Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
komentarze walutowe
06.12.2007 11:20

Kluczowy dzień dla funta

Czwartek przynosi kontynuację spadku kursu funta w relacji do dolara. Podobnie jak wczoraj, jednym z głównych powodów spadku GBP/USD są obawy, że Bank Anglii na trwającym posiedzeniu, zaskoczy rynek, decydując się na obniżkę stóp procentowych

Podziel się
Dodaj komentarz

Czwartek przynosi kontynuację spadku kursu funta w relacji do dolara. Podobnie jak wczoraj, jednym z głównych powodów spadku GBP/USD są obawy, że Bank Anglii na trwającym posiedzeniu, zaskoczy rynek, decydując się na obniżkę stóp procentowych o 25 punktów bazowych do 5,5 proc.

Decyzja Banku Anglii zostanie opublikowana o godzinie 13-tej. Jakkolwiek wśród analityków i ekonomistów zdania co do decyzji są mocno podzielone, to jednak większość zakłada, że koszt pieniądza zostanie utrzymany na dotychczasowym poziomie.

Nie tylko decyzja Banku Anglii absorbuje dziś uwagę inwestorów spekulujących na funcie. Pewien wpływ na notowania brytyjskiej waluty może mieć też przedpołudniowa publikacja raportów o produkcji. Analitycy szacują, że w październiku produkcja przemysłowa w Wielkiej Brytanii wzrosła o 0,1 proc. w relacji miesięcznej i 1,6 proc. w relacji rocznej. Natomiast produkcja wytwórcza wzrosła o odpowiednio 0,2 proc. i 0,4 proc. Lepsze od oczekiwań dane, ze względu na słaby sentyment do funta, nie będą miały większego wpływu na notowania. Gorsze będą natomiast kolejnym argumentem na korzyść obniżki stóp i tym samym mogą go dodatkowo przecenić.

Czwartek jest ważnym dniem dla funta z uwagi na posiedzenie Banku Anglii, ale też może być kluczowym dniem ze względu na sytuację techniczną na wykresie GBP/USD. Wczorajsza silna wyprzedaż, która dziś w ograniczonym stopniu jest kontynuowana, sprowadziła wykres dzienny tej pary do poziomu wsparcia, jakie w okolicach 2,02 dolara tworzy dolne ograniczenie 1,5-rocznego kanału wzrostowego. Zdecydowane wybicie dołem z tego kanału będzie równoznaczne z bardzo silnym średnioterminowym sygnałem sprzedaży, mogącym sprowadzić notowania GBP/USD do 1,92 dolara. Utrzymanie się kursu w opisywanym kanale, a następnie zdecydowane odbicie od jego dolnego ograniczenia, ponownie otworzy drogę do rekordów ponad poziomem 2,11 dolara.

Ewentualny spadek kursu GBP/USD w kierunku poziomu 1,92 dolara, jeżeli tylko nie będzie szedł w parze ze wzrostem awersji do ryzyka, będzie prowokował dalsze obniżanie się kursu GBP/PLN. W środę para ta spadła do 4,9520 zł, co było najniższym poziomem od marca 1997 roku.

Po tym, jak we wrześniu notowania GBP/PLN w sposób zdecydowany wybiły się poniżej długoterminowej strefy wsparcia 5,43-5,49 zł, aktualnie nie napotyka ona na silniejsze bariery popytowa. W skrajnym przypadku, ten trwający już 3 miesiące silny impuls podażowy, może doprowadzić kurs do 4,65 zł. Tam potencjalne wsparcie wyznacza dolne ograniczenie 4-letniego kanału spadkowego, jaki można wyrysować na wykresie dziennym GBP/PLN. Taki spadek jest mało prawdopodobny, ale teoretycznie jest realny.

O godzinie 10:25 kurs GBP/USD testował poziom 2,0262, a GBP/PLN 4,9780 zł.

Tagi: komentarze walutowe, dziś w money, wiadomości, gospodarka, komentarz
Źródło:
X-Trade Brokers
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz