Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Ustawa o ubezpieczeniach w USA przegłosowana

0
Podziel się:

Niedziela przyniosła ważne wydarzenie dla gospodarki amerykańskiej, a mianowicie przegłosowanie ustawy zapewniającej ubezpieczenie zdrowotne wielu milionom Amerykanów, których nie stać na wykupienie takiego ubezpieczenia.

Ustawa o ubezpieczeniach w USA przegłosowana

EUR/USD przy 1,35

Niedziela przyniosła ważne wydarzenie dla gospodarki amerykańskiej, a mianowicie przegłosowanie ustawy zapewniającej ubezpieczenie zdrowotne wielu milionom Amerykanów, których nie stać na wykupienie takiego ubezpieczenia. Z jednej strony będzie ona ograniczała możliwości firm ubezpieczeniowych, które często odmawiały ubezpieczenia osobom chorym, a z drugiej strony może przyczynić się do powiększenia (i tak już ogromnego) zadłużenia amerykańskiego rządu. Szacowane wydatki, jakie będą musiały być poniesione w związku z tą ustawą wynoszą ponad 900 mld USD, choć warto zauważyć, że mają one być rozłożone na okres ok. 10 lat. Mimo wszystko dolar wyhamował tempo aprecjacji, a kurs EUR/USD zatrzymał się w okolicy poziomu 1,35.

Skrzypek o wzroście PKB

Piątkowa sesja przyniosła dalsze osłabienie polskiej waluty. Było to związane z ogólnymi kiepskimi nastrojami, jakie wówczas panowały na rynkach finansowych. Z kolei dzisiejszy poranek przynosi dalsze niewielkie straty złotego wobec dolara oraz stabilizację wobec euro. W weekend pojawiła się wypowiedź prezesa NBP, którego zdaniem dynamika wzrostu PKB w tym roku wyniesie ok. 3%. Ponadto Skrzypek wypowiadał się na temat warunków przystąpienia Polski do ERM2. Według niego byłoby to możliwe dopiero po spełnieniu wszystkich kryteriów z Maastricht. Należy pamiętać, że obecnie trwa postępowanie KE przeciw Polsce w sprawie nadmiernego deficytu. Aktualnie kurs EUR/PLN wynosi 3,89, a USD/PLN 2,8790.

Poniedziałek bez ważniejszych danych

Jedyną publikacją makro, jaka pojawi się w dniu dzisiejszym, będzie informacja o inflacji bazowej w Polsce. Inwestorzy oczekują odczytu na poziomie 2,3% r/r, co byłoby wynikiem niższym niż poprzednie 2,6%. Jednak ta wiadomość nie powinna mieć wpływu na zachowanie par złotowych, dlatego nie należy przykładać do niej większej wagi.

dziś w money
komentarze walutowe
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
FMCM
KOMENTARZE
(0)