Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wrzesińska: tydzień ważnych publikacji

1
Podziel się:

Poniedziałkowa sesja będzie pierwszą rozpoczynającą nowy kwartał. Ostatnie sześć miesięcy nie było łaskawe dla dolara. Waluta amerykańska silnie traciła na wartości na skutek publikacji nieco słabszych odczytów z USA i pomimo podwyżek stóp procentowych przez Fed.

Wrzesińska: tydzień ważnych publikacji
(Noble Securities)

Poniedziałkowa sesja będzie pierwszą rozpoczynającą nowy kwartał. Ostatnie sześć miesięcy nie było łaskawe dla dolara. Waluta amerykańska silnie traciła na wartości na skutek publikacji nieco słabszych odczytów z USA i pomimo podwyżek stóp procentowych przez Fed.

W konsekwencji indeks dolara powrócił w okolice 95 pkt. W bieżącym tygodniu rozpoczynającym trzeci kwartał poznamy wiele ważnych dla dolara publikacji, w tym raport z amerykańskiego rynku pracy. Utrzymanie dobrej kondycji tego sektora bądź jego poprawa jest warunkiem koniecznym do podtrzymania stopniowych podwyżek stóp procentowych w USA.

Ponadto w przypadku pojawiających się nieco lepszych danych z gospodarki amerykańskiej USD może nieco zyskać na wartości, odreagowując ostatnią deprecjację. Trudno jednak mówić o większej aprecjacji mając na uwadze ostatni zwrot w retoryce innych banków centralnych. Wydaje się, że w najbliższych kwartałach wraz z postępującym ożywieniem gospodarek zarówno Bank Anglii, Europejski Bank Centralny czy Bank Kanady może skłaniać się w kierunku normalizacji polityki pieniężnej i podwyżek stóp procentowych.

Ciekawe czy w najbliższy wtorek Bank Rezerw Australii wyśle jakieś sygnały wskazujące na zwrot w polityce monetarnej przy okazji decyzji i komunikatu w kwestii stóp procentowych. Z tego względu, iż w ostatnim czasie rynki zwracają szczególną uwagę na sygnały płynące z banków centralnych, to ważne mogą okazać się minutki z posiedzenia EBC i FOMC.

W dniu dzisiejszym zostaną opublikowane dane dotyczące wskaźnika PMI oraz indeks ISM dla sektora przemysłowego w USA. Ostatnie dane wskazywały na wyhamowanie tempa aktywności w sektorze przemysłowym, jednakże konsensus rynkowy zakłada wzrost wskaźnika ISM w czerwcu do 55,2 pkt. z 54,9 pkt.

Wyższe odczyty z pewnością byłyby pomocne w pogłębieniu korekty spadkowej na eurodolarze, która jest realizowana w dniu dzisiejszym. Podczas piątkowej sesji impet wzrosty na eurodolarze wyhamował pomimo wyższych niż oczekiwano wstępnych odczytów inflacji CPI ze strefy euro. Dzisiaj główna para walutowa powróciła ponownie poniżej poziomu 1,1400 w oczekiwaniu na nowe impulsy.

Opublikowane ostateczne odczyty wskaźników PMI dla sektora przemysłowego Niemiec i całej strefy euro okazały się wyższe niż prognozy rynkowe, jednakże dobre dane są już uwzględnione w wycenie euro, które w ostatnim czasie silnie zyskiwało na wartości w reakcji na sygnały wskazujące na kontynuację ożywienia gospodarczego w strefie euro oraz mniej gołębie wypowiedzi ze strony Mario Draghi'ego.

Na krajowym rynku złoty wyhamował wzrosty względem dolara w rejonie 3,7000, natomiast euro pozostaje względnie stabilne wobec PLN w rejonie 4,2300. Wstępny szacunek czerwcowej inflacji CPI w Polsce pokazał jej spadek do 1,5 proc. z 1,9 proc. w skali roku wobec konsensusu rynkowego na poziomie 1,7 proc. r/r.

Tym samym wskaźnik ten spadł do dolnego ograniczenia docelowego zakresu wahań celu inflacyjnego RPP będąc kolejnym argumentem za utrzymaniem statusu quo w polityce pieniężnej. Decyzję Rady i najnowsze projekcje makroekonomiczne poznamy już w najbliższą środę, jednak nie ma co liczyć, że przyłączy się ona do jastrzębich głosów bankierów centralnych z EBC czy BoE. Opublikowany dziś indeks PMI dla polskiego przemysłu wzrósł w czerwcu do poziomu 53,1 pkt. z 52,7 pkt. w poprzednim okresie. Pojawiające się w ostatnim czasie lepsze publikacje z krajowej gospodarki mogą stać się impulsem do podniesienia prognoz dla PKB.

EUR/USD

Eurodolar wyhamował w piątek wzrosty i jak na razie para utrzymuje się poniżej linii poprowadzonej po maksimach lokalnych z 24.VIII.2015 oraz 3.V.2016 roku. W dniu dzisiejszym można zaobserwować próbę pogłębienia korekty spadkowej do czego impulsem stało się zejście poniżej 50-okresowej średniej EMA w skali H1.

Aktualnie notowania zbliżają się w okolice 23,6 proc. zniesienia Fibo całości impulsu wzrostowego z poziomu 1,1118, który wraz ze 100-okresowa średnia wyznacza wsparcie na poziomie 1,1368. Silnym wsparciem pozostają okolice 1,1300, a najbliższy opór wyznaczają maksima lokalne w rejonie 1,1426.

USD/JPY

USD/JPY kontynuuje wzrosty po tym, jak parze udało się wybronić wsparcie w postaci 50-okresowej średniej EMA w skali H4. Dziś notowania ustanowiły nowy lokalny szczyt, co stanowi impuls techniczny do kontynuacji wzrostów. Najbliższa geometryczna bariera w postaci 78,6 proc. zniesienia Fibo całości impulsu spadkowego zapoczątkowanego w V.2017 r. znajduje się na poziomie 113,16 jenów za dolara. Silnym wsparciem pozostają okolice 111,80-112,00.

komentarze walutowe
dziś w money
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
Noble Securities
KOMENTARZE
(1)
rr
7 lat temu
rrrr.rrr