Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Ryczko: złoty wyhamował spadki, rynek czeka na dane o inflacji

W dalszym ciągu jednak należy mieć świadomość, iż mamy układ fundamentalny skłaniający do rewizji założeń co do dalszego zachowania dolara - podwyżki stóp, napięcie geopolityczne oraz ostatnie wyniki wyborów.

Podziel się
Dodaj komentarz

Piątkowy, poranny handel na rynku walutowym przynosi lekkie odbicie wyceny złotego na bazie korekty ostatniego umocnienia dolara. Polska waluta kwotowana jest następująco: 4,3173 PLN za euro, 3,6657 PLN wobec dolara amerykańskiego, 3,7731 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 4,9153 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 3,361 proc. w przypadku obligacji 10-letnich.

Ostatnie kilkanaście godzin handlu przyniosło lekkie podbicie EUR/USD, na bazie czynników technicznych i wsparcia na 1,1725 USD, co pozwoliło na nieznaczne odreagowanie na wycenach walut EM. Co ciekawe PLN był jedną z najmocniej tracących walut wobec USD - również dynamika korekty na USD/PLN (-0,35 proc.) była jedną z największych na szerokim rynku.

W dalszym ciągu jednak należy mieć świadomość, iż mamy układ fundamentalny skłaniający do rewizji założeń co do dalszego zachowania dolara - podwyżki stóp, napięcie geopolityczne oraz ostatnie wyniki wyborów. Rynek może ponadto odwracać pozycje krótkie na USD pod ogłoszoną reformę podatkową w USA.

Z punktu widzenia walut EM, oraz PLN, jest to oczywiście scenariusz negatywny. Z uwagi na respektowanie pełnych zakresów wsparć na x/PLN do końca tygodnia złoty powinien pozostać raczej stabilny. Lokalnie trudno mówić o zmianie nastrojów wokół krajowych aktywów - dane makro wspierają rewizję w górę prognoz makro dla polskiej gospodarki. Trudno jednak zakładać, iż będzie to czynnik mogący skłonić RPP do szybszych podwyżek stóp procentowych.

W trakcie dzisiejszej sesji uwaga rynków skupi się na danych dot. inflacji zarówno ze Strefy Euro, Polski jak i USA. W przypadku wskazania wrześniowego dla Polski inwestorzy spodziewają się odczytu na poziomie 1,9 proc. r/r, wobec 1,8 proc. r/r w sierpniu.

Z rynkowego punktu widzenia kurs CHF/PLN podbił do okolic oporu na 3,80 PLN, który powstrzymał dalsze wzrosty na parze. EUR/PLN przetestował okolice 4,33 PLN, a USD/PLN cofnął się z pełnego zakresu 3,70 PLN. Lokalnie impulsy deprecjacyjne na PLN zostały wygaszone w oczekiwaniu na dalsze zachowanie eurodolara.

Tagi: komentarz walutowy, komentarze walutowe, dziś w money, wiadomości, gospodarka, komentarz
Źródło:
Dom Maklerski BOŚ
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz