Notowania

komentarze walutowe
06.02.2013 09:00

Na rynku złotego oczekują na tą decyzję

Poranny handel na złotym przynosi nieznacznie osłabienie wyceny polskiej waluty przed kluczową decyzją RPP.

Podziel się
Dodaj komentarz

Poranny handel na złotym przynosi nieznacznie osłabienie wyceny polskiej waluty przed kluczową decyzją RPP. Złoty kwotowany jest przez uczestników rynku następująco: 4,179 PLN za euro, 3,079 PLN wobec dolara amerykańskiego oraz 3,387 PLN względem franka szwajcarskiego.

Ostatnie kilkanaście godzin handlu na polskiej walucie przebiega pod znakiem oczekiwania na dzisiejszą decyzję RPP (ok. godz. 13:00) w zakresie stóp procentowych. Powszechnie spodziewana obniżka stopy referencyjnej o 25pb. wydaje się, iż została już zdyskontowana przez uczestników rynku oraz nie powinna doprowadzić do mocniejszej przeceny polskiej waluty. To na co czeka rynek to zaplanowany na godz. 16:00 komunikat oraz konferencja po posiedzeniu.

Wedle ostatnich ankiet agencji informacyjnych rynek spodziewa się jeszcze jednego luzowania polityki monetarnej w marcu, a następnie wstrzymania cyklu. W przypadku wyraźnego zarysowania dalszych obniżek stóp notowania mogą jednak przystąpić do testu ostatnich minimów z uwagi na konieczność domknięcia pozycji przez drugą stronę rynku. Podobnego scenariusza należy spodziewać się, gdyby RPP zdecydowała się na zaskakujące obniżenie kosztu kredytu o 50pb.

Analogicznie jak poprzednio najprawdopodobniej spodziewać należy się mocniejszej reakcji rynku dopiero po wystąpieniu Marka Belki, a ogłoszenie samej decyzji dot. stóp procentowej wygeneruje najprawdopodobniej jedynie ograniczony ruch. Najważniejszą informacją jakiej doszukiwać się będzie rynek w komunikacie to sygnały co do kierunku dalszej polityki monetarnej w Polsce.

Pomimo iż kluczowym wydarzeniem na złotym będzie dzisiaj decyzja RPP w zakresie stóp procentowych należy również bacznie obserwować impulsy płynącego z rynku bazowego. Eurodolar pozostaje w zakresie kilkumiesięcznych maksimów, jednak narastające problemy polityczne państw południa zaczynają się negatywnie odznaczać w świadomości uczestników rynku.

Opozycja w Hiszpanii naciska, aby M. Rajoy podał się do dymisji z uwagi na podejrzenia o korupcję, a centro-prawica Silvio Berlusconiego we Włoszech rośnie w siłę przed zaplanowanymi na koniec miesiąca wyborami parlamentarnymi. Dodatkowo jutro będziemy świadkami decyzji EBC w zakresie stóp procentowych. Choć rynek w zdecydowanej większości spodziewa się utrzymania aktualnej 0,75% to narastają obawy, że M. Draghi może zwrócić uwagę na zbyt silne euro, które ogranicza potencjał ożywienia w Strefie Euro.

Z rynkowego punktu widzenia polski złoty pozostaje stabilny przed decyzją RPP. Wcześniejsze wygaszenie zmienności sugeruje, iż najbardziej prawdopodobnym scenariuszem wydaje się utrzymanie zakresu 4,1625 – 4,20 EUR/PLN do czasu decyzji. W przypadku decyzji o obniżeniu stopy referencyjnej o 25pb. oczekiwać należy lekkiego umocnienia złotego i przejścia w stan wyczekiwania na komunikat po posiedzeniu, który wskaże kierunek dla notowań na najbliższe dni.

Bądź na bieżąco z sytuacją na rynkach

Tagi: komentarze walutowe, dziś w money, wiadomości, gospodarka, komentarz
Źródło:
Dom Maklerski BOŚ
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz