Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Presja na dolarze utrzymuje się

0
Podziel się:

Wczorajsze notatki z posiedzenia FOMC nie pomogły dolarowi. W dalszym ciągu niepewność związana z tempem wzrostu gospodarczego stawiania jest na pierwszym miejscu przed inflacją.

Prognozy dla wzrostu gospodarczego na 2008r. zostały zrewidowane w dół do 1.8%-2.5% z 2.5%-2.75%, głównie za sprawą spowolnienia na rynku nieruchomości, trudniejszych warunków kredytowania oraz wysokich cen surowców.

Niższe tempo wzrostu gospodarczego zdaniem Fed przyczyni się do wzrostu stopy bezrobocia z obecnych poziomów do 4.8%-4.9% w 2008r., a co za tym idzie przyczyni się do pogorszenia warunków na rynku pracy. W dół zrewidowana została również projekcja inflacji PCE. Z protokołu jednak dowiedzieliśmy się, że władze monetarne nie sa chętne po raz kolejny obniżać stopy.

Wobec powyższych kwestii perspektywy dla waluty amerykańskiej nie są dobre, a więc Fed może być zmuszony kontynuować nieco luźniejszą politykę monetarną. Po publikacji protokołu USD znalazł się na nowych minimach w stosunku do euro. Giełda w USA na początku kontynuowała spadki, końcówka sesji była natomiast nieco lepsza. Sądzimy, że w dalszym ciągu utrzyma się przewaga po stronie sprzedających dolara.

EURPLN

EURPLN kontynuował w dniu wczorajszym wzrosty tuż poniżej silnego oporu w postaci 38,2% zniesienia fib całości ostatnich spadków z poziomu 3,8540 znajduje się na poziomie 3,6970. Na wykresie w skali godzinowyej widoczny jest lekki kanał wzrostowy, w którym obecnie porusza się eurozłoty.

Sytuacja techniczna wskazuje na możliwość testu górnego ograniczenia tego kanału przebiegającego obecnie na poziomie 3,70. Najbliższe wsparcie wyznacza 100-okresowa średnia na wykresie godzinowym (okolice 3,6620). Najlepszą strategią wydaje się być obecnie handel w kanale wzrostowym, czyli kupno EURPLN blisko 3,6450 i sprzedaż w rejonie 3,70.

EURUSD

W dniu wczorajszym zostało ustanowione nowe minimum na dolarze w stosunku do euro, w związku z czym kurs EURUSD znalazł się powyżej 1,4800.Dużo lepsza kondycja gospodarki w strefie euro i słabsze perspektywy dla wzrostu gospodarczego w USA, powodują, że brakuje chętnych do kupna dolara.

Pojawia się również niepokój ze strony inwestorów trzymających swoje aktywa w USD. Obecnie silny geometryczny opór widzielibyśmy dopiero w rejonie 1,4917, gdzie znajduje się projekcja 161.% zniesienia całości fali spadkowej z początku 2005r. Wszelkie ruchy korekcyjne w rejon 1,4730-60 wykorzystywalibyśmy do zakupu eurodolara. Silne wsparcie wyznacza 100-okresowa średnia na wykresie godzinowym.

GBPUSD

W dniu dzisiejszym zapoznamy się z notatkami Banku Anglii z ostatniego posiedzenia . Najbardziej interesujący będzie wynik głosowania członków MPC odnośnie stóp procentowych. Jeśli pojawią się kolejne głosy przemawiające za obniżką stóp, to wzrosną oczekiwania inwestorów na to, że wkrótce BoE rozluźni swoją politykę monetarną.

Pomimo wzrostu inflacji powyżej celu na poziomie 2%, ostatni kwartalny raport na temat inflacji był gołębi. Bardzo możliwe, że funt pozostanie słabszy w oczekiwaniu na tą publikację. Ponadto znajdujemy się blisko górnego ograniczenia kanału wzrostowego na wykresie godzinowym, co również może przyczynić się do jakiegoś ruchu korekcyjnego z okolic 2,07, gdzie dodatkowo znajduje się opór wynikający z geometrii.

USDJPY

Opublikowane dziś w nocy dane z Japonii odnośnie bilansu handlowego i indeksu aktywności w przemyśle były nieco słabsze. Jednak to, co teraz nadaje kierunek ruchu na jenie to sytuacja na giełdzie. Indeks Nikkei zniżkował do najniższego poziomu zamknięcia od 16 miesięcy z powodu obaw o spowolnienie wzrostu gospodarczego w USA.

Na skutek nerwowości na giełdach na wartości zyskiwał jena. !00-okresowa średnia na wykresie godzinowym wraz z linią poprowadzoną po ostatnich maksimach stanowią obecnie istotny opór. USDJPY kontynuował spadki, testując ostatnie minima. Sądzimy, że inwestycje typu carry-trade wciąż nie są atrakcyjne. Widzielibyśmy możliwość kontynuacji umacniania jena w okolice 108,40 wynikającego z projekcji 127,2% zniesienia.

komentarze walutowe
dziś w money
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)