Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Lira pozostaje słaba, ale to inna waluta najbardziej traci

2
Podziel się:

Zobacz jak wygląda sytuacja na foreksie.

Lira pozostaje słaba, ale to inna waluta najbardziej traci

Na dzisiejszym spotkaniu Bank Turcji zdecydował się obniżyć o 25 p.b. stopę po której banki udzielają pożyczek – obecnie wynosi ona 8,75 proc. Ta decyzja nie jest zaskoczeniem – taki był konsensus – a bank centralny od kilku miesięcy regularnie zawęża korytarz stóp procentowych.

Główna, tygodniowa stopa repo wynosi 7,5 proc., a stopa pożyczkowa 7,25 proc. W dzisiejszym komunikacie przyznano, że taka polityka będzie kontynuowana. Stwierdzono też, że inflacja bazowa może stopniowo spadać, co może stwarzać pole do luzowania. Jednocześnie bank centralny przyznał, że podjęte działania płynnościowe pozwoliły ograniczyć zmienność na rynkach po wydarzeniach z weekendu. Dla notowań liry dzisiejsze sygnały z banku centralnego nie miały większego znaczenia. Kluczowe jest teraz ryzyko polityczne – mimo że pucz został udaremniony, to rosną obawy, że może to wyraźnie wzmocnić autorytarną władzę Erdogana w kraju. W efekcie nad ratingiem Turcji zaczynają się pochylać agencje ratingowe (Moody's), a za chwilę możemy mieć powrót obaw związanych z niezależnością działań banku centralnego.

Na wykresie USD/TRY, gdzie dodatkowo widać wpływ umacniającego się dolara na globalnych rynkach zbliżamy się do oporu, jaki stanowi bariera 3,00 oparta o szczyty z maja, ale i też czerwca b.r. Układ dziennych wskaźników potwierdza kierunek notowań, co może skutkować dalszym osłabieniem się liry.

Na koszyku dolara BOSSA USD, o ile rano można było mieć jeszcze pewne wątpliwości, co do naruszenia poziomu oporu z końca maja b.r. przy 81,16 pkt., o tyle kilka godzin później takich już nie ma. Amerykańska waluta mocno zyskuje na całej linii, co dobrze pokazuje poniższy diagram stóp zwrotu.

Nadal najsłabszy pozostaje AUD, co jest wynikiem rosnących obaw przed publikowanymi w przyszłym tygodniu (27 lipca) kwartalnymi danymi nt. inflacji CPI. Zwłaszcza, że zapiski z ostatniego posiedzenia RBA wskazały, że problem niskiej inflacji nadal pozostaje dość istotny.

Na wykresie AUD/USD widać mocny zwrot w dotychczasowym trendzie. Niemniej dopiero naruszenie wzrostowej linii trendu przy 0,7460 będzie wyraźnym sygnałem, że średnioterminowy trend zaczyna się odwracać.

komentarze walutowe
dziś w money
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
Dom Maklerski BOŚ
KOMENTARZE
(2)
Gra na lirze
8 lat temu
Turcja Decyzja ws. stóp procentowych lipiec 7.50%, oczek. 7.50%, poprz. 7.50%
modest
8 lat temu
to nie dobra zmiana ten rzad to dojna zmiana ja im juz nie wierze