Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Prawdopodobna jest obniżka stóp o 25 pb

0
Podziel się:

W przeddzień decyzji FED rynki były raczej spokojne. Inwestorzy nie podejmowali większego ryzyka, ze względu na brak pewności odnośnie decyzji amerykańskiego banku centralnego, szczególnie, że pewne dane makroekonomiczne nie koniecznie przemawiają za obniżką stóp.

Rynek jednak jest pewien obniżki o 25 pkt, choć jeszcze w zeszłym tygodniu istniała spora szansa nawet na obniżkę 50 pkt. Ostatnie dobre dane na temat PKB i dane z rynku pracy zmieniły te oczekiwania. Także, lepsze dane dane z rynku nieruchomości - domy oczekujące na sprzedaż oraz sprzedaż istniejących domów - dostarczyły rynkowi nadziei, że może dno na tym rynku już jest blisko, a gospodarka czuje się lepiej niż obecnie się sądzi. Dzięki tym informacjom giełda wzrosła. Pomocne były także lekko spadające ceny ropy i informacje ze spółek finansowych. Słabość dolara w ostatnich dniach może być w związku z tym nieco dziwna.

Sądzimy, że wytłumaczeniem może być raczej ogólna niechęć do USD związana z gołębim nastawieniem FED i pomysłami ratowania posiadaczy kredytów hipotecznych de facto luźną polityką pieniężną. Tłumaczy to m.in. wzrostową tendencję na rynku złota. Mimo, że oczekiwania na większą obniżkę spadły to inwestorzy stali się bardziej pewni obniżki o 25 pkt, potwierdza to zachowanie większości rynków, gdzie można było zaobserwować otwierania carry-trade'ów, wzrosty aktywów z rynków wschodzących a na giełdzie najlepiej zachowywały się sektory bardziej ryzykowne (i ostatnio wyprzedane) a sektory bezpieczniejsze były pod presją.

EURPLN

Umocnienie złotego jest wynikiem poprawy sentymentu do ryzykownych aktywów. Wzrosty cen akcji spółek finansowych w USA świadczą o tym, że inwestorzy są zdecydowanie chętni braniu ryzyka. Dzisiejsza decyzja FOMC nie powinna mieć kluczowego znaczenia dla naszej waluty, gdyż najbardziej prawdopodobny scenariusz został już wyceniony. Nie wiadomo jednak, czy złoty nie skorzysta ponownie, jeśli komunikat będzie gołębi. Złoty powinien nadal poruszać się w rytm nadawany przez rynki zagraniczne. Uważamy, że w krótkim terminie nic nie stoi na przeszkodzie aby złoty osiągnął nowe rekordy, jednak im bliżej końca grudnia tym chęć do realizacji zysków będzie większa. Uważamy, że w obecnych okolicznościach złoty może przetestować 3,55. Zatrzymanie wzrostów cen akcji w USA może spowodować zatrzymanie zakupów PLN zatem proponujemy uważnie śledzić sytuację na giełdzie w USA.

EURUSD

Korekta ostatnich spadków na rynku EURUSD mogła być w dużym stopniu wynikiem dostosowywania pozycji przed decyzją FOMC i otwieraniem krótkich pozycji w USD pod bardziej gołębi komunikat. Uważamy, że rynek już zdyskontował do pewnego stopnia taki komunikat (więc pierwszą reakcją może być umocnienie USD) jednak w dłuższym terminie jest nadal sporo miejsca na spadki dolara. Inwestorzy są skupieni obecnie tylko na decyzji, jednak po niej ich uwaga może skupić się na dostosowywaniu pozycji przed końcem roku, co może przynieść częściową realizację zysków na wielu rynkach. Może to oznaczać zatrzymanie i odwrócenie wzrostów na rynkach akcji oraz umocnienie dolara. Na razie jednak decydujące znaczenie będzie miał komunikat FOMC.

GBPUSD

Na GBPUSD na wykresie dziennym dopełniła się korekta prosta i zgodnie z naszymi oczekiwaniami dniu wczorajszym nastapiło odreagowanie ostatnich spadków. Opublikowane w dniu wczorajszym dane na temat inflacji PPI były wyższe niż oczekiwania rynkowe, jednak inflacja bazowa PPI utrzymuje się w ryzach. Z tego względu decyzja o kolejnych obniżkach stóp procentowych (jakie obecnie wycenia rynek) może być trudna dla BoE, mając na uwadze spowolnienie gospodarcze. Dziś poznamy kolejne dane z Wielkiej Brytanii na temat bilansu handlowego. Obecnie kurs zbliża się w okolice istotnego oporu wynikającego z linii poprowadzonej po ostatnich maksimach, przebiegającej w rejonie 2,0570. Dopiero przełamanie 2,0510 będzie deklaracją co do dalszego ruchu właśnie w te rejony. W tych rejonach mamy również 61,8% zniesienia fib. Obecnie jednak w dużej skali utworzył nam się układ geometryczny 61,8% i 50%, który ostatnio przyczynił się do silnych spadków. Najbliższe wsparcie wyznacza rejon 2,0450.

USDJPY

Wzrosty cen akcji spółek w USA, a także większa tolerancja inwestorów do ryzyka przyczyniła się do kontynuacji osłabiania jena. Obecnie znajdujemy się blisko oporu wyznaczonego przez projekcję 161,8% całości ostatniej fali korekcyjnej na USDJPY na wykresie dziennym z poziomu 111,20. Od wczoraj kurs pozostaje bardzo stabilny, w wąskim zakresie wahań w oczekiwaniu na dzisiejszy komunikat FOMC i decyzję odnośnie stóp procentowych. Sądzimy, że w dalszym ciągu jen będzie pod wpływem sytuacji na giełdach, jednakże dzisiaj kluczowa będzie decyzja FED. Najprawdopodobniej do tego czasu USDJPY będzie się konsolidował. Istotne wsparcie wyznacza poziom 111,60.

dziś w money
komentarze walutowe
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)