Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Złoty pod presją sytuacji w regionie

0
Podziel się:

Zgodnie z oczekiwaniami rynku pierwsza część majowego weekendu upłynęła pod znakiem niewielkich zmian na rynku złotego. Kurs USD/PLN poruszał się w przedziale 2,77 - 2,7850 i jedynie umocnienie dolara na rynku światowym wpływało na większe zmiany notowań USD/PLN.

Zgodnie z oczekiwaniami rynku pierwsza część majowego weekendu upłynęła pod znakiem niewielkich zmian na rynku złotego. Kurs USD/PLN poruszał się w przedziale 2,77 - 2,7850 i jedynie umocnienie dolara na rynku światowym wpływało na większe zmiany notowań USD/PLN.

Para EUR/PLN zachowywała się w sposób analogiczny, przy czym wczoraj rano widoczny był znaczny wzrost kursu euro do poziomu 3,7950. Zbiegło się to w czasie ze wzrostem notowań EUR/USD i osłabieniem walut emerging markets.

Przez długi majowy weekend rynek jest w fazie marazmu. Niewielkie obroty, brak publikacji makroekonomicznych i spokój w polityce ograniczają aktywność inwestorów i zmienność rynku. Stabilizująco na rynek złotego działa również sytuacja na rynkach naszego regionu.

Po poniedziałkowym zamieszaniu na tureckim rynku finansowym, które wpłynęło na osłabienie złotego, wczorajszy i dzisiejszy dzień przyniósł stabilizację i uspokojenie w Turcji. Kurs liry tureckiej wzrósł wobec dolara do poziomu 1,3550 (w poniedziałek rano notowania znajdowały się na poziomie 1,3900). Inwestorzy jednakże z niepokojem spoglądają na sytuację w tym kraju i każdorazowa eskalacja tureckich problemów politycznych wpływa negatywnie na reakcję uczestników rynku.

Pod presją spadków znajdują się waluty naszych sąsiadów. Na najwyższym od niemal dwóch miesięcy poziomie znajdują się notowania EUR/CZK. Wczoraj kurs korony czeskiej spadł do poziomu bliskiego 28,20. W podobnym tonie zachowuje się również rynek węgierski. Kurs EUR/HUF zwyżkował wczoraj do poziomu 249,00, co było najwyższym poziomem notowań od końca marca.

W opublikowanym ostatnio w Financial Times wywiadzie z minister finansów, Z. Gilowska potwierdziła, że Polska będzie gotowa na przyjęcie wspólnej waluty w 2012r. Szefowa resortu finansów zaznaczyła jednak, że istnieją pewnego rodzaju ryzyka związane z przygotowaniami mistrzostw EURO 2012, które mogą negatywnie wpłynąć na gospodarkę. Skali tych ryzyk nie da się jednak w tej chwili oszacować, mogą się jednak one przyczynić do późniejszego przyjęcia euro.

Inwestorzy powinni dzisiaj zwrócić uwagę na sytuację w naszym regionie. Dalsze osłabienie liry tureckiej i forinta wpłynie negatywnie na złotego. Przebicie przez EUR/PLN poziomu 3,7950, będzie sygnałem do dalszego wzrostu kursu w kierunku EUR/PLN 3,82

Wczorajsza sesja na międzynarodowym rynku walutowym początkowo przebiegała w rytm niewielkich wahań cenowych. Większym ruchom nie sprzyjał japoński Golden Week oraz skromniejsza liczba publikacji makroekonomicznych.

Zmianę przyniosły dopiero popołudniowe godziny handlu na sesji europejskiej, kiedy inwestorzy poznali istotny dla rynku odczyt kwietniowego ISM. Rynek oczekiwał, że wskaźnik obrazujący kondycje amerykańskiego sektora produkcyjnego wyniesie 51,5 pkt, gdy tymczasem okazał się on znacznie lepszy i sięgnął 54,7 pkt.

Pozytywny sygnał płynący z amerykańskiej gospodarki oraz zamykanie krótkich pozycji w amerykańskiej walucie przełożyły się na umocnienie dolara. Kurs eurodolara powrócił do konsolidacji w paśmie 1,3570-1,3610. Impulsem do zakupów dolara na kolejnych sesjach mogą okazać się pozytywne wyniki amerykańskiej gospodarki.

Z punktu widzenia impulsów fundamentalnych pojawi się dziś kilka istotnych publikacji. Poznamy kwietniowe indeksy PMI dla sektora produkcyjnego w Szwajcarii, Niemczech, Francji i Eurolandzie. Z kolei po południu napłyną kolejne dane zza Oceanu w postaci raportu Challengera o planowych zwolnieniach, a o godzinie 14.15 pojawi się raport o kwietniowym zmianie stanu zatrudnienia w sektorze prywatnym, szacuję się, że przybyło 100 tys. miejsc pracy.

Już pod koniec sesji europejskiej poznamy dane o amerykańskich zamówieniach fabrycznych, gdzie szacuje się wzrost na poziomie 1%. Kolejnymi ważnymi dla rynku danymi będzie jutrzejszy odczyt wskaźnika ISM dla sektora usług.

waluty
dziś w money
komentarze walutowe
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
TMS Brokers
KOMENTARZE
(0)