Notowania

komentarze walutowe
08.02.2013 08:30

Ograniczona reakcja złotego na EBC

Rentowności polskiego długu nieznacznie wzrosły w dalszym jednak ciągu zamknięcia wypadają poniżej znaczącej bariery 4,0%.

Podziel się
Dodaj komentarz

*Dzisiejszy poranny handel na rynku złotego przebiega w spokojnych nastrojach podobnie jak na większości par walutowych w trakcie sesji azjatyckiej. Złoty wyceniany jest przez rynek następująco: 4,169 PLN za euro, 3,110 PLN wobec dolara amerykańskiego oraz 3,398 PLN względem franka szwajcarskiego. *

Rentowności polskiego długu nieznacznie wzrosły w dalszym jednak ciągu zamknięcia wypadają poniżej znaczącej bariery 4,0% (aktualnie 3,99% w przypadku benchmarkowych, obligacji 10-letnich).

Notowania najważniejszych walut Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Ostatnie kilkanaście godzin handlu na złotym mijało pod znakiem dyskontowania impulsów z szerokiego rynku. Wzrost wartości amerykańskiego dolara po wystąpieniu prezesa EBC odbił się również na wycenie złotego. Polska waluta pozostawała stabilna wobec euro, równocześnie dynamicznie tracąc w stosunku do dolara. Pomimo iż globalne nastroje będą istotnie odbijały się na wycenie złotego w ciągu najbliższych sesji to inwestorzy na rynku złotego czekają przede wszystkim na kolejne doniesienia makroekonomiczne z Polski.

RPP po ostatnim posiedzeniu zasygnalizowała możliwość dalszych cięć jeżeli dane fundamentalne (w tym marcowa projekcja makroekonomiczna NBP) wskażą na pogarszanie się perspektyw dla gospodarki. Równocześnie złoty nie otrzymał ,w trakcie wczoraszej sesji, wyraźnego wsparcia ze strony rynku długu. Pierwsza po lutowej obniżce aukcja polskiego długu, pomimo domknięcia oferty i aukcji dodatkowej, zakończyła się nieznacznym spadkiem cen obligacji. Najbliższe godziny najprawdopodobniej upływać będą pod znakiem dyskontowania osiągniętego, wstępnego porozumienia ws. budżetu UE. Nowa propozycja dla Polski zakłada 72,4 mld PLN.

Wydarzenie to traktować należy jednak w dużej mierze jako polityczne, a nie stricte rynkowe, stąd jego wpływ okazać się może ograniczony.

W trakcie dzisiejszej sesji brak jest znaczących publikacji z rynku krajowego, stąd uwaga inwestorów przesunie się na impulsy płynące z eurodolara. Wczorajsza korekta po słowach Mario Draghiego stała się pretekstem do mocniejszej realizacji zysków, co przyniosło spadek wartości euro na większości zestawień walutowych.

Z rynkowego punktu widzenia polska waluta pozostaje względnie stabilna, reagując jedynie w sposób proporcjonalny na wydarzenia na eurodolarze. Techniczny obraz notowań sugeruje, iż w przypadku przekroczenia 4,1625 EUR/PLN droga do testu 4,15 PLN byłaby otwarta. Obecnie jednak rynek tkwi w konsolidacji z zakresu 4,1625-4,21 EUR/PLN sugerując, iż duża część uczestników obrotu zastanawia się jaki scenariusz bazowy obrać na marcowe posiedzenie RPP.

Porównaj na wykresach notowania walut Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Tagi: komentarze walutowe, dziś w money, wiadomości, gospodarka, komentarz
Źródło:
Dom Maklerski BOŚ
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz