Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Dolar nadal będzie spadał

0
Podziel się:

Sytuacja na rynku eurodolara zaczyna robić się coraz bardziej klarowna – dolar powinien nadal tracić na wartości.

Rynek PLN

Wczoraj o godz. 16:00 Główny Urząd Statystyczny opublikował informacje o dynamice cen żywności i napojów bezalkoholowych w I połowie maja, które wzrosły o 0,6 proc. m/m, czyli mniej niż szacował rynek (1,0 proc. m/m). Po publikacji tych informacji Ministerstwo Finansów doprecyzowało swoje prognozy majowej inflacji, która zdaniem urzędników wyniesie 2,9 proc. r/r i 0,5-0,6 proc. m/m, wobec 2,2 proc. r/r w kwietniu. Ten wzrost to wynik niskiej bazy statystycznej, ale i także wzrostu cen paliw i stawki VAT na materiały budowlane. Ministerstwo szacuje, iż wzrost inflacji zostanie utrzymany także w czerwcu, a ceny ustabilizują się i zaczną spadać dopiero w lipcu. Jednak dużo zależy tutaj od cen paliw, które wciąż utrzymują się na wysokich poziomach.

Informacje te zapewne weźmie pod uwagę Rada Polityki Pieniężnej, która kończy dzisiaj swoje dwudniowe posiedzenie. Jednak nie należy liczyć na to, iż stopy zostaną podniesione – kluczowym wydarzeniem dzisiejszej sesji będzie zatem konferencja prasowa RPP, która tradycyjnie już jest organizowana o godz. 16:00. Treść wypowiedzi członków Rady, może wskazać jakie jest jej nastawienie do czasu i skali ewentualnych podwyżek.

Rynek międzynarodowy

Opublikowane wczoraj po południu dane makroekonomiczne z USA okazały się nieco lepsze od oczekiwań i dolar nieznacznie zyskał na wartości w godzinach wieczornych i nocnych. Indeks zaufania konsumentów ośrodka Conference Board wzrósł w maju wprawdzie mniej niż oczekiwano, jednak różnica pomiędzy rynkowymi prognozami, a stanem faktycznym nie była aż tak duża (93,5 pkt. wobec 93,2 pkt.). Pokazuje to, iż obawy konsumentów co wpływu wzrostu cen ropy są na razie nie wielkie. Z drugiej jednak strony tzw. szczyt komunikacyjny w Stanach Zjednoczonych przypada dopiero na lipiec, sierpień i wtedy dopiero Amerykanie mogą poczuć większe ubytki w swoich portfelach. Nadal bardzo dobra passa utrzymuje się na rynku nieruchomości, stowarzyszenie NAR poinformowało wczoraj, iż sprzedaż domów na rynku wtórnym wzrosła w kwietniu o 2,5 proc. do 6,64 mln, podczas gdy na rynku prognozowano ją na poziomie 6,45 mln. Tak dobre dane to kombinacja coraz większego wzrostu gospodarczego i niskich stóp procentowych, które sprzyjają
finansowaniu zakupów kredytem.

Dolarowi pomogło także ustabilizowanie się sytuacji na cen ropy, której ceny spadły w rejon 41 dolarów nie ustanawiając tym samym nowego maksimum. Jednak tak jak pisaliśmy wcześniej scenariusz wydarzeń na tym rynku w dużej mierze zależny będzie od tego, co stanie się na szczycie OPEC 3 czerwca w Bejrucie, a także jak będzie się rozwijać sytuacja w Iraku, która jest daleka od wcześniejszych oczekiwań. Dzisiaj opublikowane zostaną także okresowe informacje o zapasach tego surowca w USA.

Pewien wpływ na notowania ropy i dolara mogą mieć informacje jakie podały amerykańskie służby wywiadowcze, które przestrzegły przed możliwym atakiem terrorystycznym w Stanach Zjednoczonych podczas wakacji. Z drugiej jednak strony takich ostrzeżeń było już wcześniej wiele i można je uznać za jedną z medialnych taktyk polityki wobec społeczeństwa.

Dzisiaj czeka nas porcja danych makro zarówno z Europy, jak i Stanów. O godz. 10:00 opublikowane zostaną informacje o marcowym bilansie obrotów bieżących w strefie euro, a o godz. 12:30 agencja Reutera opublikuje prognozy analityków na temat możliwych działań Europejskiego Banku Centralnego, podczas zaplanowanego na 3 czerwca posiedzenia. Natomiast o godz. 14:30 podane zostaną informacje o zamówieniach na dobra trwałe w kwietniu w USA (szacuje się ich spadek o 0,2 proc. wobec 5,0 proc. wzrostu przed miesiącem), z kolei o godz. 16:00 dowiemy się jaka była sprzedaż nowych domów w kwietniu (prognoza to 1,2 mln wobec 1,23 mln w marcu)- jednak po wczorajszych danych można spodziewać się, że będą one lepsze.

Niemniej jednak sytuacja na rynku eurodolara zaczyna robić się coraz bardziej klarowna – dolar powinien nadal tracić na wartości.

komentarze walutowe
wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)