Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Marek Węgrzanowski
|

Złoty nieznacznie słabszy

0
Podziel się:

W poniedziałek wyznacznikiem wartości złotego były ruchy na rynku międzynarodowym. Wobec odrabiającego straty dolara polska waluta straciła ok. 2 grosze, kurs w stosunku do euro pozostał bez większych zmian.

RYNEK KRAJOWY
W poniedziałek wyznacznikiem wartości złotego były ruchy na rynku międzynarodowym. Wobec odrabiającego straty dolara polska waluta straciła ok. 2 grosze, kurs w stosunku do euro pozostał bez większych zmian. W porannych godzinach sesji kurs złotego nieznacznie się umocnił do 3,6675 USD/PLN i 4,5110 EUR/PLN. Później doszło do niewielkiego osłabienia krajowej waluty do poziomów 3,6860 USD/PLN i 4,53 EUR/PLN. Po południu złoty odzyskał część poniesionych wcześniej strat. Zdaniem wicepremiera Jerzego Hausnera nie dojdzie do podwyżek stóp procentowych w miesiącach wakacyjnych, ponieważ ostatnia decyzja o podwyżce została podjęta z zapasem. Wpływ na wyższą inflację w czerwcu miały czynniki zewnętrzne, a tendencja inflacyjna powinna słabnąć.
Zgodna z oczekiwaniami decyzja banku centralnego Węgier o pozostawieniu stóp procentowych bez zmian nie wpłynęła na rynek złotego.
O godz. 15.45 jeden dolar wyceniany był na 3,6800 złotego, a jedno euro na 4,5240 złotego (odchyl. –3,23 proc.).

Krótkoterminowa prognoza
W najbliższym czasie złoty powinien pozostać mocny. Bieżący tydzień nie przyniesie ważnych danych makroekonomicznych, ze sfery politycznej także nie płyną negatywne sygnały. Rada Polityki Pieniężnej zasygnalizowała, że będzie stanowczo przeciwdziałać inflacji, podnosząc cenę pieniądza. Kurs polskiej waluty wobec euro powinien dotrzeć do istotnego poziomu oporu 4,50 EUR/PLN.

RYNEK MIĘDZYNARODOWY

USD/JPY
W trakcie poniedziałkowej sesji na kurs USD/JPY wpływały przede wszystkim informacje z rynku japońskiego. Obchodzony w niedzielę w Stanach Zjednoczonych Dzień Niepodległości sprawił, że w poniedziałek na rynku zabrakło inwestorów amerykańskich. Podczas poniedziałkowej sesji jen osłabił się w stosunku do dolara. Kurs USD/JPY osiągnął poziom 109,17. Wpływ na osłabienie jena miały przede wszystkim spadki na tokijskiej giełdzie wywołane piątkowymi informacjami z rynku amerykańskiego oraz zawirowaniami politycznymi w Japonii. Publikowane przed niedzielnymi wyborami sondaże pokazały zmniejszające się poparcie dla rządzącej Partii Liberalno-Demokratycznej (LDP). Inwestorzy odczytują to jako zagrożenie dla reform premiera Junichiro Koizumiego, który jest dobrze postrzegany przez rynek. Indeks Nikkei spadł o 1,53 proc.
O godz. 15.45 jeden dolar wyceniany był na 108,98 jena.

Krótkoterminowa prognoza
W najbliższym czasie należy spodziewać się, że kurs USD/JPY pozostanie w okolicach 109. Istotne wsparcie występuje na poziomie 108,83.

EUR/USD
Zgodnie z przewidywaniami, w związku ze świętem narodowym w Stanach Zjednoczonych, aktywność na rynku dolara była ograniczona. Analitycy wciąż dyskontują zeszłotygodniowe dane z amerykańskiego rynku pracy. Opublikowane w piątek dane o liczbie nowych miejsc pracy w sektorze pozarolniczym nie spełniły oczekiwań inwestorów. Spodziewano się bowiem wzrostu liczby zatrudnionych na poziomie 250 tys., faktycznie liczba ta wyniosła 112 tys. Spowodowało to wzrost kursu EUR/USD na początku poniedziałkowej sesji do poziomu 1,2333 – najwyższego od miesiąca.
W ciągu dnia dolar powoli odrabiał straty w stosunku do wspólnej waluty. Do osłabienia euro przyczyniły się nie najlepsze dane dotyczące aktywności w sektorze usług, opublikowane przed południem. Wskaźnik PMI za czerwiec wyniósł 55,3 pkt, przy poziomie 55,8 pkt zanotowanym w maju. Spadek tego wskaźnika potwierdza inne sygnały dochodzące z rynku europejskiego, świadczące o powolnym wzroście gospodarczym połączonym z problemami dotyczącymi deficytów budżetowych w największych krajach strefy euro. Do tego należy dodać wpływ zeszłotygodniowej podwyżki podstawowej stopy procentowej w Stanach Zjednoczonych z 1 na 1,25 proc. Decyzja Fed zmniejszyła różnicę w oprocentowaniu lokat w dolarach w porównaniu do lokat w euro, co pozytywnie wpłynie na amerykańską walutę.
O godz. 15.45 jedno euro wyceniane było na 1,2292 dolara.

Krótkoterminowa prognoza
Na obecny tydzień nie zaplanowano publikacji ważnych danych makroekonomicznych, które mogłyby wpłynąć poważnie na kurs EUR/USD. Należy się spodziewać konsolidacji kursu w granicach przedziału 1,2250 – 1,2350.

komentarze walutowe
wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)