Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
dziś w money
05.06.2013 08:48

Stabilizacja złotego przed decyzją RPP

Brak obniżki stanowić będzie silny impuls do umocnienia złotego na rynku.

Podziel się
Dodaj komentarz

Poranny, środowy handel na rynku złotego przynosi stabilizację polskiej waluty w oczekiwania na popołudniową decyzję RPP. Złoty wyceniany jest przez rynek następująco: 4,2395 PLN za euro, 3,2370 PLN wobec amerykańskiego dolara oraz 3,4195 PLN względem franka szwajcarskiego. Rentowności polskiego długu nieznacznie spadły i wynoszą aktualnie 3,475 procent w przypadku rynku obligacji 10-letnich.

Ostatnie kilkanaście godzin handlu na rynku złotego mijało pod znakiem kontynuacji odbicia pod słabszym wskazaniu amerykańskiego indeksu ISM, który przynajmniej w teorii oddalił termin ograniczania programu QE przez FED.

Podbicie cen polskiej długu w ciągu ostatnich dwóch sesji wskazuje, iż inwestorzy wyceniają już obniżkę o 25 punktów bazowych podczas dzisiejszego posiedzenia RPP. Scenariusz obniżenia kosztu kredytu do rekordowego 2,75 procent przyjmować należy jako bazowy z uwagi słabe dane z krajowego gospodarki, sygnały płynące od członków Rady oraz perspektywy co do przyszłej inflacji. Z drugiej strony część obserwatorów wskazuje, że ostatnie osłabienie złotego może skłonić RPP do przejścia w status wait&see w oczekiwania na wpływ poprzednich obniżek na gospodarkę. Podsumowując obniżka o 25 punktów bazowych wydaje się już przez rynek zdyskontowana, natomiast brak obniżki stanowić będzie silny impuls do umocnienia złotego na rynku. W dalszym ciągu spekuluje się, iż kolejne miesiące mogą przynieść kolejne obniżki (1-2) stąd uwaga rynków skupiona będzie tradycyjnie na konferencji (godz. 16:00) po posiedzeniu.

Poza kluczowym dla polskiej waluty posiedzeniem RPP (decyzja najprawdopodobniej około godz. 13:00) notowania złotego zależeć będą od nastrojów na szerokim rynku, gdzie inwestorzy poznają dzisiaj szereg istotnych publikacji makro. W Strefie Euro poznamy dane dotyczące sprzedaży detalicznej za kwiecień oraz rewizję PKB za I kwartał. W Stanach Zjednoczonych inwestorzy analizować będą raport ADP często traktowany jako wskazówka przed piątkowymi, kluczowymi danymi dot. NFP.

Z rynkowego punktu widzenia złoty ustabilizował się powyżej wsparcia na 4,2266 EUR/PLN czekając na impuls ze strony RPP. Jako opór przed ewentualnym osłabieniem polskiej waluty traktować należy okolice 4,25 PLN, natomiast obszar 4,20 PLN stanowić będzie silne wsparcie i miejsce sprzedaży polskiej waluty.

Porównaj na wykresach spółki i indeksy

Tagi: dziś w money, komentarze walutowe, wiadomości, gospodarka, komentarz
Źródło:
Dom Maklerski BOŚ
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz