Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Wrzesińska: w centrum zainteresowania pozostaje dzisiaj GBP

3
Podziel się:

Od początku tego tygodnia uwagę inwestorów zwraca funt brytyjski. Wydarzeniem dzisiejszego dnia będzie wystąpienie premier Theresy May o godzinie 12:45 podczas którego powinniśmy poznać szczegóły dotyczące planu wychodzenia Wielkiej Brytanii ze strefy euro.

Wrzesińska: w centrum zainteresowania pozostaje dzisiaj GBP
(Noble Securities)

Brytyjska waluta pozostawała wczoraj pod presją sprzedających, gdyż rynki obawiają się o tzw. hard Brexit i o to, że Wielka Brytania może utracić dostęp do wspólnego rynku za cenę odzyskania kontroli granicznej, co niekorzystnie przełożyłoby się na sytuację ekonomiczną i konkurencyjność brytyjskiej gospodarki.

Notowaniom GBPUSD udało się zejść wczoraj poniżej minimum z 7 października 2016 roku na poziomie 1,2018. Dzisiaj obserwujemy próbę odreagowania wczorajszej słabość GBP, jednak waluta może pozostać bardzo zmienna ze względu na wystąpienie brytyjskiej premier.

Opublikowane dane odnośnie cen konsumentów w Wielkiej Brytanii przewyższyły konsensus rynkowy. Inflacja CPI wzrosła bowiem o 0,5 proc. w ujęciu miesięcznym i przyśpieszyła do 1,6 proc. w skali roku wobec prognoz na poziomie 0,3 proc. m/m i 1,6 proc. r/r. Dalszy wzrost inflacji w sytuacji utrzymującej się słabości funta może wymagać reakcji ze strony Banku Anglii.

Pod nieobecność amerykańskich inwestorów w poniedziałek, eurodolar wahał się w rejonie 1,0600 i wokół 50-okresowej średniej EMA w skali dziennej. Dzisiaj na skutek obserwowanej słabości dolara EURUSD zbliżył się w okolice lokalnych szczytów w oczekiwaniu na ważne dane dotyczące indeksu instytutu ZEW z Niemiec.

Analitycy spodziewają się dobrych danych z niemieckiej gospodarki i oczekują wzrostu wspomnianego wskaźnika do 18,8 pkt. z 13,8 pkt. w styczniu. Dobry odczyt może stać się impulsem do ustanowienia nowego maksimum lokalnego w rejonie 100-okresowej średniej EMA w skali dziennej przebiegającej w okolicy 1,0740.

Z kolei indeks dolara ponownie powrócił w okolice ostatnich minimów w reakcji na wywiad udzielony przez Trump'a gazecie Wall Street Journal. Podczas wtorkowej sesji poznamy odczyt indeksu NY Empire State oraz tekst przemówienia W.Dudley'a, jednego z ważniejszych członków Rezerwy Federalnej. Wzrost niepewności wiążącej się z polityką nowego prezydenta USA i dzisiejszym wystąpieniem brytyjskiej premier zaowocował natomiast umocnieniem japońskiego jena. USDJPY pogłębia spadki i układ techniczny sprzyja testowi okrągłego poziomu 113,00 jenów za dolara.

Na rynku krajowym złoty pozostanie pod wpływem czynników zagranicznych ze względu na brak publikacji z Polski. Na EURPLN nie obserwujemy ważniejszych zmian - notowania utrzymują się poniżej 100-okresowej średniej EMA w skali dziennej.

Dzisiaj USDPLN pogłębia spadki, co jest głównie spowodowane słabszym sentymentem do dolara. USDPLN handlowany jest poniżej 4,10 a sytuacja techniczna sprzyja pogłębieniu spadków w okolice 4,0800.

Z kolei na GBPPLN została podjęta próba odreagowania wczorajszych spadków, jednakże w dalszym ciągu notowania utrzymują się poniżej oporu w postaci górnego ograniczenia luki spadkowej.

Zgodnie z poniedziałkowymi danymi GUS inflacja bazowa odbiła grudniu do 0,0 proc. z -0,1 proc. w skali roku. Jak na razie członkowie RPP zdają się nie zmieniać swojego stanowiska w kwestii poziomu stóp procentowych, dopóki inflacja znajduje się poniżej celu. Silniejszy niż oczekiwano wzrost tego wskaźnika może jednak w najbliższych miesiącach przyczynić się do zmiany retoryki.

