Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
komentarze walutowe
01.07.2013 09:12

Przed nami tydzień pełen wrażeń

Dla złotego ważne będzie posiedzenie RPP. Wszystko wskazuje na to, że dojdzie do kolejnego cięcia stóp procentowych.

Podziel się
Dodaj komentarz

Eurodolar wciąż balansuje nad linią trendu poprowadzoną przez dołki z drugiej połowy maja. Przed rozpoczęciem sesji europejskiej kurs EUR/USD wzrasta do 1,3030. Sytuacja techniczna (dywergencje z oscylatorami) stanowić może jednak zwiastun końca spadków eurodolara. Kurs EUR/PLN kontynuuje zawężającą się konsolidację.

Obecnie notowania EUR/PLN znajdują się na 4,3210, natomiast USD/PLN znajduje się na 3,3150. Dziś najważniejszymi wydarzeniami będą odczyty indeksów PMI ze strefy euro (09:13 - 09:58) - największą uwagę powinny przykuć wstępne dane z Włoch i Hiszpanii. Ponadto poznamy wstępny odczyt inflacji w Eurolandzie w czerwcu (11:00) oraz indeks ISM dla przemysłu w USA (16:00). Z rodzimej gospodarki natomiast poznaliśmy już pierwszy odczyt za czerwiec - PMI dla przemysłu.

W całym tygodniu kluczowymi wydarzeniami będą: decyzje ws. stóp RPP (środa) i ECB (czwartek) oraz raport z amerykańskiego rynku pracy (piątek). Nad ranem sentyment nieco popsuły dane z Chin. Indeks PMI dla przemysłu za czerwiec obliczany przez Chińską Federację Logistyki i Zaopatrzenia został zrewidowany z 50,8 do 50,1 punktów natomiast obliczany przez bank HSBC z 49,2 do 48,2 punktów. Wartości indeksów wskazują na najwolniejszy rozwój chińskiego przemysłu od czterech miesięcy. Z kolei japoński odpowiednik PMI - indeks Tankan dla przemysłu za drugi kwartał wypadł lepiej od prognoz (wzrost z -8 do 4 punktów), potwierdzając tym samym, ze japońska gospodarka stopniowo nabiera tempa.

Polska: RPP znów obniży

PMI dla polskiego przemysłu w czerwcu wzrósł z 48 do 49,3 punktów, czyli powyżej konsensusu (48,3 punktów) oraz naszej prognozy (48,6 punktów). To jednak już piętnasty miesiąc z rzędu, w którym wartość indeksu plasuje się poniżej poziomu 50 punktów, czyli bariery oddzielającej regres od rozwoju w sektorze. Uważamy, że w obliczu niezadowalających danych z gospodarki, połączonych z inflacją wyraźnie poniżej celu NBP, na rozpoczynającym się jutro posiedzeniu, Rada Polityki Pieniężnej obniży stopy procentowe o 25 punktów bazowych. Takiego rozstrzygnięcia spodziewają się 23 na 24 ankietowane przez gazetę giełdy _ Parkiet _ instytucje finansowe (jedna zakłada brak zmian kosztu pieniądza). Złoty jednak cały czas pozostaje pod silnym wpływem czynników zewnętrznych oraz notowań eurodolara. Z kolei możliwość ponownej interwencji NBP chroni złotego przed silniejszym osłabieniem. Uważamy, że w tym tygodniu notowania EUR/PLN pozostaną w przedziale 4,30 - 4,35.

Strefa euro: Wyhamowanie spowolnienia

Ze strefy euro o godzinie 11:00 poznamy inflację konsumencką za czerwiec. Konsensus w ankiecie Bloomberga zakłada wzrost z 1,4 do 1,6 procent w ujęciu rocznym. Gdyby tak się stało byłby to drugi z rzędu wzrost inflacji, potwierdzający w pewnym stopniu postępujące ożywienie koniunktury w Eurolandzie. W tym kontekście, wcześniej ważniejszych wskazówek udzielą odczyty indeksów PMI za czerwiec. Uważamy, że dane nie wskazujące na pogłębiające się spowolnienie gospodarki zmniejszają prawdopodobieństwo dalszego poluzowania polityki pieniężnej przez ECB na czwartkowym posiedzeniu. Wzrost inflacji i ewentualne rewizje w górę indeksów PMI powinny wspierać wspólną walutę.

Porównaj na wykresach spółki i indeksy

Tagi: komentarze walutowe, dziś w money, wiadomości, gospodarka, komentarz
Źródło:
TMS Brokers
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz