Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

„Jastrzębie" nastroje wśród członków RPP

0
Podziel się:

Na podstawie analizy wypowiedzi członków Rady Polityki Pieniężnej dalsze podwyżki stóp procentowych w Polsce wydają się przesądzone. Bardzo prawdopodobne jest, że w przyszłym roku koszt pieniądza będzie wynosić nawet 5,75%.

Na podstawie analizy wypowiedzi członków Rady Polityki Pieniężnej dalsze podwyżki stóp procentowych w Polsce wydają się przesądzone. Bardzo prawdopodobne jest, że w przyszłym roku koszt pieniądza będzie wynosić nawet 5,75%.

Takie ,,jastrzębie" nastroje wynikają między innymi z projekcji inflacji na najbliższe kilka kwartałów, która ewidentnie wskazuje na wysoką dynamikę cen w Polsce.

Ostatnie dane z rynku pracy wskazują na dalsze pogorszenie się relacji wynagrodzeń i wydajności pracy. Taka sytuacja wpływa na wzrost presji płacowej, a tym samym na narastanie presji inflacyjnej. Z drugiej strony należy tutaj zauważyć, iż dobra sytuacja finansowa przedsiębiorstw oraz wysoka dynamika inwestycji może wpłynąć korzystanie na wydajność pracy, co przynamniej w średnim okresie ograniczy gwałtowną podwyżkę cen. Ryzyko przekroczenia celu inflacyjnego wynika także z gwałtownych wzrostów cen żywności w ostatnim czasie. Dodatkową presje na wzrost cen mogą wywołać także decyzje rządu o zmniejszeniu dochodów i zwiększeniu wydatków publicznych, co prowadzi do pogorszenia równowagi w finansach publicznych.

Zgodnie z prognozą zawartą w październikowej projekcji inflacyjnej roczne tempo wzrostu cen dóbr i usług konsumpcyjnych utrzyma się w 2008 r. w przedziale 2,2%-3,5%. Istnieje zatem duże ryzyko, że nie spełnimy kryterium inflacyjnego z Maastricht, co skłania do zaostrzenia polityki pieniężnej w Polsce.

Zdaniem Mariana Nogi oprócz podniesienia stóp procentowych w tym roku, w 2008 r. czekają nas jeszcze dwie podwyżki w kwartale pierwszym i jedna podwyżka w drugim, a podobne poglądy mają pozostali członkowie RPP. Nie oznacza to jednak, że nie docierają do nas żadne wypowiedzi o ,,gołębim" wydźwięku. Mirosław Pietrewicz nie wyklucza podwyżki stóp procentowych w tym roku, ale zwraca on także uwagę na mocną pozycję polskiej waluty. Silna aprecjacja złotego jest bowiem wiarygodnym argumentem przeciwko dalszym zmianom kosztu pieniądza.

W listopadzie możemy się spodziewać wzrostu stóp procentowych o 25 punktów procentowych. Większa podwyżka wydaje się mało prawdopodobna, gdyż zdaniem członków RPP wpłynęłaby ona negatywnie na sytuację polskich przedsiębiorstw i gospodarstw domowych. Łatwiej się bowiem przyzwyczaić i dopasować do mniejszej zmiany. Wzrost o 50 punktów bazowych znacznie zmniejszyłby także naszą zdolność kredytową.

Koniec aprecjacji złotówki?

Analizując zachowanie się polskiej waluty można zauważyć jej silne skorelowanie z nastrojami na rynkach finansowych. Wzrost awersji do ryzyka oraz spadki na giełdach amerykańskich mają istotny wpływ na kształtowanie się kursu złotego. Jeżeli sytuacja na rynku akcji nie ulegnie poprawie, to wówczas nawet planowana podwyżka stóp procentowych może nie zatrzymać deprecjacji naszej waluty. Coraz bardziej prawdopodobny wydaje się bowiem wzrost kursu EURPLN do poziomu 3,725-3,735.

Niedźwiedzie ciągle w przewadze

Na warszawskim parkiecie nadal trwają wyprzedaże. Indeks WIG20 spadł do poziomu 3437 pkt., a WIG do okolic 54840 pkt. Giełdy w Japonii i Stanach Zjednoczonych rozpoczęły dzień dzisiejszy na plusie, co może być optymistycznym sygnałem dla inwestorów. Nie daje nam to jednak pewności, że jutro na warszawskim parkiecie zawita kolor zielony. Bardzo prawdopodobne jest także, iż sesja za oceanem nie zakończy się już tak pozytywnie. Poziom indeksu mierzącego nastroje wśród konsumentów w USA okazał się bowiem niższy, niż oczekiwano. Uplasował się on na poziomie 87,3, a prognozowano spadek do okolic 91,5.

Co nas czeka jutro?

Najważniejszym dla nas wydarzeniem w dniu jutrzejszym będzie z pewnością decyzja Rady Polityki Pieniężnej w sprawie stóp procentowych w Polsce. Warto także zwrócić uwagę na publikacje ze Stanów Zjednoczonych odnośnie zamówień na dobra trwałe oraz cen domów. Dane te mogą mieć kluczowy wpływ na kształtowanie się jutro kursu EURUSD.

dziś w money
komentarze walutowe
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
FMCM
KOMENTARZE
(0)