Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KRO
|

Kłopoty Ryszarda Czarneckiego. Prokuratura wystąpiła o uchylenie immunitetu

12
Podziel się:

Prokuratura Okręgowa w Zamościu skierowała wniosek o uchylenie immunitetu Ryszardowi Czarneckiemu – poinformowała w poniedziałkowym komunikacie lubelska Prokuratura Regionalna. Związany on jest ze śledztwem dotyczącym oszustw na tzw. kilometrówkach, które pobierał europoseł.

Kłopoty Ryszarda Czarneckiego. Prokuratura wystąpiła o uchylenie immunitetu
Ryszard Czarnecki (East News, Filip Naumienko/REPORTER)

Rzeczniczka Prokuratury Regionalnej w Lublinie Beata Syk-Jankowska przekazał, że śledztwo dotyczące niekorzystnego rozporządzenia mieniem zostało wszczęte po zawiadomieniu przez Europejski Urząd do Spraw Zwalczania Nadużyć Finansowych (OLAF).

Prokuratura Okręgowa w Zamościu w dniu 21 lutego 2024 r. skierowała do Parlamentu Europejskiego wniosek o uchylenie immunitetu posła do Parlamentu Europejskiego Ryszarda Cz., w stosunku do którego zachodzi dostatecznie uzasadnione podejrzenie popełnienia przestępstwa – czytamy w komunikacie.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Każą płacić za postój nawet w nocy. Ludzie mówią, co o tym myślą

Afera z kilometrówkami Czarneckiego

Śledczy ustalili, że w latach 2009-2013 europoseł miał doprowadzić Parlament Europejski do niekorzystnego rozporządzenia mieniem w łącznej kwocie ok. 203 tys. euro. Prokuratura ustaliła, że w sporządzonych i podpisanych przez siebie dokumentach miał podać nieprawdę w kwestii swojego miejsca zamieszkania w Polsce.

Wskazując, że miejsce to w kraju pochodzenia znajduje się pod dwoma adresami w Jaśle, w sytuacji, gdy jego faktycznym miejscem zamieszkania w Polsce była Warszawa – wyjaśniła prokuratura.

W ocenie śledczych Ryszard Czarnecki złożył także 243 wnioski o zwrot kosztów podróży, w których podał nieprawdę w kwestii podróży służbowych. "W tym pojazdów, jakimi miał odbywać podróże i liczby przejechanych kilometrów, wprowadzając odpowiednie służby Parlamentu w błąd" – przekazała prokuratura w komunikacie.

Zdaniem prokuratury miało to wpływ na przyznanie mu zwrotu wydatków na podróże służbowe, dodatków pobytowych związanych z obecnością w posiedzeniach komisji w polskim parlamencie, czy diet związanych z czasem podróży oraz odległością z tytułu podróży.

Wprowadzał w błąd PE?

Wcześniej PE nakazał zwrot pieniędzy europosłowi. "Po zwróceniu się do posła o wyjaśnienia, PE podjął decyzję o odzyskaniu nienależnie wydanych pieniędzy (wydatki na zwrot kosztów podróży nie są zgodne z wewnętrznymi przepisami dotyczącymi wykorzystania dodatków)" – przekazał w 2021 r. Parlament w odpowiedzi przesłanej do redakcji TVN 24.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(12)
krystaliczny ...
miesiąc temu
i jeszcze bezczelnie bryluje w telewizji
Tola
2 miesiące temu
Ale wstyd
Elta
2 miesiące temu
Zwrot kasy to nie żadna łaska ale musi odpowiedzieć za oszustwo którego się dopuścił Wstyd człowiek na stanowisku ze stałą pensją wyciąga łapy po nieuczciwe pieniądze wstyd i jeszcze raz wstyd
Magnum
2 miesiące temu
243 razy skłamał z premedytacją, kogoś to jeszcze dziwi? Przecież to Riczard!!!!
Proste
2 miesiące temu
Jak pan X przywłaszczy sobie batonik w markecie, to wezwana Policja ukara delikwenta mandatem karnym za czyn. Pomimo, że batonik ponownie wróci na półkę. Dlaczego? Za czyn, którego się dokonał i który zaistniał.