Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Piotr Orłowski
|

Spokój na rynku złotego

0
Podziel się:

Azjatyckie giełdy nadały dziś ton rynkowi: gwałtowne spadki na Nikkei225 (-4,49%) spowodowały ucieczkę inwestorów (jeszcze w nocy) ku bezpiecznym aktywom.

*Azjatyckie giełdy nadały dziś ton rynkowi: gwałtowne spadki na Nikkei225 (-4,49%) spowodowały ucieczkę inwestorów (jeszcze w nocy) ku bezpiecznym aktywom. *

Dzięki temu jen zyskiwał do większości walut. W stosunku do dolara jen osiągnął nienotowane od 3 lat poziomy poniżej 103 USDJPY, wobec euro zaś nawet poniżej 156 EURJPY. Mimo podwyższonych poziomów indeksów ryzyka, japońska waluta nie zdołała utrzymać się dziś na takich poziomach, cofając się niedługo przed końcem europejskiego handlu powyżej 103 USDJPY i 157 EURJPY.

Dlaczego jednak tak się stało? Najpierw obserwowaliśmy nieznacznie lepsze od prognoz odczyty indeksów PMI w krajach Europy Zachodniej: wskaźnik dla Szwajcarii wyniósł 60,5 pkt. (przy prognozach 60,4 pkt.), dla Eurolandu zaś - zgodne z prognozami 51,3 pkt. (jednak składowe dla Niemiec i Francji zaskoczyły pozytywnie).

Ten sam wskaźnik dla Wielkiej Brytanii również przyniósł pozytywny sygnał (tym istotniejszy, że na Wyspach oczekiwane jest silne spowolnienie gospodarcze), osiągając poziom 51,3 pkt. Istotniejsze jednak będą środowe odczyty PMI w sektorze usług. Kolejne dane, publikowane o 11:00, dotyczyły pierwszego odczytu inflacji CPI za luty. Tempo wzrostu cen - zgodnie z oczekiwaniami - utrzymuje się na bardzo wysokim jak na strefę euro poziomie: 3,2% r/r, co jest sygnałem, że ECB w ciągu najbliższych 3-4 miesięcy może nie mieć przestrzeni do obniżek stóp procentowych.

Pojawiają się jednak opinie analityków, że gdyby inflacja przystopowała w marcu, moglibyśmy spodziewać się pierwszego cięcia w czerwcu. Implikowałoby to zmianę sytuacji na EURUSD. Ostatnie odczyty w dniu dzisiejszym pochodziły ze Stanów: o 16:00 opublikowano odczyt indeksu ISM, amerykańskiego odpowiednika PMI. Osiągnął on 48,3 pkt. wobec prognozowanych 49 pkt., co pozwoliło dolarowi odrobić część strat poniesionych w ciągu dnia (straty wobec euro pojawiły się na krótko przed publikacją danych, które zaskoczyły inwestorów nastawiających się na kolejny niekorzystny odczyt). Lepszy od oczekiwań odczyt ISM pozwolił EURUSD wrócić z 1,5260 na poziom 1,52, zaś USDJPY stabilizuje się ponad poziomem 103,30.

Rynek złotego wyglądał dziś spokojnie: wzrost awersji do ryzyka nie odbił się jeszcze mocno na kursach naszej waluty. Co prawda obserwowaliśmy wzrost wartości euro wobec złotego nawet do 3,5440 oraz CHFPLN na poziomach 2,2498, jednak nasza waluta odzyskała stracony grunt.

dziś w money
komentarze walutowe
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)