Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Mija burza na rynku metali szlachetnych

0
Podziel się:

Podczas czwartkowego handlu ceny metali szlachetnych zaczęły gwałtownie spadać. Srebro, inwestycyjny hit tego roku, straciło na wartości 13% do poziomu 12,85 za uncję metalu. Jest to największy zanotowany dzienny spadek ceny od 1983 roku. Łagodniejsze spadki obserwowaliśmy na rynku złota – uncja żółtego kruszcu wyceniana była na poziomie 617,90, czyli o 3% niższym niż dnia poprzedniego.

*Podczas czwartkowego handlu ceny metali szlachetnych zaczęły gwałtownie spadać. Srebro, inwestycyjny hit tego roku, straciło na wartości 13% do poziomu 12,85 za uncję metalu. Jest to największy zanotowany dzienny spadek ceny od 1983 roku. Łagodniejsze spadki obserwowaliśmy na rynku złota – uncja żółtego kruszcu wyceniana była na poziomie 617,90, czyli o 3% niższym niż dnia poprzedniego. *
Korekta na rynku metali szlachetnych w zasadzie nie ma uzasadnienia fundamentalnego i jest związana z realizacją zysków przez inwestorów. Ceny kruszców rosły bowiem tak szybko, że część uczestników rynku osiągnęła już zadowalającą stopę zwrotu i zamknęła długie pozycje na tych towarach. Od początku roku srebro zdrożało bowiem o ponad połowę, natomiast złoto o ok. 20%. Znamienne jest to, że ceny srebra rosły w dużo szybszym tempie niż złota, mimo iż srebro jest bardziej dostępnym metalem. Wartość białego metalu zwiększała się na skutek przewidywanego zwiększonego popytu po uruchomieniu pierwszego funduszu typu ETF specjalizującego się w lokowaniu kapitału w srebro i emitującego certyfikaty inwestycyjne, których wartość będzie odzwierciedleniem jego cen. Analitycy prognozują, że fundusz będzie zainteresowany zakupem metalu o wartości odpowiadającej 2 miesięcznej światowej konsumpcji, natomiast nie ma pewności czy uda mu się zrealizować swój projekt.

W obliczu zagrożenia inflacją spowodowaną głównie rekordowymi cenami ropy naftowej oraz obawy przed perspektywą zaangażowania się Stanów Zjednoczonych w kolejny konflikt zbrojny z Iranem w celu uniemożliwienia kontynuacji programu nuklearnego Teheranu wydaje się, że ceny złota i srebra powinny powrócić do trendu wzrostowego. Metale szlachetne uchodzą bowiem za najbezpieczniejszą lokatę kapitału na świecie uodporniającą portfele inwestycyjne przed zgubnym wpływem rosnącego poziomu cen.

Wsparcia dla dalszych zwyżek cenowych można upatrywać również w osłabieniu amerykańskiej waluty, co jest wynikiem oczekiwań co do spodziewanego zakończenia cyklu podwyżek stóp procentowych za oceanem. W dłuższym okresie czasu jednak rosnące ceny surowców są zagrożeniem dla utrzymania wysokiego tempa rozwoju globalnej gospodarki.
W dniu dzisiejszym na większości giełd towarowych ceny złota pomału odrabiają wczorajsze załamanie cenowe, natomiast srebro nadal traci na wartości.

komentarze walutowe
wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)