Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Przemysław Kwiecień
Przemysław Kwiecień
|

Kursy walut. Banki centralne dostały to, czego "chciały". Kluczowa będzie wiosna

3
Podziel się

Banki centralne od roku powtarzają jak mantrę – chcemy wyższej inflacji. Wydaje się, że wreszcie dostaną to, czego "chciały”, a na dodatek spory wzrost rynkowych stóp procentowych. Kluczowa będzie wiosna, kiedy wraz z otwieraniem się gospodarek tendencje inflacyjne mogą się utrwalić

Kursy walut. Banki centralne dostały to, czego "chciały". Kluczowa będzie wiosna
Kursy walut. Banki centralne wielokrotnie sugerowały, że chcą wyższej inflacji (Adobe Stock)
bDTsmEmZ

Wielokrotnie, choćby na łamach komentarzy porannych, wskazywałem na obłudę w komunikacji banków centralnych, w szczególności amerykańskiej Rezerwy Federalnej (Fed).

Sugerowały one, że chcą wyższej inflacji, aby uzasadnić ekstremalnie ekspansywną politykę, ale jednocześnie w duszy bankierzy mieli nadzieję, że do tego wzrostu inflacji nie dojdzie (przynajmniej za ich kadencji), bo świat uzależniony od darmowego pieniądza mógłby przeżyć szok.

Taki szok zaczyna mieć miejsce. To, czy on okaże się poważny czy nie, to wciąż sprawa otwarta – jak wielokrotnie podkreślałem, kluczowa będzie wiosna, gdzie wraz z otwieraniem się gospodarek tendencje inflacyjne mogą się utrwalić.

bDTsmEnb
Zobacz także: Kłamstwo VAT-owskie. Rząd przemilczał ważną rzecz

Jednak pamiętajmy – rynek nigdy nie czeka. Uwierzył w inflacyjne "story” już teraz i zabezpiecza się na tę okoliczność. Efekt? Wzrost rentowności amerykańskich 10 latek z 0,55 proc. w sierpniu 2020 do 1,55 proc. dziś w nocy. Cały punkt procentowy.

Niby to nadal niewiele w kontekście historycznym, ale jakby nie było jest to wzrost o niemal 200 proc. Ruch ten nie ogranicza się jedynie do USA. W Australii rentowności od listopada wzrosły o 115 punktów bazowych, gdyż kraj ten korzysta na surowcowym boomie.

bDTsmEnh

Wczorajsze dane o zamówieniach na dobra trwałego użytku w USA, których wartość powróciła do poziomów sprzed pandemii, wpisują się w tę narrację. Jak zatem interpretować słowa szefa Fed, który w środę stwierdził, że realizacja celu inflacyjnego może zająć ponad 3 lata? Czyżby rynek przestawał wierzyć bankom centralnym?

Jak na razie największy (negatywny) wpływ wzrostu rentowności widać na rynku złota, choć rosnące rentowności zaczynają ciążyć też cenom akcji, szczególnie spółek technologicznych (spółki takie wyceniają bardziej przyszłe zyski, a tu wzrost rentowności oznacza wyższą stopę dyskonta i przez to spadek modelowej wyceny).

bDTsmEni

Najmniej widać to na rynku walut, po części dlatego, że rentowności rosną obecnie w zasadzie wszędzie. W USA ich wzrost jest jednak mocniejszy niż w Europie, a jednak dolar nie potrafi z tego skorzystać. Wczoraj doszło nawet do pokonania oporu 1,22 na eurodolarze i uruchomienia zleceń obronnych, w wyniku czego dolar tracił bardzo mocno, ale ostatecznie odrobił straty. Wydaje się, że w scenariuszu mocnego wpływu rentowności również na rynki akcji, wpływ na dolara będzie wyraźniejszy.

Piątkowy kalendarz będzie dość ciekawy, bo mamy sporo danych "cenowych”. Zaczęło się już ciekawie, bo ceny importu w Niemczech w styczniu wzrosły ponad dwukrotnie mocniej od oczekiwań.

Następnie mamy zestaw danych o inflacji z Francji (godz. 8.45), inflację PCE w USA (14.30, to jest styczniowa inflacja, nie należy spodziewać się tu "fajerwerków”) oraz dane o oczekiwaniach inflacyjnych w USA (16:00).

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bDTsmEnC
Źródło:
xtb
KOMENTARZE
(3)
jojo
2 miesiące temu
rząd nas okrada poprzez inflację !!!
poll
2 miesiące temu
A kto się założy, że inflacja skoczy do góry dopiero wówczas gdy emerytom naliczona zostanie waloryzacja.
poll
2 miesiące temu
A kto się założy, że inflacja skoczy do góry dopiero po tym, jak emerytom naliczona zostanie waloryzacja ich świadczeń. Ponoć tym razem jest rekordowo wysoka bo aż 4,14%, a to jest również uzależnione od wielkości inflacji.
bDTsmEnD