalność dokładnie sprawdza i rozumie, dzięki czemu za każdym razem przystępuje do inwestycji przygotowany na osiągnięcie zysku.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Inwestorzy ustawiają się w kolejce. O wynalazek Polki bije się świat, Japonia wykłada pieniądze

2. "Cena jest tym, co płacisz. Wartość jest tym, co otrzymujesz"

Takimi słowami Buffett zwrócił się do udziałowców Berkshire Hathaway w liście z 2008 roku. Pieniądze traci się w momencie, gdy cena, którą należy zapłacić, przewyższa wartość danej inwestycji. Ponoszenie wysokich kosztów korzystania z karty kredytowej lub wydawanie środków na przedmioty, których tak naprawdę nie używamy, jest – przyjmując poglądy zgodne z założeniami Buffetta – marnotrawstwem pieniędzy. "Niezależnie od tego, czy mówimy o skarpetkach, czy o akcjach, lubię kupować towary wysokiej jakości, gdy są przecenione" – wyznaje w liście Buffett.

3. "O wiele lepiej jest kupić znakomitą firmę po przyzwoitej cenie niż przyzwoitą firmę po znakomitej cenie"

Powyższe słowa, pochodzące z listu do udziałowców Berkshire Hathaway z 1989 roku, to jeden z najsłynniejszych cytatów Buffetta. Zgodnie z tym podejściem podczas kryzysu finansowego z lat 2007-2008 Buffett decydował się na inwestycje długoterminowe, lokując swoje miliardy w firmach takich jak General Electric czy Goldman Sachs. W dzisiejszych czasach, idąc śladami Buffetta, szukać należy spółek, w które zainwestowanie oznacza pewny zysk nawet kosztem wyższego wkładu. Ostatecznym celem jest w końcu znalezienie właściwej spółki po właściwej cenie — z zachowaniem marginesu bezpieczeństwa chroniącego przed nieznanym ryzykiem rynkowym.

4. "Ryzyko jest efektem braku wiedzy"

Powyższe słowa Buffetta cytuje magazyn Forbes. Dobry inwestor powinien cechować się szeroką wiedzą z zakresu zarządzania pieniędzmi. Odpowiednia edukacja zapewnia przedsiębiorcy, którego duża część pracy polega na stałym monitorowaniu oraz ewentualnej minimalizacji ryzyka inwestycyjnego, poczucie większego bezpieczeństwa. Jest to element samorozwoju, o którym mowa w następnym punkcie.

5. "Inwestuj w siebie tyle, ile tylko możesz"

Jak twierdzi Bufffet, "wszystko, co inwestujesz w siebie, zwraca się dziesięciokrotnie". Wiedza zdobyta dzięki edukacji, w przeciwieństwie do aktywów oraz inwestycji, nie może zostać w żaden sposób odebrana. "Nikt nie może tego opodatkować ani Ci tego ukraść" — oświadcza legendarny przedsiębiorca cytowany przez magazyn Inc.com.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(12)
PÓŁPRAWDA
2 miesiące temu
Ryzyko jest efektem braku wiedzy ? A kto ma wiedzieć o tym że będzie covid, huragan, susza czy wojna ? Oprócz braku wiedzy są czynniki od nas nie zależne o których nie możemy wiedzieć ... tak że to stwierdzenie uważam za półprawdę.
Słomka
3 miesiące temu
Gra słów. Remember Money are for everyone
Zylbersztajn
9 miesięcy temu
. "Cena jest tym, co płacisz. Wartość jest tym, co otrzymujesz" A dzisiejsze pokolenie cechuje się właśnie tym, że zna CENĘ wszystkiego a nie zna WARTOŚCI niczego... :oP
Tja
10 miesięcy temu
Głos oddany na byle kogo, kiedy nie ma żadnej dobrej opcji do wyboru jest najgorszym z oddanych głosów, a przyjęcie zasady, że wróg mojego wroga jest moim sprzymierzeńcem przy oddaniu głosu jest najczęstszym błędem który powielamy już dekady... Życzę nam by zrozumiało to przynajmniej 51% obywateli, wtedy i tylko wtedy jest szansa by coś zmienić.
Sen
10 miesięcy temu
To genialne zasady. Jakże mało ludzi je stosuje w życiu.