Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Konrad Ryczko
|

Ryczko: Dolar coraz wyżej do złotego

0
Podziel się

Złoty tracił wobec dolara oraz funta, równocześnie nieznacznie umacniając się w relacji do franka szwajcarskiego.

Ryczko: Dolar coraz wyżej do złotego
bEhAyyYB

Ostatnie kilkanaście godzin handlu na rynku walutowym przyniosło mieszane nastroje na złotym, który tracił wobec dolara oraz funta, równocześnie nieznacznie umacniając się w relacji do franka szwajcarskiego.

Czwartkowy, poranny handel na rynku walutowym przynosi względną stabilizację na wycenie polskiej waluty. Złoty wyceniany jest przez rynek następująco: 4,2686 PLN za euro, 4,0183 PLN wobec dolara amerykańskiego, 3,9302 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 6,0750 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności krajowego długu spadły do 2,664 proc. w przypadku benchmarkowych papierów 10-letnich.

Ostatnie kilkanaście godzin handlu na rynku walutowym przyniosło mieszane nastroje na złotym, który tracił wobec dolara oraz funta, równocześnie nieznacznie umacniając się w relacji do franka szwajcarskiego.

bEhAyyYD

Najważniejszym wydarzeniem na rynku były kolejne sygnały z EBC mówiące o tym, iż instytucja ta rozważa dalsze obciążenie depozytów oraz możliwe operacje na kredytach niższej jakości w bankach. Rynek odebrał zapowiedzi te jako sygnał możliwego i spodziewanego dalszego luzowania stąd kwotowania eurodolara wyznaczyły nowe blisko 7-miesięczne minima.

W przypadku złotego oznaczało to m.in. spadek wyceny wobec dolara amerykańskiego - przejściowo do 4,0340 PLN. Analogiczny scenariusz obserwowaliśmy na GBP/PLN (maksima na 6,09 PLN), chociaż w tym przypadku było to wynikiem lepszej oceny tamtejszej gospodarki i budżetu przez MF.

Warto jednak wspomnieć o udanej sesji na rynku polskiego długu, gdzie rentowności przejściowo spadły nawet do 2,533 proc.. Widoczny jest wzrost popytu na krajowy dług, co powiązać należy z dobrych zachowaniem rynku bazowego pod prawdopodobne zwiększenie QE w wykonaniu EBC.

W przypadku złotego możemy mówić o relatywnie kiepskich nastrojach, co częściowo wynika z wzrostu awersji do ryzyka na rynkach (silny dolar, incydent na granicy turecko-syryjskiej), a częściowo z krajowych perspektyw polityki monetarnej oraz napięcia politycznego po zmianie rządu.

bEhAyyYJ

W trakcie dzisiejszej sesji MF przeprowadzi aukcję odkupu długu o wartości 1 mln PLN. Poza tym trudno wskazywać na ważniejsze wydarzenia makro. Istotną informacją jest fakt, iż w USA będzie to dzień wolny od handlu (Święto Dziękczynienia) przez co zmienność na rynkach może być wyraźnie niższa.

Z rynkowego punktu widzenia obserwujemy utrzymanie presji podażowej na złotego. Kursy USD/PLN oraz GBP/PLN wyraźnie, systematycznie ,,ciągną" ku górze wraz z sytuacją na szerokim rynku. Również EUR/PLN, który dotychczas konsolidował wybił się powyżej bariery 4,25 PLN.

Porównaj na wykresach spółki i indeksy

bEhAyyZe
komentarze walutowe
dziś w money
wiadomości
Źródło:
Dom Maklerski BOŚ
KOMENTARZE
(0)