Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

BoE zaskoczył rynek

0
Podziel się:

Dzisiejszy dzień na rynku walutowym zdecydowanie nie sprzyja notowaniom amerykańskiego dolara.

Głównym impulsem było zaskoczenie ze strony Banku Anglii, który miał pozostawić stopy procentowe na niezmienionym poziomie, a faktycznie okazało się, że cena pieniądza została podniesiona od 25pb. Analogiczną decyzję, tym razem zgodną z oczekiwaniami, podjął ECB. W konferencji pod ogłoszeniu decyzji Trichet stwierdził, że wzrosło ryzyko pojawienia się zwiększonej presji inflacyjnej. Nie zasugerowano jednak, kiedy należałoby się spodziewać kolejnej podwyżki stóp, choć z tonu wypowiedzi wynika, że takowa podwyżka będzie jeszcze w najbliższym czasie potrzebna. Taki układ czynników (a więc jastrzębie nastawienie szefa ECB oraz zaskoczenie ze strony BoE) zdecydowanie podcięły skrzydła amerykańskiej walucie. Nie pomogły jej także publikowane dziś dane na temat ilości nowych wniosków o zasiłki dla bezrobotnych, które były nieznacznie gorsze od prognoz (315 vs. 305k). Są to kolejne dane (po wczorajszym ADP) sugerujące słaby raport z amerykańskiego rynku pracy, który zostanie opublikowany jutro. Dzisiejsze zmiany na
rynku dolara generalnie wpływają na umocnienie złotego.

USD/PLN
Interesująca z technicznego punktu widzenia sytuacja ma obecnie miejsce na dolarze względem złotego. Za sprawą popołudniowej przeceny amerykańskiej waluty doszło na tej parze do zejścia pod poziom 3,0625, czyli zeszłotygodniowych dołków. Taki układ techniczny otwiera obecnie drogę do kolejnego wsparcia w okolicy 3,0350, czyli 161,8% wysokości korekty z ostatnich dni. Oporem pozostaje poziom 3,1070 oraz wyżej wielokrotnie wspominana strefa 3,1200/50. Aktualne zmiany na złotym jedynie wpisują się w bieżący układ techniczny, który już od dłuższego czasu sprzyja posiadaczom krajowej waluty.

EUR/PLN
Umocnienie złotego widoczne jest dziś również względem euro, choć tutaj już w nieco mniejszej skali. Aktualny układ techniczny pozostaje więc bez zmian, czyli strona podażowa nadal utrzymuje przewagę. Najbliższym oporem jest poziom 3,9475 oraz wyżej strefa 3,97 - 3,99. Wsparcia należałoby się natomiast doszukiwać przy cenie 3,90. Przekroczenie tego poziomu otwierałoby drogę przynajmniej do okolic 3,87.

PLN BASKET
Dzisiejszy dzień stoi pod znakiem umocnienia złotego względem koszyka. Tutaj także sytuacja pozostaje bez zmian. Kolejnym impulsem aprecjonującym krajową walutę byłoby zejście pod wsparcie przy cenie 3,48, czyli zeszłotygodniowych minimów. Oporem jest natomiast poziom 3,5230. Jak na razie posiadacze złotego cały czas mają przewagę.

GBP/PLN
Nieco inaczej złoty zachowuje się dziś względem funta. Tutaj krajowa waluta skokowo straciła na wartości, ale było to wynikiem wspomnianego, zaskakującego komunikatu odnośnie podwyżki stóp o 25pb przez BoE (co pomogło brytyjskiej walucie na większości par, a więc i również względem złotego). Z technicznego punktu widzenia nadal posiadacze złotego utrzymują przewagę. O ich kłopotach można by mówić w przypadku przełamania okolic 5,80 - 5,81, które są najbliższym poziomem oporu. Wsparciem pozostaje dobrze znany poziome 5,69.

CHF/PLN
Złoty umacnia się dziś względem franka, ale na tej parze nie udało się jeszcze przekroczyć poziomu zeszłotygodniowych minimów, zlokalizowanych przy cenie 2,4760. Zejście kursu poniżej tej bariery otwierałoby drogę w stronę 2,4550. Oporem pozostaje poziom ok. 2,51 oraz wyżej strefa 2,53 - 2,54. Jak na razie również na tej parze posiadacze krajowej waluty utrzymują wypracowaną w ostatnich tygodniach przewagę, a tym samym nie widać technicznych przesłanek za pozbywaniem się złotego.

komentarze walutowe
wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)