Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Złoty pod wpływem eurodolara

0
Podziel się:

Dzisiejszy dzień rozpoczął się na rynku złotego od kolejnego rekordu słabości naszej waluty względem dolara, jednakże dalsza część notowań przyniosła równie dynamiczną korektę ostatniego wzrostu kursu. Ceny dotarły rano już do poziomu niemal 3.41, natomiast popołudniu obserwujemy oscylacje w okolicach 3.36. Takie zachowanie się krajowej waluty jest tu odzwierciedleniem sytuacji na eurodolarze

USD/PLN
Dzisiejszy dzień rozpoczął się na rynku złotego od kolejnego rekordu słabości naszej waluty względem dolara, jednakże dalsza część notowań przyniosła równie dynamiczną korektę ostatniego wzrostu kursu. Ceny dotarły rano już do poziomu niemal 3.41, natomiast popołudniu obserwujemy oscylacje w okolicach 3.36. Takie zachowanie się krajowej waluty jest tu odzwierciedleniem sytuacji na eurodolarze, gdzie amerykańska waluta wyraźnie umocniła się wczoraj wieczorem, natomiast od rana widoczna jest tu również korekta. W przypadku dolara do złotego mamy jednak do czynienia ze stosunkowo technicznymi ruchami cen. Warto bowiem przypomnieć, że ceny oscylują tu od ponad dwóch miesięcy w zakresie wzrostowego kanału i dzisiejsze, poranne umocnienie dolara było testem jego górnego ograniczenia (zabrakło pół grosza). Zwrot z tego poziomu nie powinien zatem dziwić i jeśli dolar na rynku międzynarodowym wszedłby w fazę głębszej korekty ostatniego umocnienia, to spodziewać należałoby się również umocnienia złotego względem
amerykańskiej waluty do okolic dolnego ograniczenia wspomnianej formacji, które obecnie zlokalizowane jest przy cenie 3.27. Wcześniej jednak wsparciami będą dobrze znany poziom przy 3.35, który przez ostatnie 2 tygodnie stanowił silną barierę podażową. Nieco niżej (3.3350) kupujący powinni stać się również aktywni przy przyspieszonej linii trendu wzrostowego.

EUR/PLN
W przypadku pary eurozłotego w zasadzie rozstrzygnięcia w krótkim terminie zapadły tu już wczoraj. Złoty wykazywał się tu ostatnio sporą siłą. Wczorajsze, chwilowe osłabienie krajowej waluty zostało od razu wykorzystane do sprzedaży europejskiej waluty na poziomie najbliższego oporu, czyli w tym układzie dolnego ograniczenia formacji trójkąta, z której ceny niedawno się wybiły. Tym samym ruch ten uznać można by za ruch powrotny, czyli potwierdzenie wybicia. Obecnie zatem obserwować powinniśmy skierowanie się rynku do poziomu 4.10 i jego przekroczenie stanowiłoby już sygnał sprzedaży. Warto bowiem również zauważyć, że zejście pod ten poziom byłoby potwierdzeniem przebicia linii szyi 2-miesięcznej formacji RGR, co w tym układzie kończyłoby cały trend wzrostowy, z jakim mieliśmy do czynienia od marca.

PLN BASKET
Wczorajsze umocnienie koszyka względem złotego zatrzymało się na ostatnim, bezpiecznym (jeśli mamy mówić o kontynuacji aprecjacji złotego) poziomie, czyli szczytach z dwóch ostatnich tygodni na 3.7850. Odbicie się z tych okolic winno się obecnie przełożyć na umocnienie krajowej waluty do poziomu 2-miesięcznej linii trendu wzrostowego, która aktualnie zlokalizowana jest przy cenie 3.6950. Jej przebicie kończyłoby już aktualne zmagania i złoty miałby przed sobą dobre perspektywy (przynajmniej do poziomu, skąd linia została wyprowadzona, czyli dołka z 1 kwietnia przy cenie 3.5836.

GBP/PLN
Nie udało się kupującym również trwale sforsować poziomu 6.15-6.16 na funcie względem złotego i z tych okolic widoczne jest już wyraźne odbicie, wspomagane słabnącym dolarem. Obecnie zatem nadal aktualny jest zakres horyzontu 6.02 - 6.16 i można zakładać, że dopiero trwałe wybicie się poza jego zakres przełoży się na wyznaczenia dalszego kierunku zmian cen. Odbicie od ograniczenia górnego winno obecnie przynieść umocnienie krajowej waluty do ograniczenia dolnego ostatniej konsolidacji, czyli 6.02. Jeśli wsparcie zostałoby przełamane, złoty miałby szansę zapoczątkować kolejną falę aprecjacji, równą tej z początku maja, czyli realnym stałby się tu zasięg do około 5.70.

CHF/PLN
W kierunku wsparcia zmierza również para franka względem złotego. Wsparciem jest tu (podobnie, jak na innych crossach złotowych) około 2-miesięczna linia trendu wzrostowego, którą również można uważać za linię szyi formacji RGR. Obecnie jest ona zlokalizowana przy cenie 2.6750 i jej przebicie kazałoby się już spodziewać kontynuacji umocnienia złotego do okolic przynajmniej 2.60, gdzie znajduje się ostatnie, 61,8% zniesienie całego trendu wzrostowego, zapoczątkowanego od marca. Zejście pod ten poziom kazałoby się już spodziewać skorygowania całego ruchu, czyli w tym wypadku umocnienia złotego do poziomu 2.4924. Krótkoterminowym oporem jest nadal poziom 2.72 - 2.74.

komentarze walutowe
wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)