Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Szymon Zajkowski
|

Zaskakujące decyzje władz monetarnych

0
Podziel się

Niespodziewana decyzja Europejskiego Banku Centralnego o obniżce stóp wywołała silny spadek wartości wspólnej waluty.

Zaskakujące decyzje władz monetarnych
bEqayoth

Katalizatorem spadków EUR/USD okazał się natomiast znacznie wyższy od oczekiwań odczyt dynamiki PKB w USA. Kurs EUR/USD zniżkował do 1,33. W kolejnych godzinach notowania odbiły i obecnie kurs znajduje się na 1,34. Na wartości straciła polska waluta. Kurs EUR/PLN wzrósł do 4,20, a USD/PLN do 3,1350.

Dziś również powinniśmy doczekać się dużej zmienności. O 14:30 poznamy bowiem raport z amerykańskiego rynku pracy za październik. Ponadto o tej samej godzinie poznamy dochody i wydatki amerykanów, a o 15:55 indeks nastrojów Uniwersytetu Michigan.

W listopadzie 2011 roku Mario Draghi objął funkcję Prezesa ECB i od razu zaskoczył obniżką stóp procentowych. Owszem, załagodzenie polityki wisiało wtedy w powietrzu, ale oczekiwano, że najpierw zostanie wyraźnie zasygnalizowane. Wczoraj, po dwóch latach, historia się powtórzyła. Dokonano asymetrycznej redukcji w sytuacji gdy rynek spodziewał się jasnego komunikatu, że dojdzie do tego w grudniu lub na początku przyszłego roku. W rezultacie kurs EUR/USD runął z 1,3520 do 1,3350. Kolejny spadkowy impuls napłynął z USA i to już po trzech kwadransach: wyższa od prognoz dynamika PKB odnotowana w III kw. umocniła amerykańską walutę.

bEqayotj

Eurodolar zanotował najsilniejszą przecenę od dwóch lat, a kurs w tydzień wymazał całość wzrostów rozpoczętych przez posiedzenie FOMC, na którym odsunięto decyzję o ograniczeniu tempa skupu aktywów. Należy się spodziewać, że euro będzie pozostawać słabe, do czego wystarczy odwracanie skrajnie pozytywnego sentymentu względem europejskiej waluty widocznego w danych CFTC i na rynku opcji.

USA: Problemy z interpretacją NFP

Oszacowanie zmiany zatrudnienia w sektorze pozarolniczym w USA w październiku cechuje dużą niepewnością związaną z paraliżem administracji publicznej. Po pierwsze krótszy czas poświęcony na zbieranie danych zwiększa ryzyko złego doboru próby oraz jej reprezentatywności, a drugim problemem jest klasyfikacja pracowników wysłanych na przymusowe urlopy (ok. 800 tys.) -pracownicy Ci będą zakwalifikowani jako bezrobotni, więc będzie to implikować wzrost stopy bezrobocia o minimum 0,2 pkt. proc. Co ciekawe Ci sami pracownicy w ankiecie dla przedsiębiorstw są traktowani jak zatrudnieni, co oznacza, że nie będą oni mieli wpływu na zmianę zatrudnienia.

Uważamy, że aby widoczna w ostatnich dniach siła dolara (wspierana danymi makro, takimi jak indeksy ISM oraz wczorajszy odczyt dynamiki PKB) została podtrzymana, niezbędne są kolejne pozytywne doniesienia z amerykańskiej gospodarki. Jeżeli dziś raport z rynku pracy rozczaruje, stanie się to dobrym pretekstem do korekty umocnienia dolara, a co za tym idzie wzrostów na EUR/USD.

bEqayotp

Czechy: władze monetarne osłabiają koronę

Decyzja ECB nie była jedyną niespodzianką zaserwowaną przez banki centralne. Czeskie władze monetarne oficjalnie ogłosiły optymalny ich zdaniem poziom kurs EUR/CZK (27) i zapowiedziały interwencje mające stać się narzędziem do jego osiągnięcia. Bank Czech poprzez osłabienie korony chce wesprzeć gospodarkę oraz przeciwdziałać presji dezinflacyjnej. Połączenie zniżek EUR/USD i wzrostów EUR/CZK zaowocowało 6 proc. (!) osłabieniem do dolara. Kurs EUR/CZK wzrósł z poziomu 25,7 do 27, natomiast USD/CZK z 19 do 20,20.

bEqayotK
komentarze walutowe
wiadomości
gospodarka
Źródło:
TMS Brokers
KOMENTARZE
(0)