Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Pozytywna reakcja giełd na decyzję FED

0
Podziel się:

Wczorajszy dzień na giełdach europejskich rozpoczął się od zwyżek. Kupowano przecenione wcześniej akcje w oczekiwaniu na duże cięcie stóp w Stanach Zjednoczonych. Lekko też tracił dolar, ale tylko do czasu.

Wczorajszy dzień na giełdach europejskich rozpoczął się od zwyżek. *Kupowano przecenione wcześniej akcje w oczekiwaniu na duże cięcie stóp w Stanach Zjednoczonych. Lekko też tracił dolar, ale tylko do czasu. *

Po publikacji wyników kwartalnych przez Goldman Sachs oraz Lehman Brothers giełdy notowały już duże wzrosty. Wyniki tych spółek były, co prawda gorsze od prognoz, ale za to lepsze od oczekiwań analityków. Wywołało to wzrosty akcji z sektora i pozytywnie oddziaływało na cały rynek, który praktycznie nieprzerwanie rósł aż do opublikowania decyzji FED. Stopy obniżono o 75 pb. - zgodnie z oczekiwaniami, kurs EURUSD spadał dość gwałtownie przed ogłoszeniem decyzji,potem nieco wyhamował, zawróciły też indeksy giełdowe, częściowo rozczarowane skalą obniżki (niektórzy spodziewali się 100 pb.), a po części realizując zyski. W dalszej części optymizm przeważył i indeksy już tylko rosły.

Dość istotny był komunikat FED, a także fakt iż dwóch członków rezerwy było przeciw takiej skali obniżki, co może zapowiadać, że o dalsze zdecydowane decyzje w sprawie polityki monetarnej może być trudniej. FED stwierdził w komunikacie, że obecne działania, wraz z podjętymi wcześniej, powinny zapewnić umiarkowany wzrost gospodarczy oraz że problemy ciążące na rynku finansowym, kredytowym oraz na rynku nieruchomości będą obciążały gospodarkę jeszcze przez kilka kwartałów.

Tak solidne zwyżki indeksów, jeśli tylko uzyskają potwierdzenie podczas kolejnych sesji, mogą utrzymać pozytywne nastroje w najbliższym czasie.
Dziś otrzymamy dane o bilansie handlu zagranicznego oraz tygodniową zmianę zapasów paliw w USA, ale te danie nie powinny mieć dużego wpływu na rynek.

EURPLN

Wczoraj kurs EURUSD stabilizował się w oczekiwaniu na nowe impulsy. Kurs nie reagował na początkowe wzmocnienie się euro do dolara, ale już po południu inwestorzy ruszyli do zakupów polskiej waluty. Po publikacji FED, złoty zaczął lekko tracić w odpowiedzi na umacniającego się dolara.
Dziś poznamy dane na na temat produkcji przemysłowej i budowlano-montażowej w Polsce. Okaże się zatem czy ostatni 10-cio proc. wzrost produkcji był tylko jednorazowym wyskokiem, czy też nie. Polepszające się perspektywy dla giełd, oraz dobre dane makro mogą dziś umacniać złotego. Najbliższe wsparcie to poziom 3,52, oporem są rejony 3,5550- 3,56.

EURUSD

FED obniżył wczoraj stopy procentowe o 75 punktów bazowych do 2,25 proc. (stopa funduszy federalnych) oraz do 2,5 proc. (stopa dyskontowa) - czyli zgodnie z wiąkszością prognoz. W takiej sytuacji dolar uległ wzmocnieniu - wzrostem zareagowała też amerykańska giełda. Ogólnie sytuacja dolara poprawia się, a nocną zwyżkę kursu EURUSD należy odebrać jako korektę związaną z wczorajszymi wydarzeniami na rynku. Wydaje się, że na razie trudno będzie znaleźć czynniki mogące szkodzić dolarowi - chyba że znów napłynią niepokojące informacje o problemach jakiejś spółki z sektora bankowego. Najbliższy opór to okolice 1,58, jednak w obecnej sytuacji można spodziewać się raczej wzmocnienia dolara względem euro, gdyż wypracowany wczoraj klimat nadal się utrzymuje.

GBPUSD
Wczoraj wieczorem bardzo mocno tracił na wartości kurs GBPUSD. Mówiło się o problemach jednego z brytyjskich banków, a należy pamiętać, że ich struktura może być podobna do tego co obserwowaliśmy ostatnio w sektorze finansowym w USA. Dziś inwestorzy poznają protokół z ostatniego posiedzenia Banku Anglii oraz otrzymają informację o sytuacji jaka panuje na rynku pracy. Jeśli inwestorzy stwierdzą, że perspektywy obniżek stóp procentowych są większe - funt znajdzie się pod presją sprzedających. Oporem jest spadkowa linia trendu na poziomie 2,0240, wsparcie zaś znajduje się w okolicach 1,9940.

USDJPY

Wczoraj jen osłabiał się dość znacząco względem amerykańskiej waluty, na skutek pozytywnej reakcji giełd na decyzję FOMC. Dziś natomiast kurs USDJPY koryguje wczorajsze wzrosty. Tutaj realizacja zysków jest dość duża, ale nie zmienia fo faktu, że przynajmniej krótkoterminowe perspektywy dla tej pary są korzystne. Na wykresie dziennym powstała wczoraj długa biała świeca, która w połączeniu z wyprzedaniem rynku może dać perspektywy do dalszego ruchu wzrostowego. Najbliższy opór to okolice 100 jenów, wsparciem zaś są okolice 97,80.

dziś w money
komentarze walutowe
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)