Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

RPP bez wpływu na rynek złotego

0
Podziel się:

Dzisiejsza decyzja RPP nie wpłynęła w żaden sposób na rynek. Cena pieniądza została pozostawiona na dotychczasowym poziomie, co było zgodne z oczekiwaniami większości analityków i inwestorów, a więc tym samym przez rynek zdyskontowane

*USD/PLN *Dzisiejsza decyzja RPP nie wpłynęła w żaden sposób na rynek. Cena pieniądza została pozostawiona na dotychczasowym poziomie, co było zgodne z oczekiwaniami większości analityków i inwestorów, a więc tym samym przez rynek zdyskontowane. Dotychczasowe notowania cechują się jak na razie nieznacznym osłabieniem krajowej waluty względem dolara, co jest po części pochodną aprecjacji amerykańskiej waluty na rynku międzynarodowym. Za sprawą utworzenia wczoraj dołka w rejonie 3.20 doszło tu do ukształtowania niewielkiej formacji wzrostowego kanału. Obecnie jego zakres to ok. 3.21 - 3.26 i pojawienie się tej formacji po dynamicznym spadku sugeruje możliwość kontynuacji trendu wzrostu wartości złotego. Sygnałem do zakończenia aktualnej korekty byłoby przebicie wsparcia przy 3.21. Jeśli chodzi o krótkoterminowe opory, to podaży spodziewałbym się w obecnej sytuacji przy cenie ok. 3.2450 - 3.25. Wzrost w te okolice jest możliwy również dlatego, że dzisiejszym osłabieniem złotego naruszona została już
przyspieszona linia trendu spadkowego. Jak na razie rynek jest zatem w fazie korekty ostatniego spadku. Jej dotychczasowa głębokości nie stanowi jednak większego zagrożenia dla całego trendu aprecjacji złotego, z jakim mamy do czynienia od okolic połowy listopada (poziom 3.24 to zaledwie okolice 23,6% zniesienia).

*EUR/PLN *Złoty umacnia się dziś względem euro, jednakże tutaj również są to ruchy stosunkowo spokojne. Obecnie wsparciem jest cena 3.8240. Jeśli z tych okolic krajowa waluta zaczęłaby tracić, to realnym stałoby się ukształtowanie prawego ramienia formacji odwróconej RGR. Wówczas przekroczenie linii szyi (ok. 3.87) byłoby sygnałem, który miałby szanse zapoczątkować nieco większe osłabienie krajowej waluty i realnym w krótkim terminie byłby wzrost w kierunku 3.93 - 3.95. Jeśli jednak wspomniane wsparcie zostałoby przekroczone, wówczas liczyć należałoby się z ponownym testem okolic zeszłotygodniowych minimów przy 3.8050. Ich przełamanie sugerowałoby dalszy spadek ceny euro do poziomu 3.7350.

*PLN BASKET *Ciekawie zachowuje się w krótkim terminie koszyk względem krajowej waluty. Od wczoraj ceny oscylują tuż nad poziomem krótkoterminowej, około tygodniowej linii trendu wzrostowego. Istotnym oporem wydaje się w krótkim terminie cena ok. 3.5550, gdzie zlokalizowany jest zeszłotygodniowy szczyt. Jego przełamanie załamałoby już niejako ponad miesięczną sekwencję coraz niżej położonych wierzchołków, co z kolei mogłoby sygnalizować już wyczerpywanie się potencjału podaży. Można więc zakładać, że póki poziom 3.5550 nie został przełamany, to nadal można mówić o utrzymywaniu przewagi przez posiadaczy krajowej waluty. Warto zauważyć, że kurs obecnie porusza się niemalże po wspomnianej linii trendu, zatem jakieś bardziej gwałtowne szarpnięcie kursu w dół pod poziom ok. 3.5250 już miałoby szanse zachęcić podaż do skierowania cen w stronę zeszłotygodniowych minimów, czyli okolic 3.4935.

*GBP/PLN *Presja kupujących złotego nadal widoczna jest na parze funta względem krajowej waluty. Wczoraj można było mówić o ataku na około 2-tygodniową linię trendu wzrostowego, która w tym układzie jest tu również dolnym ograniczeniem formacji symetrycznego trójkąta. Dzisiaj wsparcie to jest ponownie testowane. Jako filtr uznać można jednak okolice wczorajszych minimów, czyli 5.6370 i przekroczenie tego poziomu winno zachęcić już kolejnych chętnych do kupna krajowej waluty. Zagrożona byłaby wówczas strefa 5.59 - 5.60, czyli minima całego trendu spadkowego w średnim terminie. Obecnie posiadacze złotego na tej parze nadal utrzymują przewagę, natomiast o jej wyczerpaniu świadczyłoby przełamanie najbliższego oporu, czyli 3-tygodniowej linii trendu spadkowego (górne ograniczenie trójkąta), które znajduje się aktualnie przy cenie 5.7050. Do tego miejsca długie pozycje w złotym wydają się na razie bezpieczne.

*CHF/PLN *Złoty pozostaje również na poziomach zbliżonych do rekordowych względem franka szwajcarskiego. Przypomnę jednak, że przekroczenie chociażby wczorajszego dołka przy 3.4635 niekoniecznie musi wywołać bardzo silną wyprzedaż franka, bowiem kurs porusza się tu od około trzech tygodni w zakresie spadkowego kanału i obecne umocnienie krajowej waluty może prowadzić jedynie do poziomu dolnego ograniczenia formacji, które znajduje się przy cenie 2.45 i tam już można się spodziewać ponownej kontry popytu. Nie zmienia to jednak w żaden sposób faktu, że póki kurs oscyluje w zakresie wspomnianego kanału (2.45 - 2.50), posiadacze krajowej waluty mają nadal przewagę. Dopiero wybicie się z formacji górą miałoby szansę stanowić zapowiedź pojawienia się jakiś większej korekty aktualnej fali aprecjacji złotego. Póki co, w krótkim terminie zanosi się bardziej na jej kontynuację.

komentarze walutowe
wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)