Notowania

komentarze walutowe
04.08.2015 13:52

Bank centralny Australii przeprowadza rewolucję

RBA utrzymał stopy procentowe na poziomie 2,0 proc. Komunikat banku był bardziej "jastrzębi".

Podziel się
Dodaj komentarz

RBA utrzymał stopy procentowe na poziomie 2,0 proc. Komunikat był jednak bardziej "jastrzębi" - bank centralny zwrócił uwagę na silniejszy wzrost zatrudnienia - ale prawdziwym zaskoczeniem okazała się opinia na temat kursu waluty.

Sprzedaż detaliczna w Australii wzrosła o +0,7 proc. miesiąc do miesiąca, wobec szacowanych +0,4 proc. To najwyższa dynamika od trzech miesięcy. Deficyt handlowy wyniósł -2.933 mld dolarów australijskich wobec szacowanych -3.100 mld dolarów australijskich dzięki większemu eksportowi rud żelaza, oraz węgla.

RBA utrzymał stopy procentowe na poziomie 2,0 proc. Komunikat był jednak bardziej "jastrzębi" - bank centralny zwrócił uwagę na silniejszy wzrost zatrudnienia - ale prawdziwym zaskoczeniem okazała się opinia nt. kursu waluty. Zamiast zwyczajowego zwrotu, że dalsza deprecjacja waluty byłaby pożądana i konieczna, otrzymaliśmy bardziej łagodne sformułowanie, że AUD dostosował się do spadku cen surowców.

Kolejne wystąpienia członków RBA, w tym prezesa Stevensa pokażą na ile RBA uznał ostatni spadek kursu za wystarczający do tego, aby zrezygnować z dalszych prób werbalnych interwencji. Na obecną chwilę rynek dostał mocny pretekst do odreagowania wcześniejszej przeceny. Pomagają temu też dane makro, ale nie zapominajmy o kluczowej publikacji danych z rynku pracy w czwartek - pokażą na ile optymizm członków RBA był zasadny.

Tak czy inaczej na parach z AUD mamy argumenty do średnioterminowej zmiany nastawienia. O ile nie dojdzie do wyraźnego pogorszenia się sytuacji w Chinach, to należy przyjąć, że RBA nie będzie już dążył do dalszych obniżek stóp procentowych.

Na przestrzeni ostatniego miesiąca AUD najlepiej zachowywał się w relacjach z CAD, a także CHF i NOK. Najsłabiej względem GBP i USD. Sytuacja na CAD i NOK jest ściśle uzależniona od notowań surowców, głównie ropy, a te być może są blisko punktu przełomowego. Z kolei przy CHF wiele zależy od postawy SNB w kwestii stawki LIBOR, choć ten raczej nie wykona żadnego ruchu wcześniej, niż na wrześniowym posiedzeniu. Niemniej ta para może być interesująca w szerszym zestawieniu. Na wykresie tygodniowym AUD/CHF widać, że rośnie prawdopodobieństwo wykształcenia się formacji podwójnego dna.

Dolar amerykański

Dane na temat ISM dla przemysłu wyciekły przed terminem publikacji (godz. 16:00) i były słabsze - spadek w lipcu do 52,7 pkt. z 53,5 pkt. wraz z gorszymi składowymi cen płaconych (44 pkt. z 49,5 pkt.),oraz zatrudnienia (do 52,7 pkt. z 55,5 pkt.). Niemniej niezły był liczony przez inną instytucję PMI dla przemysłu, który wzrósł zgodnie z oczekiwaniami do 53,8 pkt.

Słabe dane nie zaszkodziły zbytnio notowaniom dolara. Niemniej są one potwierdzeniem, że na temat wrześniowego terminu podwyżki stóp nie ma sensu dyskutować. Ewentualnie polem do budowania oczekiwań może być kształt wrześniowej konferencji Janet Yellen po zakończonym posiedzeniu, oraz publikowane wtedy nowe projekcje makroekonomiczne. Innymi słowy rynek będzie szukał potwierdzeń do ruchu późną jesienią, który już wycenia.

Dzisiaj w kalendarzu mamy ostateczne odczyty zamówień na dobra trwałego użytku o godz. 16:00. Ważniejsze będą jednak jutrzejsze szacunki ADP, oraz odczyt ISM dla usług, oraz kluczowe wyliczenia Departamentu Pracy w piątek.

Układ na koszyku BOSSA USD pokazuje "stan zawieszenia". Kluczowa dla podtrzymania pozytywnego układu na USD konieczny będzie jednak atak na opory 82,40-60 pkt. jeszcze w tym tygodniu. Inaczej wzrośnie prawdopodobieństwo korekty. Niewykluczone, że będzie ona kreowana głównie przez waluty surowcowe.

A co na EUR/USD? Pozostajemy pomiędzy ważnym wsparciem przy 1,0920-30, a oporem 1,0980-1,1000. To dzisiaj nie ulegnie zmianie. W perspektywie kilku dni większe jest jednak prawdopodobieństwo zejścia poniżej piątkowych 1,0892.

Porównaj na wykresach spółki i indeksy

Tagi: komentarze walutowe, dziś w money, wiadomości, gospodarka, komentarz
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz