Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Pierwsza odsłona ciekawego tygodnia

0
Podziel się:

Poranny komentarz walutowy analityka TMS Brokers.

Pierwsza odsłona ciekawego tygodnia
(TMS Brokers S.A.)

Pierwszy tydzień czerwca obfitować będzie w publikacje ważnych danych makroekonomicznych. Najważniejszą będzie z pewnością decyzja ECB w sprawie stóp procentowych. W związku z tym dzisiejsze odczyty mogą mieć nieco ograniczony wpływ na rynki.

Między 9:13 a 10:00 światło dzienne ujrzą finalne odczyty przemysłowych PMI dla strefy euro w maju. Jako pierwszy opublikowany zostanie sentyment w Hiszpanii, a następnie we Włoszech. Z tych dwóch krajów nie znamy odczytów wstępnych, za to opublikowane zostały one dla Francji i Niemiec. Wynoszą one odpowiednio 49,3 pkt. i 52,9 pkt. O godz. 9:00 poznamy także PMI dla polskiego przemysłu. Konsensus zakłada wzrost z 52,0 pkt. do 52,1 pkt. nasza prognoza jest nieco bardziej optymistyczna i zakłada zwyżkę do 52,5 pkt. W nocy z soboty na niedzielę opublikowany został wskaźnik PMI dla chińskiego przemysłu opracowywany przez tamtejszy rząd.

Wyniósł on 50,8 pkt., co oznacza wzrost o 0,4 pkt. w stosunku do kwietnia. Należy jednak pamiętać, że wskaźnik ten ma tendencje do fałszywego ukazywania obrazu gospodarki Państwa Środa. Z kolei dziś w nocy poznaliśmy kilka publikacji makroekonomicznych z Australii. Dotyczyły one przemysłu oraz przedsiębiorczości i okazały się gorsze od oczekiwań, tym samym zdecydowanie osłabiały dolara australijskiego ,który dzięki temu jest najgorzej zachowującą się walutą z grona G10. Rozpoczynający się tydzień będzie obfitował w dane z australijskiej gospodarki, co może przyczynić się do zwiększonej zmienności waluty tego kraju. Wydaje się więc, że warto będzie śledzić pary AUD/USD oraz EUR/AUD.

Niemcy: czy inflacja znów rozczaruje?

O godz. 14:00 poznamy wstępne dane dotyczące majowej inflacji w Niemczech. Będzie to preludium do jutrzejszej publikacji o tempie wzrostu cen w strefie euro, a także wskazówka przed posiedzeniem ECB. Oczekiwania rynkowe kształtują się na poziomie 1.1 proc. r/r co oznaczałoby spadek z 1,3 proc. rok wcześniej oraz utrzymałoby tempo z poprzedniego miesiąca. Wydaje się jednak, że istnieje duże zagrożenie jeszcze słabszym odczytem. Już miedzy 10:00, a 10:30 poznamy regionalne wskaźniki dla inflacja z poszczególnych Landów. Na ich podstawie będzie można stwierdzić z dużym prawdopodobieństwem jak ukształtuje się ona w całym kraju.

USA: pierwszy zwiastun dobrego II kwartału

Wstępny odczyt majowego indeksu PMI dla przemysłu w USA, który opublikowany został 22 maja wzrósł z 55,4 pkt. w kwietniu do 56,2 pkt. Dziś o 15:45 opublikowana zostanie jego wartość finalna. Ważniejsze będzie jednak to jak ukształtuje się indeks ISM dla przemysłu 15 minut później. Ma on bowiem dużo dłuższą tradycję. Rynkowy konsensus zakłada zwyżkę z 54,9 pkt. w kwietniu do 55,2 pkt. w maju.

Oznaczałoby to czwarty kolejny wzrost wartości z rzędu. Nadzieje na to daje bardzo dobry ubiegłotygodniowy odczyt Chicago PMI. Byłby to także pierwszy zwiastun potwierdzający spodziewany silny wzrost PKB w drugim kwartale 2014. Amerykańska gospodarka w 1Q 2014 została silnie dotknięta przez srogą zimę, jednak kolejne trzy miesiące powinny częściowo zamazać ten negatywny obraz. Dzisiejsze publikacje mogą nałożyć dodatkową spadkową presję na eurodolara. Stanie się tak, jeżeli słabiej od konsensusu wypadną dane ze strefy euro, a wartość indeksu ISM przekroczy oczekiwania rynkowe. Wydaje się, że oba te założenia mogą się zrealizować.

komentarze walutowe
wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
TMS Brokers
KOMENTARZE
(0)