Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Tomasz Porada
|

Rynek czeka na RPP

0
Podziel się:

Wczoraj rynek spokojnie poruszał się w okolicach 3,82 na EUR/PLN oraz 3,16 na USD/PLN. Inwestorzy wyraźnie czekają na decyzję Rady Polityki Pieniężnej i dopiero po posiedzeniu można spodziewać się znaczniejszych ruchów. To, w którą stronę pójdziemy zależeć będzie w głównej mierze od wydźwięku komunikatu.

Wczoraj rynek spokojnie poruszał się w okolicach 3,82 na EUR/PLN oraz 3,16 na USD/PLN. Inwestorzy wyraźnie czekają na decyzję Rady Polityki Pieniężnej i dopiero po posiedzeniu można spodziewać się znaczniejszych ruchów. To, w którą stronę pójdziemy zależeć będzie w głównej mierze od wydźwięku komunikatu. Jednorazowa obniżka stóp o 25 pb. wydaje się być już praktycznie wliczona w koszty. Pytanie, co dalej?

Wczorajsza publikacja PKB nie dała nam jasnej odpowiedzi. W 2005 polska gospodarka rozwijała się w tempie 3,2%, podczas gdy rynek liczył na wzrost o 3,4%. Z drugiej strony zaskoczyły nas dużo wyższe od oczekiwań inwestycje. Wzrosły o 6,2%. Tak, więc cały czas gospodarka przyśpiesza i wciąż nie widać presji inflacyjnej. Jeżeli RPP w swoim komunikacje zasugeruje możliwość dalszych cięć w perspektywie najbliższych dni złotówka może dodatkowo zyskać na wartości.

Na światowym rynku inwestorzy będą oczekiwać na decyzję FEDu. Tutaj mamy odwrotną sytuację niż w Polsce. Podwyżka o 25 pb jest już przesądzona i rynek całą swoją uwagę skupi na komunikacje. Sugestie o możliwej kontynuacji dotychczasowej polityki podnoszenia stóp mogłyby dodatkowo umocnić dolara. Tak samo oznaki rozluźnienia polityki monetarnej dałby podstawy do pozbywania się amerykańskiej waluty. Decyzję FEDu poznamy dopiero o godzinie 20:15 (czasu polskiego). Wcześniej czekają nas publikacje wskaźnika zaufania konsumentów oraz regionalny indeks koniunktury Chicago PMI. Jednak w obliczu posiedzenia FEDu będzie to tylko rozgrzewka przed głównym meczem.

komentarze walutowe
wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
FMCM
KOMENTARZE
(0)