Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Polski dług najtańszy w historii, jutro znaczące dane PKB

0
Podziel się:

Od początku europejskiej sesji kurs pary EUR/USD wznosił się na północ aż do poziomu 1,3000, lecz poziom ten nie został trwale przebity. Obecnie kurs eurodolara wynosi 1,2993.

Polski dług najtańszy w historii, jutro znaczące dane PKB

O 14:30 poznaliśmy dane z USA dotyczące PKB i liczby wniosków o zasiłek dla bezrobotnych.. Produkt krajowy brutto za III kwartał wyniósł 2,7 proc. wobec prognozy 2,8 procent. Natomiast liczba wniosków dla bezrobotnych 393 tys. wobec prognozy 390 tysięcy.

Wyniki nieznacznie gorsze od prognoz tylko wtopiły się w rynek nie wywołując większego zamieszania. Po chwilowym uspokojeniu sytuacji w Grecji, na pierwszy plan w oczach szerokiego rynku wysunął się temat klifu fiskalnego w USA.

Niemal codziennie słyszymy wypowiedzi amerykańskich polityków, o możliwym szybszym lub wolniejszym uzyskaniu kompromisu w sprawie fiscal cliff. Te wszystkie informacje w znaczący sposób przekładają się na nastroje na rynkach.

Umocnienie złotego

Pary złotowe korzystając z dobrych nastrojów rynkowych oraz historycznie drogich polskich 10- latek gdzie ich rentowność wynosi już tylko 4.066 procent, umacniały się w stosunku do głównych walut. Obecnie kurs dolara wynosi 3,1519, a kurs pary EUR/PLN 4,0935.

Patrząc teraz na sytuacje na wykresach na obu parach znajdujemy się przy dolnych ramionach trendu wzrostowego, który w przypadku dolara trwa już niespełna trzy miesiąca, a w przypadku euro niecałe cztery.

Bazując tylko na analizie technicznej można teraz wysunąć wniosek, że logicznym ruchem byłoby odbicie i osłabienie polskiej waluty, lecz niemal z całą pewnością na przyszły kurs złotego będą też miały wpływ wydarzenia fundamentalne.

Poza danymi z szerokiego rynku inwestorzy oczekują na jutrzejszy raport GUS na temat PKB za III kwartał. Według prognoz wartość produkt krajowy brutto powinien wynieść 1,8 procent w stosunku do 2,3 procent w poprzednim kwartale, co świadczyłoby o zakładanym spowolnieniu gospodarczym w naszym kraju i potrzebie cięć stóp procentowych, które zapewne staną się faktem 5 grudnia, kiedy to odbędzie się posiedzenie RPP.

Elżbieta Chojna-Duch, przedstawicielka Rady Polityki Pieniężnej w wywiadzie dla telewizji TVN CNBC powiedziała, że PKB za III kwartał może wynieść 1,5-2,0 proc., natomiast w następnym kwartale 1,2 procent. Te wypowiedzi komponują się z innymi danymi oraz wypowiedziami mówiącymi o spowolnieniu gospodarczym w naszym kraju. Reprezentantka RPP stwierdziła też, że w przyszłym roku PKB może wynieść tylko 1,5 procent.

Bądź na bieżąco z sytuacją na rynkach Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

waluty
dziś w money
komentarze walutowe
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
FMCM
KOMENTARZE
(0)