Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Konrad Ryczko
|

Arcyważne będą dane o PKB. Co stanie się ze złotym?

0
Podziel się:

Wtorkowy, poranny handel na rynku złotego przynosi stabilizację kwotowań polskiej waluty w rejonie 8-sesyjnych minimów.

Arcyważne będą dane o PKB. Co stanie się ze złotym?

Wtorkowy, poranny handel na rynku złotego przynosi stabilizację kwotowań polskiej waluty w rejonie 8-sesyjnych minimów. Złoty wyceniany jest przez rynek następująco: 4,1603 PLN za euro, 3,1956 PLN wobec dolara amerykańskiego oraz 3,3550 PLN względem franka szwajcarskiego. Rentowności polskiego długu wzrosły do poziomu 3,212 proc. w przypadku obligacji 10-letnich.

Wczorajszy handel na złotym zgodnie z prognozą przyniósł gwałtowne osłabienie złotego za sprawą mocniejszej realizacji zysków na rynku polskiego długu. Ruch ten dotknął przede wszystkim obligacje 10-letnie (benchmarkowe), stąd jego wpływ na złotego był znaczny. Uczestnicy rynku raportowali jednak, iż wczorajsze osłabienie miało miejsce na tzw. _ płytkim rynku _, stąd jego znaczenie nie jest tak duże jak mogłoby się wydawać. Kluczowe znaczenie będą miały tutaj dane makro zaplanowane na ten tydzień (PKB za I kw. oraz inflacja w kwietniu), które wskazując na konieczność dalszych obniżek mogą ponownie skierować kapitały w kierunku obligacji. W przypadku rynku walutowego duże znaczenie ma również fakt ostatniej aprecjacji amerykańskiego dolara na szerokim rynku. Wskazuje on, iż inwestorzy preferowali bardziej bezpiecznie aktywa, stąd również waluty wchodzące w skład koszyka CEE, znalazły się tradycyjnie pod presją.

W trakcie dzisiejszego handlu poznamy arcyważne dane dotyczące PKB za I kwartał w Polsce (godz. 10:00). Oczekiwana wartość wynosi 0,7 proc. Początek roku przyniósł rewizje założeń dotyczącą dynamiki polskiego rozwoju polskiej gospodarki przez większość instytucji finansowych. Szacunki rynkowe zakładają, iż PKB Polski w 2013r. wyniesie od 0,9-1,2 proc., gdzie spadek dynamiki będzie mieć podłoże zarówno wewnętrzne jak i zewnętrzne.

Słaba koniunktura w Strefie Euro (51 proc. eksportu Polski) stanowić będzie obciążenie przy widocznym wewnętrznym spowolnieniu. Dodatkowo jeżeli w tym roku nie zostanie zdjęta procedura nadmiernego deficytu, KE może wymagać bardziej restrykcyjnego nastawienia w polityce fiskalnej. Dzisiejsze wskazanie za I kw. stanowić będzie istotny sygnał dla rynków co do kondycji polskiej gospodarki, tym bardziej, iż oczekuje się, że ewentualnie ożywienie może mieć miejsce dopiero w III/IV kwartale bieżącego roku. Dodatkowo rynek dyskontować będzie ten impuls w świetle ostatnich decyzji RPP.

Z rynkowego punktu widzenia notowania złotego dotarły do istotnego poziomu 4,1625 EUR/PLN, który w ostatnich tygodniach hamował spadki na złotym. Scenariusz ewentualnego, lekkiego umocnienia złotego wspiera aktualna korekta wzrostowa na rynku bazowym. W szerszym ujęciu założyć należy jednak, iż euro znów może zacząć tracić. W takim układzie uwagę skierować należy na rynek polskiego długu, traktując go jako dominujący dla rynku walutowego w ostatnich tygodniach. W ujęciu technicznym wsparcia widoczne są na 4,1510 EUR/PLN oraz 4,1250 EUR/PLN, przy najbliższych oporach na 4,1625 EUR/PLN oraz okolicach 4,19 EUR/PLN. Kluczowym czynnikiem warunkującym dzisiejsze nastroje na złotym i polskim długu będzie jednak zaplanowana na godz. 10:00 wyżej wymieniona publikacja GUS.

Porównaj na wykresach spółki i indeksy

komentarze walutowe
dziś w money
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
Dom Maklerski BOŚ
KOMENTARZE
(0)