Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Oczekiwanie na decyzję RPP

0
Podziel się:

Poza rynkiem akcji pierwszy dzień handlu po weekendzie na krajowych rynkach finansowych przebiegał w mało ekscytującej atmosferze. Po solidnych wzrostach w piątek sesja na warszawskim parkiecie ponownie przebiegała pod dyktando kupujących.

Poza rynkiem akcji pierwszy dzień handlu po weekendzie na krajowych rynkach finansowych przebiegał w mało ekscytującej atmosferze. Po solidnych wzrostach w piątek sesja na warszawskim parkiecie ponownie przebiegała pod dyktando kupujących.

W rezultacie, przy wciąż sporych obrotach indeks WIG zyskał 0.7% i tym samym pokonał poziom 40.000 pkt. Indeks największych spółek WIG 20 wzrósł natomiast o niespełna 0.5%, zbliżając się do psychologicznej bariery 3.000 pkt. Na gorszym zachowaniu polskich „blue chipów” zaważyły solidne spadki akcji Agory oraz Netii, której wyniki finansowe opublikowane w kwartalnym raporcie rozczarowały inwestorów.

Na rynku złotego tydzień rozpoczęliśmy na nieznacznie mocniejszych poziomach wobec piątkowego zamknięcia. Krótko po godzinie 9:00 za euro płacono 3.77 zł., a amerykańska waluta była wyceniana na 3.18 zł., co przełożyło się na 18.45% odchylenie od wartości starego koszyka. Dalszy przebieg notowań stał pod znakiem niskiej aktywności inwestorów, czego efektem były niewielkie wahania kursów złotego wokół poziomów z otwarcia, w dużej mierze będące pochodną notowań na rynku eurodolara.

Kolejne dni powinny jednak przynieść większe emocje, związane z kończącym się we wtorek posiedzeniem Rady Polityki Pieniężnej. Po bardzo pozytywnych danych o sprzedaży detalicznej oczekiwania na kolejną obniżkę stóp uległy pewnemu ochłodzeniu. Ekonomiści, którzy po publikacji styczniowych wskaźników inflacji prawie jednogłośnie prognozowali dalsze cięcie stóp obecnie podzielili się na dwa obozy, wciąż jednak przeważająca większość opinii wskazuje na 25 pkt. obniżkę w pierwszym kwartale. Naszym zdaniem RPP zdecyduje już we wtorek na kolejną obniżkę, doprowadzając tym samym stopę główną do poziomu 4% i w naszej opinii będzie to ostatnia obniżka stóp w perspektywie najbliższych sześciu miesięcy. Z powyższego powodu oczekujemy, iż komunikat po dzisiejszym posiedzeniu będzie bardziej „jastrzębi”, co może skłonić część graczy do realizacji zysków, co może niekorzystnie przełożyć się na notowania złotego oraz przyczynić się do osłabienia w średnim terminie.

Poza decyzją RPP bieżący tydzień nie będzie obfitował w bardzo istotne wydarzenia, warto więc zwrócić uwagę na aspekty techniczne. Kurs EURPLN od połowy stycznia pozostaje w kanale spadkowym i warto zwrócić uwagę na ponowny nieudany test wsparcia zlokalizowanego w rejonach 3.75-76. Takie zachowanie rynku sugeruje wzrosty w kierunku 3.7850 i ewentualne jego przełamanie powinno prowadzić do kontynuacji ruchu do bardzo istotnego, średnioterminowego oporu przy cenie 3.8050. Na rynku USDPLN wciąż pozostajemy przy wsparciu na poziomie 3.17. Kontynuacja wzrostów napotyka na silny opór w rejonie 3.19. Celem do końca tygodnia wydają ponownie rejony 3.21. Wsparcie pozostaje wciąż przy poziomie 3.14 i nie powinno w najbliższych dniach zostać zagrożone.

dziś w money
wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)