Notowania

komentarze walutowe
07.08.2012 17:50

Złoty rozpoczął korektę. Jest jedno 'ale'

Czy korekta rzeczywiście będzie miała dość ograniczony charakter?

Podziel się
Dodaj komentarz

Zgodnie z wcześniejszymi oczekiwaniami złoty dzisiaj nieco stracił na wartości - po południu notowania euro powróciły w okolice 4,07 zł, a dolar zbliżył się do 3,28 zł. To już niedaleko kluczowych poziomów oporu - 4,0850 zł dla euro i 3,30 zł dla dolara. Czy korekta rzeczywiście będzie miała dość ograniczony charakter?

Tak - chociaż wiele zależy teraz od sytuacji na EUR/USD. Mimo publikacji słabszych danych makroekonomicznych, jakie napłynęły dzisiaj w Włoch (produkcja przemysłowa spadła w czerwcu o 8,2 proc. r/r, a PKB za II kwartał zniżkował o 2,5 proc. r/r), a także z Niemiec (czerwcowa dynamika zamówień w przemyśle to -1,7 proc. m/m), notowania wspólnej waluty trzymały się dość mocno, a przy zejściu poniżej 1,24 za EUR/USD automatycznie uaktywniały się nowe pokłady popytu.

Trudno tłumaczyć to chociażby sukcesami premiera Mario Montiego na polu nowych oszczędności (które przeszły dzisiaj przez parlament), gdyż w krótkim okresie mogą one tylko pogłębić recesję we Włoszech. Inna sprawa, że włoski premier strzelił sobie politycznie „w stopę” poprzez dwie niefortunne wypowiedzi. Pierwsza to ostatni artykuł w Der Spiegel w którym zasugerował, iż demokratyczne reguły mogą utrudniać proces reform, czym rozbudził masę krytyki w całej Europie, a zwłaszcza w Niemczech.

Druga to dzisiejsze słowa dla Wall Street Journal, gdzie przyznał, że spread pomiędzy włoskimi, a niemieckimi obligacjami mógłby wynieść 1200 p.b. (obecnie jest to około 440 p.b.), gdyby u władzy nadal był Silvio Berlusconi. Monti to premier technokrata, a nie polityk, ale mimo tego powinien dbać o swoje zaplecze, zarówno w kraju, jak i zagranicą. W takiej sytuacji może być mu trudno wdrażać kolejne reformy, a stan politycznego zawieszenia przed zaplanowanymi na wiosnę 2013 r. wyborami do parlamentu, może okazać się dla Włoch dość niebezpieczny...

Oto notowania na rynku eurodolara Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Analiza techniczna EUR/USD pokazuje, iż sforsowanie bariery 1,2430-60 może być dość trudne w najbliższym czasie bez mocnego impulsu (oficjalny wniosek Hiszpanii do EFSF, dalsze plotki w temacie wątku EFSF-ESM-ECB). Kluczowe wsparcie to już okolice 1,2388 (szczyt z 27 lipca b.r.). Korekta może być płytka (to pomogłoby złotemu, który wkrótce znów zacząłby się umacniać), albo głębsza (do 1,2330-40 i być może niżej 1,2220). Kalendarz danych pokazuje, że dopiero dane z Chin zaplanowane na czwartek-piątek mogą mieć znaczący wpływ na globalny sentyment.

Tagi: komentarze walutowe, wiadomości, gospodarka
Źródło:
Dom Maklerski BOŚ
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz