Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Złoty nadal w centrum zainteresowania

0
Podziel się:

Dotychczasowe notowania na krajowym rynku walutowym przebiegają pod znakiem kontynuacji fali wzrostu wartości złotego, jaką obserwujemy od kilku dni.

Po części przyczyn doszukiwać należy się w nadal słabej kondycji dolara na rynku międzynarodowym. Krajowej walucie pomogły również dzisiejsze, popołudniowe dane makroekonomiczne. Produkcja przemysłowa wzrosła w Polsce o 16,4%, a spodziewano się, że będzie to 13,4%. Wyższa od prognoz okazała się także inflacja PPI (w cenach producentów) i wyniosła 0,9% względem szacunków na poziomie 0,5%. Wyższa niż się spodziewano inflacja wywierała będzie oczywiście presję na pozostawienie stóp procentowych na dotychczasowym poziomie na kolejnym posiedzeniu, choć akurat to jest już przez rynek zdyskontowane.

USD/PLN
Dzisiejsze umocnienie krajowej waluty doprowadziło do przetestowania okolic najbliższego wsparcia w rejonie 3.14. Jak na razie, rynek zatrzymał się w rejonie 3.1480. Zejście poniżej tej bariery sugerowałoby dalszy wzrost wartości krajowej waluty w kierunku 3.09 - 3.11. Najbliższym poziomem oporu jest natomiast cena 3.18 oraz nieco wyżej również zakres 3.2150 - 3.24. Póki co, w krótkim terminie cały czas przewaga leży po stronie posiadaczy krajowej waluty.

EUR/PLN
Presja wzrostu wartości krajowej waluty widoczna jest dziś również względem euro. Udało się podaży sprowadzić dziś ceny już do okolic 3.88. Obecnie krótkoterminowo większą przewagę ma strona podażowa, ale proszę pamiętać, że rynek balansuje obecnie na poziomie około 2-letniej linii bessy, zatem jeśli z tych okolic złoty zacząłby ponownie słabnąć, wówczas mogłoby to sugerować jedynie ruch powrotny o średnioterminowym charakterze. Najbliższym wsparciem jest obecnie zakres luki hossy z 20 marca przy 3.86 - 3.87, natomiast poziomu o charakterze podażowym doszukiwałbym się przy cenie 3.9150.

PLN BASKET
Złoty coraz lepiej radzi sobie również względem koszyka, gdzie udało się już dziś podaży naruszyć poziom wsparcia przy cenie 3.53. Warto jednak zauważyć, że obecnie znajduje się tu nadal otwarta luka hossy z 20 marca (analogiczna do eurozłotego), a jej zakres to 3.5150 - 3.53. Jej przełamanie sugerowałoby dalszy wzrost wartości złotego w kierunku kolejnego wsparcia przy cenie 3.4835. W przypadku pojawienia się wzrostowego odbicia, oporu doszukiwałbym się przy cenie 3.55 oraz nieco wyżej również przy niedawnym wsparciu na 3.57.

GBP/PLN
Bardzo ciekawie z technicznego punktu widzenia zachowuje się funt względem krajowej waluty. Wczorajsze wybicie luką bessy pod poziom miesięcznej linii trendu wzrostowego doczekało się ruchu powrotnego. Zatrzymał się on niemal dokładnie na poziomie przebitej wcześniej linii i z tego miejsca podaż ponownie przejęła inicjatywę, sprowadzając dziś rynek na nowe minima. Tym samym krótkoterminowy sygnał kupna złotego wydaje się w dalszym ciągu ważny, natomiast miejsce na dalszy spadek jest obecnie do około 5,59, gdzie zlokalizowane jest kolejne wsparcie. Oporu doszukiwałbym się obecnie przy wczorajszych maksimach, czyli 5.6750.

CHF/PLN
Wczorajsze wybicie luką bessy pod miesięczną linię trendu zdaje się zbierać swoje żniwa również w dniu dzisiejszym. Złoty coraz wyraźniej się tu umacnia i jak na razie udało się podaży zepchnąć kurs pod poziom 2.47, czyli najbliższego wsparcia. Można zakładać, że jego przełamanie otwierało będzie drogę do kontynuacji wzrostu wartości złotego w stronę okolic 2.43. Warto również pamiętać, że obecne umocnienie złotego ma także swoje średnioterminowe implikacje, bowiem rynek balansuje z 2-letnią linią bessy, nad której poziom udało się kupującym ostatnio wyprowadzić kurs. Obecnie powrót cen pod jej poziom nie jest niestety zbyt dobrym zwiastunem wiarygodności średnioterminowego sygnału sprzedaży złotego, jakim było przełamanie wspomnianej linii bessy. W krótkim terminie oporem niezmiennie pozostaje poziom 2.4950 - 2.50 (wczorajsza luka bessy) oraz wyżej dobrze znany zakres 2.53 - 2.54.

komentarze walutowe
dziś w money
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)