Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Konrad Ryczko
|

Dzisiejsza aukcja długu może wesprzeć złotego

0
Podziel się:

Rentowności polskiego długu nie zanotowały większej zmiany pozostając tuż poniżej 4,00% (aktualnie 3,958% w przypadku obligacji 10-letnich).

Dzisiejsza aukcja długu może wesprzeć złotego

Poranny handel na złotym przynosi chwilową stabilizację kwotowań polskiej waluty po czterech spadkowych sesjach. Złoty wyceniany jest przez rynek następująco: 4,1760 PLN za euro, 3,1363 PLN wobec dolara amerykańskiego oraz 3,3780 PLN względem franka szwajcarskiego.

Rentowności polskiego długu nie zanotowały większej zmiany pozostając tuż poniżej 4,00% (aktualnie 3,958% w przypadku obligacji 10-letnich).

Notowania najważniejszych walut do złotego Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Ostatnie kilkanaście godzin handlu na rynku złotego przyniosło wyhamowanie ostatnich spadków, trwających od piątkowej słabej publikacji krajowej dotyczące produkcji przemysłowej (-10,6% r/r). Zgodnie z założeniem poziomy 4,18 – 4,20 EUR/PLN przynajmniej krótkoterminowo stanowić będą silny opór przed dalszym dynamicznym osłabieniem krajowej waluty. Rynek po zdyskontowaniu możliwej lutowej obniżki stóp procentowych przeszedł w stan wyczekiwania na kolejne impulsy. Czynnikiem takim mogą być zaplanowane na późniejszą część tygodnia wskazania dot. sprzedaży detalicznej i bezrobocia w grudniu oraz niezwykle istotna dzisiejsza aukcja polskiego długu.

Równocześnie obserwujemy wzrost presji podażowej na złotego wynikającej z nastrojów na pozostałych walutach CEE. W trakcie wczorajszej sesji węgierski forint mocno tracił ponieważ inwestorzy obawiają się zmiany przewodniczącego MNB (Węgierski Bank Centralny) na osobę wspierającą niekonwencjonalne metody gospodarcze przygotowane przez ministra G. Matolcsy'iego.

W trakcie dzisiejszego handlu nie zaplanowano znaczących publikacji makroekonomicznych z rynku krajowego. Uwaga inwestorów na złotym skierowana będzie jednak na wydarzenia lokalne w postaci aukcji obligacji OKO715 oraz PS0418 o wartości 6-9 mld PLN. Inwestorzy czekają na informacje zwrotne z rynku oraz na dalsze zainteresowanie polskim długiem po ostatnich recesyjnych danych makroekonomicznych.

Z samą sprzedażą długu nie powinno być problemu ponieważ ostatnie wskazania fundamentalne zwiększają prawdopodobieństwo lutowej obniżki stóp procentowych o 25pb., co powinno przełożyć się na nieznaczny spadek rentowności pakietów benchmarkowych. W przypadku udanej oferty powinniśmy zobaczyć również pozytywną reakcję na złotym w postaci korekty części ostatnich spadków z uwagi na silne powiązanie obydwu rynków w ostatnich miesiącach.

Z rynkowego punktu widzenia w ciągu ostatnich kilku sesji polska waluta wyraźnie osłabła, pomimo iż kwotowania eurodolara pozostawały w wąskim zakresie. Wskazuje to, iż powodem realizacji zysków (z 2012r.) na złotym są czynniki lokalne w postaci postępującego spowolnienia gospodarczego oraz kolejne potencjalne obniżki stóp procentowych.

Równocześnie dynamika tego ruchu sugeruje, iż w perspektywie najbliższych sesji powinniśmy być świadkami ok 2-4 groszowej korekty, która może wystąpić m.in. po dzisiejszej najprawdopodobniej udanej aukcji długu. W szerszym ujęciu oczekiwać należy, iż spadki na rynku bazowym (potencjalna korekta EUR/USD oraz słaby sezon wyników spółek w USA) generować będą presję podażową na złotego, który pozostanie blisko ostatnich minimów.

Porównaj na wykresach notowania walut Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

dziś w money
komentarze walutowe
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
Dom Maklerski BOŚ
KOMENTARZE
(0)