Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Złoty stabilny na spokojnym rynku

Ostatnio obserwowaliśmy stabilizację złotego i wyhamowanie ok. 2-tygodniowego trendu polskiej waluty wobec zagranicznych dewiz.

Podziel się
Dodaj komentarz

Początek nowego, skróconego tygodnia handlu na rynku walutowym przynosi utrzymanie silniejszego złotego wobec zagranicznych dewiz. Polska waluta wyceniana jest przez rynek następująco: 4,2337 zł za euro, 3,8585 zł względem dolara amerykańskiego, 5,7577 zł w relacji do funta szterlinga oraz 3,9125 zł wobec franka szwajcarskiego. Rentowności krajowego długu wynoszą 2,951 proc. w przypadku obligacji 10-letnich.

Ostatnie kilka sesji walutowych, przez obniżkę płynności nie przyniosły znaczących zmian na wycenie polskiej waluty. Obserwowaliśmy stabilizację kwotowań złotego i wyhamowanie ok. 2-tygodniowego trendu aprecjacyjnego wobec zagranicznych dewiz. Z perspektywy ostatnich tygodni widocznym jest, iż kluczowym momentem było posiedzenie FED w wyniku, którego inwestorzy ponownie zwrócili się w kierunku walut rynków rozwijających się i bardziej ryzykownych aktywów.

W kraju ponadto otrzymaliśmy dość uspokajający sygnał ze strony MF dot. założeń budżetowych na 2016 rok gdzie oczekiwany deficyt ma wynieść 2,8 proc. Najprawdopodobniej utrzymanie deficytu ww. ryzach będzie problematyczne (z uwagi na prawdopodobny wzrost wydatków fiskalnych oraz niższe, realne wskaźniki makro), jednak sam fakt przyjęcia założeń poniżej bariery 3,00 proc. odebrany został pozytywnie po wcześniejszych sprzecznych sygnałach z resortu. Obecnie wydaje się, iż po ok. 15-groszowym umocnieniu złotego m.in. wobec euro kurs ten wyceniany jest relatywnie, neutralnie. Z uwagi na przyjęte założenie przeliczania dług/PKB na bazie średniorocznego kursu złotego presja na interwencje walutowe pod koniec roku została ograniczona. Najbliższe sesje będą mijały głównie pod znakiem ograniczonej płynności i najprawdopodobniej niewielkiej zmienności.

W trakcie dzisiejszej sesji brak jest istotniejszych publikacji makroekonomicznych z kraju. Również szeroki kalendarz makro nie zawiera w poniadziałek ważniejszych danych. Ponadto dzień wolny od handlu w Londynie przełoży się najprawdopodobniej na mało ciekawą sesję w Europie.

Z rynkowego punktu widzenia spadek kursu CHF/PLN do okolic wsparcia na 3,90 PLN traktować należy jako docelowy zakres korekty z okolic 4,07 PLN. Podobnie sytuacja przedstawia się na EUR/PLN, gdzie notowania znalazły się w rejonie wsparcia na 4,2150-4,230PLN. W przypadku USD/PLN kurs oscyluje blisko poziomu 3,8570 PLN, a w przypadku zestawienia z funtem w okolicach 5,7580 PLN.

Tagi: komentarz walutowy, komentarze walutowe, wiadomości, gospodarka
Źródło:
Dom Maklerski BOŚ
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz