Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Decyzja RPP nie zaskoczyła

0
Podziel się:

Zgodnie z oczekiwaniami RPP podwyższyła główną stopę procentową o 25 punktów bazowych do poziomu 5,25%. Wcześniej oficjalnie potwierdzony został 6,5% wzrost PKB w 2007 r.

Zgodnie z oczekiwaniami RPP podwyższyła główną stopę procentową o 25 punktów bazowych do poziomu 5,25%. Wcześniej oficjalnie potwierdzony został 6,5% wzrost PKB w 2007 r.

Złoty zareagował na te wydarzenia nieznacznym umocnieniem zarówno wobec euro jak i dolara odpowiednio do poziomów 3,6100 i 2,4400. Interesująca była wypowiedź wiceministra finansów Stanisława Gomułki tuż przed decyzją .

Uznał on, że w bieżącym roku popyt krajowy może przekroczyć dotychczasowe szacunki a presja płacowa będzie podtrzymana co przełoży się na średnioroczny poziom inflacji w okolicach 3,5% . Słowa te odebrać można jako zachętę do bardziej agresywnych działań monetarnych w celu sprowadzenia inflacji do poziomu zakładanego przez NBP w 2009 r. Do czasu publikacji danych makro z USA dolar systematycznie tracił na wartości. GBP/USD ustanowił kolejne tegoroczne maksima tym razem na 1,9950 a EUR/USD zdołał pokonać opór na 1,4800 wzrastając do 1,4820.

Zyski te jak na razie okazały się krótkotrwałe. O godz. 14.15 opublikowany został raport ADP sugerujący, że największa gospodarka świata stworzyła w tym miesiącu 130k nowych miejsc pracy wobec oczekiwanych 40k. Kojarząc ten odczyt z wczorajszym 5,5% wzrostem zamówień na dobra trwałe i lepszymi nastrojami amerykańskich konsumentów inwestorzy bardziej przychylnym okiem spojrzeli na dolara umacniając go w relacji do euro do poziomu 1,4770 i funta do 1,9865. Nawet znacznie gorsze wstępne dane o wzroście gospodarczym USA w IV kwartale nie zmieniły tego obrazu.

Widocznie rynek uznał, że poprzedni rok to już zamierzchła historia i większą wagę zwraca na to co obecnie dzieje się za oceanem. Poza tym jak często bywało początkowe szacunki o PKB znacznie odbiegały od ostatecznych i ich wartość poznawcza jest ograniczona. Właściwie to samo można powiedzieć o raporcie ADP, który nie zawsze jest potwierdzony piątkowymi danymi NFP. Reasumując, kluczowe zdarzenia są wciąż przed nami. O godz. 20.15 podana zostanie decyzja monetarna FED a w piątek poznamy rzeczywistą sytuację na amerykańskim rynku pracy.

dziś w money
komentarze walutowe
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
TMS Brokers
KOMENTARZE
(0)