Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Złoty może tracić na wartości

0
Podziel się:

Tydzień rozpoczynamy od nieznacznego osłabienia złotego, który zareagował na spadki kursu EURUSD podczas azjatyckiej części notowań. W efekcie kurs EURPLN pozostał praktycznie na poziomie z piątkowego zamknięcia, czyli 3.92, natomiast dolar kosztował 3.28 zł., a więc prawie dwa grosze więcej niż końcem zeszłego tygodnia.

Odchylenie od starego parytetu spadło do poziomu 15.4% po jego mocnej stronie.

Nadchodzący tydzień nie przyniesie istotnych publikacji makroekonomicznych, wciąż jednak uwaga inwestorów będzie skupiona na informacjach ze sceny politycznej. Falstart negocjacji pomiędzy potencjalnymi koalicjantami, jaki obserwowaliśmy w zeszłym tygodniu nie wpłynął wówczas na rynek, co nie oznacza, iż fakt ten przeszedł niezauważony. Trwająca kampania prezydencka nie będzie służyć porozumieniu i przedłużająca się niepewność może skłonić inwestorów do redukcji pozycji w naszej walucie.

Rynek pozostał również niewzruszony po decyzji Rady Polityki Pieniężnej, która pozostawiła stopy procentowe na dotychczasowym poziomie oraz łagodne nastawienie. W wydanym po decyzji komunikacie RPP wyraziła zaniepokojenie rosnącymi cenami ropy oraz gazu, co zdaniem Rady może przełożyć się na szybszy od zakładanego wzrost inflacji oraz wpłynąć na spowolnienie koniunktury gospodarczej w najbliższych miesiącach. Analizując ton komunikatu oraz wcześniejsze wypowiedzi członków RPP można dojść do wniosku, iż do ewentualnej obniżki stóp może dojść wraz z końcem roku, kiedy Rada zapozna się już z danymi o koniunkturze w trzecim kwartale. Jeżeli jednak dane pokażą wyraźny wzrost wydatków konsumpcyjnych oraz inwestycji, a kolejne miesiące przyniosą wzrosty wskaźników inflacji do końca roku stopy mogą pozostać na dotychczasowym poziomie. Informacja ta nie jest pozytywna dla złotego – pogorszenie nastrojów na rynku długu może przełożyć się na osłabienie naszej waluty.

W najbliższych dniach warto zwrócić uwagę na technikę, która sugeruje możliwość dalszego osłabienia naszej waluty. Kurs USDPLN wybił się ze średnioterminowego trendu spadkowego pokonując ważny opór przy cenie 3.27, co sugerowałoby minimalny zakres wzrostów do poziomów 3.31 – 3.33. Wsparciem są okolice poziomu 3.25. Na rynku EURPLN wykształcił się kanał wzrostowy wskazujący na dalsze wzrosty w kierunku 3.95, gdzie przebiega bardzo silny opór, będący górnym ograniczeniem trwającej od początku września konsolidacji. Sygnałem do takiego scenariusza byłoby przełamanie oporu przy cenie 3.92. Wsparcie znajduje się w okolicach 3.89 i powinno w najbliższym czasie pozostać niezagrożone.

komentarze walutowe
wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)