Notowania

komentarze walutowe
19.03.2014 10:57

Złoty skorzystał na rajdzie ulgi

Wygasanie napięć o charakterze geopolitycznym przekłada się również na przeceny złota.

Podziel się
Dodaj komentarz
Bartosz Sawicki Analityk TMS Brokers

Mniej konfrontacyjny niż można było się spodziewać ton Władimira Putina podczas wczorajszego przemówienia wywołał rajd ulgi na giełdach i wsparł waluty regionu. Wygasanie napięć o charakterze geopolitycznym przekłada się również na przeceny złota.

W tym tygodniu jego uncja potaniała już o 40 USD i obecnie wyceniana jest na 1352 USD. W środę rano EUR/PLN spada pod 4,21, a USD/PLN narusza 3,02. Z kolei w notowaniach walut G-10 panuje mała zmienność. EUR/USD od początku tygodnia pozostaje w zakresie 1,3880 -1,3940.

Dopóki ECB nie zostanie zmuszone przez pogłębienie spadku inflacji do załagodzenia polityki, euro pozostawać będzie silne. Jednak przekroczenie ubiegłotygodniowych szczytów i wyjście ponad 1,40 zagraża nasileniem się słownych interwencji ze strony władz monetarnych. Z tego względu nie uważamy, by kurs trwale mógł plasować się powyżej wspomnianej bariery.

Na sesji europejskiej w przypadku większości par walutowych należy oczekiwać utrzymywania się przedziałów wahań ze względu na kończące się dziś posiedzenie FOMC. Wyjątkiem mogę być notowania funta szterlinga, gdyż przed nami publikacja protokołu z posiedzenia MPC, zaprezentowany zostanie budżet, a także poznamy dane z rynku pracy. W ostatnich tygodniach funt słabł za sprawą odsuwania terminu, w którym rynek stopy procentowej wyceniał pierwszą podwyżkę stóp. Dlatego też największy potencjał do wsparcia brytyjskiej waluty miałby spadek stopy bezrobocia z 7,2 do 7,1 proc.

USA: podwyżka stóp na horyzoncie

Posiedzenie FOMC jest najważniejszym wydarzeniem dnia, tym bardziej, że wieńczyć je będzie pierwsza konferencja prasowa Janet Yellen i seria nowych projekcji makroekonomicznych. Pomimo zbliżenia się stopy bezrobocia do newralgicznej bariery 6,5 proc. na 0,1 proc., tempo, w którym bilans Fed pęcznieje każdego miesiąca ograniczono dotychczas jedynie z 85 do 65 mld USD. Dlatego też Fed porzuci zapewne politykę progów na rzecz bardziej rozbudowanej oceny kondycji gospodarki. Jeśli trzecim obok inflacji i bezrobocia wyznacznikiem optymalnego kształtu polityki pieniężnej stanie się stabilność systemu finansowego, to będzie to ewidentny sygnał, że decydenci coraz negatywnej postrzegają bilans zysków i strat agresywnej stymulacji gospodarki.

Kontrowersji nie budzi natomiast to, że władze monetarne serię słabszych danych zrzucą na karb najsurowszej od dziesięcioleci zimy i zredukują tempo ilościowego luzowania do 55 mld dolarów. Prawdziwym wsparciem dla dolara zwłaszcza w stosunku do walut gospodarek wschodzących byłby wzrost poparcia dla podwyżki stóp w 2015 roku. Silne zaskoczenie na dzisiejszym posiedzeniu jest mało prawdopodobne, ale uważamy, że niesie on ze sobą więcej szans niż zagrożeń dla dolara.

Polska: kontynuacja ożywienia w przemyśle

Prognozujemy przyspieszenie dynamiki produkcji przemysłowej do 4,7 proc. r/r. Na prognozę składają się pozytywne wnioski płynące z analizy badań ankietowych GUS i indeksu PMI. Składowa bieżącej produkcji podskoczyła o 4 pkt. proc., co jest najmocniejszym przyspieszeniem od dziesięciu miesięcy. Niestety wzrost produkcji nie będzie równie mocny.

Spodziewamy się, że na negatywnie zaskoczy produkcja samochodów (wg SAMAR w lutym produkcja wzrosła zaledwie o 2,4 proc. r/r). Z drugiej strony kurczenie się zapasów, na które wskazał subindeks PMI może być czynnikiem, który spowoduje, że odczyt znajdzie się nieco powyżej naszej prognozy. Z kolei inflacja PPI będzie kontynuować deflację, co osłabi wzrost CPI w kolejnych miesiącach.

Porównaj na wykresach notowania walut

Tagi: komentarze walutowe, dziś w money, wiadomości, gospodarka, komentarz
Źródło:
TMS Brokers
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz