Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Złoty nadal w niełasce

0
Podziel się:

Dotychczasowe notowania na krajowym rynku walutowym nadal przynoszą osłabienie złotego. Oprócz wielokrotnie wspominanych czynników, takich jak chociażby kwestie technicznych sygnałów sprzedaży, układ rentowności na rynkach długów, czy widmie wcześniejszych wyborów parlamentarnych, można dziś dołożyć kolejny, pośrednio z pozostałymi powiązany, czyli wyniki aukcji obligacji 20-letnich.

Dotychczasowe notowania na krajowym rynku walutowym nadal przynoszą osłabienie złotego. Oprócz wielokrotnie wspominanych czynników, takich jak chociażby kwestie technicznych sygnałów sprzedaży, układ rentowności na rynkach długów, czy widmie wcześniejszych wyborów parlamentarnych, można dziś dołożyć kolejny, pośrednio z pozostałymi powiązany, czyli wyniki aukcji obligacji 20-letnich.

Ostatnie aukcje zwykle kończyły się zainteresowaniem ponad 3-krotnie większym ze strony popytu, aniżeli możliwości podażowe. Dzisiejsza aukcja pokazuje, że zainteresowanie ze strony kupujących dość wyraźnie spadło. Podaż wynosiła 1,5mld, natomiast popyt 1,98mld zł. Relacja popytu do podaży wynosiła więc już tylko 1,32. Taki układ powoduje, że aby kolejne aukcje cieszyły się powodzeniem, kupujący będą żądali wyższej premii za ryzyko, a zatem koszt obsługi długu wzrośnie. Na dzisiejszej aukcji spodziewano się rentowności w rejonie 4,80 - 4,91%, podczas gdy ta została ustalona na 4,93%.

USD/PLN
Dolar względem złotego w popołudniowych godzinach handlu dotarł już do poziomu najbliższego oporu, czyli 3.27 (szczyt z końca grudnia). Jest to także dokładnie 50% zniesienie całej fali spadkowej, jaka zapoczątkowana została w połowie listopada. Można się więc spodziewać, że osiągnięcie tego poziomu przełoży się teraz na jakąś próbę chociaż chwilowego zatrzymania i wyznaczenia korekty. Najbliższym wsparciem jest poziom 3.25 oraz niżej popyt winien być również widoczny przy 3.23 i 3.2150. Wyraźne przełamanie wspomnianego 3.27 otwierałoby drogę do okolic 3.3150, gdzie zlokalizowane jest ostatnie zniesienie, czyli 61,8%.

*EUR/PLN *Opory zostały przełamane na eurozłotym i krajowa waluta nadal dynamicznie w związku z tym traci na wartości. Tym oporem był 3.8650. W pierwszym podejściu obserwowaliśmy wczoraj odbicie, ale ostatecznie nie udało się tu zatrzymać wzrostowej fali. Opór uznawać można było za istotny, a więc tylko dobrze to pokazuje, z jak silną presją popytową mamy teraz do czynienia. Aktualnie będzie on teraz pełnił rolę najbliższego wsparcia, natomiast nieco niżej za takowe uznać można będzie także poziom 3.8450. Jeśli natomiast chodzi o opory, to mają one teraz nieco mniejsze znaczenie. Najbliższego doszukiwać należy się przy cenie 3.90, natomiast nieco wyżej podaż może być także aktywna w rejonie 3.9340. Są to odpowiednio 50% oraz 61,8% zniesienia poprzedniej fali spadkowej, zapoczątkowanej w połowi listopada.

*PLN BASKET *Skoro złoty traci dziś do dolara oraz do euro, to wzrostom nie mógł się oczywiście oprzeć koszyk tych walut względem złotego. Tutaj wyraźny wzrost jego wartości zawdzięczamy przede wszystkim wybiciu z formacji 2-miesięcznego trójkąta górą. Co ciekawe, siła kupujących jest obecnie na tyle duża, że nie udało się zatrzymać wzrostu nawet na poziomie 3.57, który mógł się wydawać istotnym oporem. Obecnie za wsparcie uznać należy cenę 3.56 oraz niżej również 3.54. Jest to zakres wczorajszej, niewielkiej korekty.

*GBP/PLN *Negatywne dla posiadaczy sygnały pojawiły się dziś również na parze funta względem krajowej waluty. Wspomniałem wczoraj, że przełamanie okolic 5.55, czyli około miesięcznej linii trendu spadkowego, było jedynie sygnałem sprzedaży o charakterze krótkoterminowym. Kurs przebywał tu bowiem od ponad dwóch miesięcy w zakresie konsolidacji 5.47 - 5.65. Można więc było zakładać, że o faktycznych problemach posiadaczy krajowej waluty zadecydują losy górnego ograniczenia tego zakresu. Dzisiaj zostało ono dosyć wyraźnie przełamane i złoty nadal traci na wartości. Jest to zatem kolejne potwierdzenie, że sprzedający krajową walutę coraz poważniej się rozpędzają. Aktualnie poziom 5.65 będzie występował w roli wsparcia.

*CHF/PLN *Do swojego najbliższego oporu zbliża się również frank szwajcarski. Jest nim poziom 2.50. Można zakładać, że w tych okolicach działania podaży będą już nieco bardziej widoczne, a tym samym jest szansa na to, że uda się ponownie na chwilę zatrzymać. Otwartym pozostaje oczywiście pytanie, na jak długo. Takowe zatrzymanie widzieliśmy bowiem na sesji wczorajszej, gdzie z okolic 2.48 pojawiło się 2-groszowe odreagowanie, które jednak docelowo zostało jedynie wykorzystane do ponownego kupna szwajcarskiej waluty. Obecnie poziom 2.48 jest tu zatem najbliższym wsparciem, a nieco niżej taką rolę pełnił będzie poziom 2.46. Wyraźne przełamanie poziomu 2.50 rozwieje wszelkie wątpliwości odnośnie aktualnej kondycji rynku i tym samym otwierałoby złotemu drogę do kontynuacji fali deprecjacji.

dziś w money
komentarze walutowe
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)