Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Konrad Ryczko
|

Złoty stabilny w oczekiwaniu na Fed

0
Podziel się:
Złoty stabilny w oczekiwaniu na Fed

Czwartkowy, poranny handel na rynku walutowym przynosi stabilizację kwotowań złotego po wczorajszej próbie lekkiego osłabienia krajowej waluty. Złoty wyceniany jest przez rynek następująco: 4,2011 PLN za euro, 3,7200 PLN wobec dolara amerykańskiego, 3,8283 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 5,7678 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności krajowego długu wynoszą 3,058 proc. w przypadku obligacji 10-letnich.

Ostatnie kilkanaście godzin handlu na rynku walutowym przyniosło lekkie osłabienie złotego wobec zagranicznych dewiz. Powodem do wywarcia presji na PLN stał się mocniejszy dolar, który tradycyjnie negatywnie odbija się na wycenach walut rynków wschodzących. W szerszym ujęciu wczorajsze ruchu na rynku walutowym należy traktować jako pozycjonowanie się pod dzisiejszą decyzję FED'u. Sama skala umocnienia dolara została ostatecznie ograniczona po danych dot. inflacji CPI, które wykazały spadek wskaźnika. W konsekwencji obserwowaliśmy również cofniecie się kwotowań x/PLN i ograniczenie spadków na PLN.

Mocniejszą zniżkę PLN zanotował jedynie wobec GBP, który wyraźnie rósł również na szerokim rynku za sprawą wzrostu oczekiwań co do ruchu ze strony BoE. W szerszym ujęciu dzisiejszy bilans handlu na złotym zależeć będzie od wieczornego FED'u. Szansę na podwyżkę stóp pozostają ograniczone (ok. 30 proc.), jednak w przypadku braku ruchu ze strony FOMC możemy oczekiwać dość jastrzębiego komunikatu wskazującego na prawdopodobny ruch o 25 punktów bazowych w trakcie kolejnych posiedzeń. Do godz. 20:00 złoty może jednak pozostać pod wpływem krajowych, istotnych publikacji makroekonomicznych.

W trakcie dzisiejszej sesji GUS zaprezentuje dane dot. produkcji przemysłowej oraz sprzedaży detalicznej za sierpień. W pierwszym przypadku rynek oczekuje wzrostu dynamiki produkcji do 6,1 proc. r/r wobec 3,8 proc. r/r uprzednio. W zakresie sprzedaży detalicznej inwestorzy zakładają lekki wzrost dynamiki do 1,3 proc. z 1,2 proc. wcześniej. Ponadto w trakcie dzisiejszego handlu NBP przedstawi tzw. Minutes z ostatniego posiedzenia RPP.

Z rynkowego punktu widzenia wydarzenia ostatnich godzin przynoszą relatywnie neutralny obraz techniczny. Spadki na wycenie PLN zostały w dużej mierze ograniczone (poza GBP/PLN), co wskazuje, iż rynek czeka na FED. Teoretycznie z technicznego punktu widzenia bardziej prawdopodobnym wydaje się obecnie lekkie osłabienie PLN.

komentarze walutowe
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
Dom Maklerski BOŚ
KOMENTARZE
(0)