USDPLN

USDPLN utrzymuje się poniżej 50-okresowej średniej EMA w skali dziennej, która wyznacza silny opór w rejonie 4,1400. Aktualnie notowaniom udało się zejść poniżej poziomu 4,1000 i techniczny obraz rynku sprzyja dalszym spadkom w okolice 4,0800, gdzie wsparcie wyznacza 100-okresowa średnia EMA w skali dziennej oraz linia poprowadzona po szczytach z września i października ubiegłego roku.

EURUSD

Eurodolar zbliża się w okolice ostatnich maksimów lokalnych w czym pomaga słabszy sentyment do dolara obserwowany w dniu dzisiejszym. W przypadku ustanowienia nowego maksimum w tym roku para otworzy sobie drogę do dalszych wzrostów w okolice 1,0740, gdzie opór 100-okresowa średnia EMA w skali dziennej. W skali H4 notowania znajdują się natomiast powyżej kluczowych średnich, które zaczynają być skierowane ku górze, co dodatkowo wskazuje na wyhamowanie tendencji spadkowej na EURUSD.

komentarze walutowe
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
Noble Securities
KOMENTARZE
(3)
inter
5 lata temu
majątek się wyprzedaje a zadłużenie rośnie - to jest księżycowa ekonomia albo działanie na szkodę, które powinno być karalne!
fred
5 lata temu
moze sie funt oslabi, ale dzięki spekulantom, gospodarka Brytanii jest najlepsza w Europie i osobiscie stawiam na na duzy wzrost funta jeszcze w tym roku.
janusze z PO
5 lata temu
"Rząd PO i PSL w latach 2008-14 wyprzedał majątek narodowy o łącznej wartości 58,615 mld zł wpis z dnia 25/06/2015 Jeśli ktoś zapytałby się mnie z czym kojarzy mi się 8-lecie rządów Platformy i PSL-u, to odpowiedziałbym że przede wszystkim ze wzrostem zadłużenia kraju oraz masową wyprzedażą majątku narodowego. W tej drugiej kwestii oficjalne statystyki są porażające. W 2008-2014 władze naszego kraju dokonały wyprzedaży majątku należącego do Skarbu Państwa (m.in. banki, kopalnie czy zakłady produkcyjne) za łączną kwotę 58,615 mld zł. Warto podkreślić, że spora część pieniędzy uzyskanych ze sprzedaży majątku narodowego idzie na spłatę bieżącego zadłużenia, które w okresie rządów Donalda Tuska i Ewy Kopacz zwiększyło się o 100 procent osiągając pułap biliona złotych (tj. tysiąca miliardów!). Poniżej prezentuję listę 10 największych wyprzedaży, jakie miały miejsce w ciągu ostatnich kilku lat: 1. PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.: sprzedaż 17 proc. akcji za 6 mld 543 mln zł 2. Jastrzębska Spółka Węglowa: sprzedaż 33,1 proc. akcji za 4 mld 830 mln zł 3. Bank PKO BP S.A.: sprzedaż 9,62 proc. akcji za 3 mld 943 mln zł 4. Energa S.A.: sprzedaż 34,18 proc. akcji za 2 mld 800 mln zł 5. KGHM S.A.: sprzedaż 10 proc. akcji za 2 mld zł 6. PKP Cargo S.A.: sprzedaż 48,29 proc. akcji za 1 mld 420 mln zł 7. Bank Gospodarki Żywnościowej S.A.: sprzedaż 37,49 proc. akcji za 1 mld 97 mln zł 8. Zespół Elektrowni "Pątnów-Adamów-Konin" S.A.: sprzedaż 50 proc. akcji za 681,5 mln zł 9. Zakłady Azotowe w Tarnowie-Mościcach S.A.: sprzedaż 12,13 proc. akcji za 625,5 mln zł 10. Ciech S.A.: sprzedaż 37,90 proc. akcji za 619,1 mln zł wpis z dnia 25/06/2015 blog niewygodny dla establishmentu"