Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Bez Amerykanów wiele się nie dzieje

0
Podziel się:

Od południa, kiedy karty zostały rozdane, ma się wrażenie, że aktywność rynku jest ograniczona. To „efekt” dzisiejszego swięta w USA, które jednocześnie sprawia, że na rynek nie napłyną dzisiaj już żadne publikacje danych makroekonomicznych.

Bez Amerykanów wiele się nie dzieje

Te, które poznaliśmy przed południem ze strefy euro były lepsze od prognoz, ale nie zdołaliśmy pokonać wcześniejszego oporu na EUR/USD w okolicach 1,3715. Należy jednak odnotować, że wstępny indeks PMI dla Eurolandu wzrósł w lutym do 59 pkt. z 57,3 pkt. (dla przemysłu) i do 57,2 pkt. z 55,9 pkt. (dla usług), a indeks Ifo w Niemczech ustanowił nowe maksimum na poziomie 111,2 pkt. Chociażby dlatego, że dobre dane z Niemiec mają wpływ na to, jakie dane pojawią się za kilka tygodni z Polski i mogą warunkować zachowanie się złotego. Nasza waluta pozostała dzisiaj jednak słaba.

To wynik słów prof. Marka Belki, o których wspominałem rano. Szefowi NBP udało się skutecznie zasiać ziarna niepewności – inwestorzy nie mogą mieć pewności, że podwyżka stóp procentowych będzie miała miejsce w marcu. I być może o to chodzi, inaczej złoty mógłby się nadmiernie umocnić? Słabość złotego, zwłaszcza względem dolara (2,87 zł) to także wynik nieznacznego spadku EUR/USD do 1,3665.

Spadek wspólnej waluty mimo lepszych danych ze strefy euro może mieć związek z obawami inwestorów, co do postawy Niemiec w kwestii zgody na zwiększenie gwarancji kapitałowych dla funduszu EFSF, po tym jak partia kanclerz Merkel (CDU)
poniosła w niedzielę dotkliwą porażkę w wyborach lokalnych w Hamburgu. Inwestorzy mogli też uwzględnić publikację tygodnika „Der Spiegel”, który powołując się na opinie prawników sugerował, że przyjęcie uchwał w kwestii ESM (Europejskiego Mechanizmu Stabilizacyjnego), który ma zacząć działać od połowy 2013 r., może wymagać 2/3 głosów Bundestagu (o tym także szerzej pisałem w rannym komentarzu). Z kolei zamieszki w Libii mają głównie wpływ na rynek surowców – mocno w górę idzie ropa, ale też złoto. Szwajcarski frank już się nie umacnia, co może mieć związek z oczekiwaniem na istotne dane ze Szwajcarii, jakie poznamy w najbliższych dniach.

EUR/USD: W krótkim okresie ważne wsparcie to rejon 1,3640. Jego naruszenie otworzy drogę do 1,36 i dalej do kluczowych 1,3570. Jeżeli 1,3640 wytrzyma, to może to sprowokować popyt do kolejnego ataku, który wyprowadzi notowania na nowe szczyty powyżej 1,3715. Kluczowa strefa oporu rozciąga się od 1,3730 do 1,3750, co widać na wykresie.

dziś w money
komentarze walutowe
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
Dom Maklerski BOŚ
KOMENTARZE
(0)