Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Dane pogrążyły rynki

0
Podziel się:

W dniu dzisiejszym poznaliśmy wiele informacji zarówno z Europy jak i Stanów Zjednoczonych.

W dniu dzisiejszym poznaliśmy wiele informacji zarówno z Europy jak i Stanów Zjednoczonych.

Pierwsze dane napłynęły z Wielkiej Brytanii, gdzie inflacja CPI wynosi 0,6% m/m i 2,1% w relacji rocznej wobec prognozowanego 0,5% m/m. Pół godziny później w Niemczech opublikowano indeks koniunktury instytutu ZEW. Analitycy spodziewali się go na poziomie -40 pkt. jednakże opublikowany wynik był jeszcze niższy, -41,6 pkt. Jest to poziom najniższy od 15 lat, kiedy to ZEW był na poziomie -49,7 pkt. Inwestorzy nie przejęli się tymi raportami i kursy pozostały na poziomach sprzed ich publikacji. GBPUSD był na poziomie 1,9630 a EURUSD - 1,4850.

W Polsce czekaliśmy dzisiaj na dane o inflacji CPI za grudzień. Na początku roku Ministerstwo Finansów podało wstępną prognozę wzrostu cen o 4,0% r/r. MF rzadko się myli i tak też było w tym przypadku. CPI rośnie w tempie 4% r/r (+0,3 p.p. w porównaniu do listopada) głównie za sprawą drożejącej żywności i wzrostu cen usług transportowych (spowodowanego przez wzrost cen paliw)
. Taki wysoki poziom inflacji był już zdyskontowany przez rynek i nie wpłynął na notowania złotego. A nasza waluta nieznacznie się osłabiała dzisiaj wobec euro i o 16.00 kurs wynosił 3,5760. Słabe dane z rynku amerykańskiego spowodowały osłabianie się dolara wobec najważniejszych walut, pośrednio również do złotego. O 16.00 testowaliśmy poziom 2,3995.

O 14.30 rozpoczął się napływ danych zza Oceanu. Dane te były słabe i nie wsparły dolara. Inflacja PPI niespodziewanie spadła w grudniu o 0,1 proc. w relacji miesięcznej, po silnym listopadowym wzrośnie. Inflacja bazowa PPI core była w grudniu wyższa o 0,2 proc. m/m i o 2 proc. r/r, wobec odpowiednio 0,4 proc. i 2 proc. zanotowanych w listopadzie. Wskaźnik inflacji producenckiej jest jednakowoż stosunkowo zmienny i tego typu wahania nie są czymś zaskakującym.

Sprzedaż detaliczna z wyłączeniem samochodów spadła o 0,4% wobec listopada. Analitycy szacowali wzrost o 0,1% w relacji miesięcznej. Indeks NY Empire State, pokazujący kondycję gospodarczą w rejonie Nowego Jorku, spadł w styczniu do 9 pkt. z 10,3 pkt. w grudniu. Oczekiwany był wzrost tego indeksu do poziomu 11,5 pkt. Informacje te spowodowały spadek wartości dolara. Poziom 1,49 wobec euro został przebity, ale kurs zatrzymał się w okolicach 1,4905.

Warto jeszcze dodać, że wczesnym popołudniem naszego czasu raport kwartalny opublikowało Citigroup. Straty z tytuły ryzykownych kredytów hipotecznych tzw. subprime wyniosły 18,1mld USD. Były one niższe niż się spodziewali analitycy. Strata netto z działalności banku wyniosła 9,83mld USD i była to największa strata od około 10 lat. Bardzo słabe dane nie przeszły bez echa na europejskich parkietach. Na pół godziny przed zamknięciem sesji warszawska GPW traciła na wartości ponad 3,6%. Zbliżamy się powoli do psychologicznej bariery 3000 punktów na WIG20. Giełdy w USA również otworzyły się na minusach.

dziś w money
komentarze walutowe
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)