Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Korekcyjne osłabienie złotego

0
Podziel się:

Wtorek na krajowym rynku walutowym przynosi jak na razie kontynuację korekty niedawnej fali umocnienia złotego. W dużej mierze należy to wiązać z technicznym wyprzedaniem rynku, który jest obecnie w fazie korekty i jak na razie właśnie tak należałoby interpretować aktualne osłabienie krajowej waluty.

*Wtorek na krajowym rynku walutowym przynosi jak na razie kontynuację korekty niedawnej fali umocnienia złotego. W dużej mierze należy to wiązać z technicznym wyprzedaniem rynku, który jest obecnie w fazie korekty i jak na razie właśnie tak należałoby interpretować aktualne osłabienie krajowej waluty. *
Sprzyja mu również korekcyjne umocnienie dolara na rynku międzynarodowym. Amerykańskiej walucie, szczególnie na parze eurodolara, pomogły dzisiejsze dane z Niemiec dotyczące produkcji przemysłowej. Spodziewano się jej wzrostu o 0,4%, podczas gdy faktycznie mieliśmy do czynienia ze spadkiem o 2,4%. Taki impuls, w połączeniu z wyczekiwaniem na jutrzejszy komunikat po posiedzeniu FOMC (niepewność, co do kierunku dalszej polityki monetarnej w USA), nie będzie jak na razie sprzyjało większym ruchom cen. Z danych makro zapoznamy się jeszcze dzisiaj o 16.00 z informacjami dotyczącymi zapasów w hurtowniach za marzec, których wzrost spodziewany jest na poziomie 0,5%. Dane te jednak nie powinny znacząco wpływać na poziom notowań dolara.

USD/PLN
Dzisiejsze osłabienie złotego doprowadziło do wzrostowego odreagowania do okolic 3,0350. Patrząc na skalę wcześniejszego spadku, aktualne odbicie można traktować na razie jedynie w kategoriach korekty. Najbliższym, istotnym oporem jest obecnie przełamany niedawno zakres wsparcia w rejonie 3,09 - 3,11 i do tego poziomu jest miejsce na bezpieczną korektę ostatniej fali spadkowej. Jeśli chodzi o wsparcia, to obecnie takowego doszukiwać należałoby się przy cenie 2,99, czyli w rejonie minimów z przełomu tygodnia. Ich przełamanie winno doprowadzić do wyznaczenia kolejnej fali spadkowej.

*EUR/PLN *Korekcyjne odreagowanie widoczne jest także względem euro. Tutaj jednak sytuacja wygląda już nieco inaczej, bowiem miejsca na kontynuację korekty jest nieco mniej. Fala aprecjacji złotego z ostatnich tygodni była tu po prostu mniejsza, aniżeli w przypadku relacji dolara względem złotego. Obecnie rynek zbliżył się już do pierwszego poziomu o charakterze podażowym, czyli okolic 3,8525. Jeśli z tego rejonu udałoby się podaż zawrócić i złoty ponownie zacząłby się umacniać, świadczyłoby to o nadal dobrych w krótkim terminie perspektywach krajowej waluty (zakończenie korekty już na najbliższym oporze). Jeśli jednak zostanie on przełamany, wówczas należałoby się spodziewać dalszego wzrostu wartości euro w stronę 3,8950. Wsparciem są obecnie dołki z końca ubiegłego tygodnia, czyli 3,8070. Ich przekroczenie byłoby sygnałem zakończenia korekty.

*PLN BASKET *Korekta ostatniej fali spadkowej pogłębia się również na koszyku. Udało się kupującym wyprowadzić kurs powyżej poziomu 3,43, choć na razie bardziej należałoby mówić o naruszeniu tego poziomu, aniżeli trwałym jego sforsowaniu. W przypadku pogłębieniu korekty kolejnym poziomem o charakterze podażowym byłyby okolice 3,48 - 3,49, gdzie znajdują się niedawne dołki oraz 38,2% zniesienie niedawnej fali spadkowej. Zatrzymanie korekty w tym rejonie nadal świadczyłoby o sile krajowej waluty. Sygnałem zakończenia aktualnej korekty będzie przełamanie najbliższych wsparć, czyli 3,39 - 3,3970.

*GBP/PLN *Krótkoterminowy, pozytywny impuls pojawił się dziś na funcie względem złotego. Tutaj zamiast fali aprecjacji złotego, jaka była widoczna względem euro, czy dolara, pojawiła się konsolidacja w zakresie 5,55 - 5,60. Dzisiejsze umocnienie brytyjskiej waluty doprowadziło do wyjścia cen z niej górą. Można tu również mówić o czymś na kształt formacji podwójnego dna. Aktualne osłabienie złotego miałoby szansę doprowadzić do ponownego przetestowania okolic rocznej linii trendu spadkowego, która aktualnie zlokalizowana jest przy cenie 5.70 - 5.7050. Dopiero wyraźne jej przełamanie zmieniałoby techniczny obraz tej pary w średnim terminie. Póki co, cały czas posiadacze krajowej waluty utrzymują przewagę. Jeśli chodzi o najbliższe wsparcia, to takowego doszukiwać należałoby się w rejonie 5,55. Jego przełamanie otwierałoby drogę w stronę minimów ze stycznia przy 5,47.

*CHF/PLN *Osłabienie złotego widoczne jest także względem waluty szwajcarskiej, chociaż tutaj nie udało się jak na razie kupującym przekroczyć żadnego, krótkoterminowego oporu. Za najbliższy poziom o charakterze podażowym można uznać okolice 2,4750, czyli zeszłotygodniowy wierzchołek. Jego przełamanie otwierałoby drogę w stronę 2,4866, czyli kolejnego oporu. Jeśli natomiast chodzi o wsparcia, to najbliższą strefą jest 2,4325 - 2,44. Zejście poniżej sugerowałoby test okolic 2,40.

dziś w money
komentarze walutowe
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)