Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Konrad Ryczko
|

Złoty coraz mocniejszy, ponad dwuletnie maksima wobec euro

0
Podziel się:

Poranny handel przyniósł lekkie wyhamowanie wzrostów złotego.

Złoty coraz mocniejszy, ponad dwuletnie maksima wobec euro

Czwartkowy, poranny handel na rynku walutowym przynosi lekkie wyhamowanie trendu wzrostowego na złotym. Polska waluta wyceniana jest przez rynek następująco: 4,0835 PLN za euro, 3,7202 PLN względem dolara amerykańskiego, 3,8719 PLN wobec franka szwajcarskiego oraz 5,5296 PLN w zestawieniu z funtem szterlingiem. Rentowności polskiego długu wynoszą 2,201 proc. w przypadku obligacji 10-letnich.

Ostatnie kilkanaście godzin handlu na rynku złotego przyniosło umocnienie polskiej waluty na ponad 2-letnie szczyty w relacji do euro. Złoty zyskiwał również na pozostałych zestawieniach m.in. negując wcześniejsze spadki na zestawieniu z frankiem szwajcarskim. Wydaje się, iż podstawowym czynnikiem stojącym za ostatnim pozytywnych zachowaniem polskiej waluty jest generalna poprawa sentymentu wokół walut rynków wschodzących po tym jak inwestorzy zmuszeni zostali do rewizji swoich oczekiwań co do przyszłych działań FED.

Dodatkowo w przypadku zestawienia z euro dużą rolę odgrywa trwający program QE w Strefie Euro, który warunkuje mocniejsze spadki na tej parze. Nastawienie wokół złotego ulega pewnej poprawie czego dowodem jest m.in. wybicie koszyka BOSSA PLN na 3-miesięczne szczyty.

Warto jednak zauważyć, iż duża część ruchów na rynku x/PLN ma charakter proporcjonalnych reakcji do wydarzeń z szerokiego rynku np. w relacji do GBP ostatnie umocnienie przypisać należy raczej odwrotowi od funta wraz ze spadkiem oczekiwań na podwyżki stóp przez BoE w tym roku. W kraju natomiast RPP kończąc cykl obniżek dała wyraźny sygnał przejścia w stan wait&see. Dodatkowo część decydentów zakłada, iż dołek deflacyjny miał miejsce na przełomie luty/marze a kolejne miesiące przynosić już będą podbicie wskaźnika CPI.

W trakcie dzisiejszej sesji będziemy świadkami aukcji zamiany w wykonaniu MF. Ponadto brak jest ważniejszych wydarzeń makroekonomicznych, a uwaga inwestorów na szerokim rynku koncentrować się będzie na wystąpieniu przedstawicieli FED oraz popołudniowych wskazaniach z amerykańskiego rynku pracy.

Z rynkowego punktu widzenia obserwujemy kontynuację trendów na parach związanych z PLN. Kwotowania EUR/PLN znalazły się w okolicach 26-miesięcznych minimów, a zarówno USD/PLN i GBP/PLN pogłębiają kilkutygodniowe dołki.

Porównaj na wykresach spółki i indeksy

komentarze walutowe
dziś w money
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
Dom Maklerski BOŚ
KOMENTARZE
(0)