Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Piotr Orłowski
|

Gospodarka Chin potrzebuje schłodzenia

0
Podziel się:

Piątkowe zamknięcie i dzisiejsze otwarcie w Azji poprawiły sytuację euro na EURUSD. Kurs wrócił powyżej 1,35, testując poziom 1,3520 ustanawiając tym samym nowy neutralny range 1,3490 - 1,3520.

Piątkowe zamknięcie i dzisiejsze otwarcie w Azji poprawiły sytuację euro na EURUSD. Kurs wrócił powyżej 1,35, testując poziom 1,3520 ustanawiając tym samym nowy neutralny range 1,3490 - 1,3520.

Analiza techniczna dostarcza nowych argumentów dla euro - kurs ponownie nie przełamał ważnego poziomu technicznego 1,3480. Zawartość kalendarza nie obiecuje większych szans na podwyższenie zmienności tej pary. Na rynku pojawiły się rekomendacje z kilku dużych banków sugerujące wchodzenie ponownie w długie pozycje w EUR. W dniu dzisiejszym czeka nas niewiele danych makroekonomicznych, które mogłyby wpłynąć na sytuację na świecie: w Wielkiej Brytanii opublikowane zostaną dane o podaży pieniądza M4, zaś w Polsce - o inflacji w cenach producentów (PPI) oraz o dynamice produkcji przemysłowej i budowlano-montażowej. Można spodziewać się dość spokojnego dnia, bez większych ruchów na głównych parach walutowych. W takim dniu należy więc oczekiwać konsolidacji zarówno na euro-złotym, jak i na dolar-złotym.

Ważne wieści docierają do nas z Chin - najszybciej rozwijająca się gospodarka świata (tempo wzrostu PKB to 11,1% r/r w pierwszym kwartale) potrzebuje lekkiego "schłodzenia". Bank centralny Chin podniósł stopę referencyjną do 6,57% oraz poszerzył pasmo dozwolonych wahań juana wobec dolara do 0,5% dziennie. Na aprecjację juana bardzo liczy gospodarka Stanów Zjednoczonych, które co miesiąc notują nowe rekordowe wartości deficytu handlu zagranicznego.
_ Poziomy: EURUSD 1,3520, USDPLN 2,8050, EURPLN 3,78 _Ten tydzień przyniesie istotne dane makroekonomiczne z Polski - oprócz PPI oraz dynamiki produkcji przemysłowej opublikowany zostanie odczyt inflacji bazowej oraz dane o rynku pracy. Analitycy będą uważnie przyglądać się protokołom: zarówno temu z posiedzenia RPP (publikacja w czwartek), jak i temu z Banku Anglii (środa), aby odczytać intencje decydentów w materii następnych decyzji o stopach procentowych. Ostatnie tygodnie upływały pod znakiem znacznych oczekiwań szczególnie wobec BoE - wskaźniki inflacji pchane były w górę przez rosnące nadzwyczaj szybko ceny nieruchomości, spodziewana jest prawdopodobnie jeszcze jedna podwyżka. Oczekiwania wobec RPP również wskazują na możliwość podwyżki - w lipcu.

komentarze walutowe
dziś w money
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)