Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Złoty stracił wobec euro i dolara

0
Podziel się:

Na poniedziałkowej sesji złoty kontynuował spadki w stosunku do obu najważniejszych walut - euro i dolara amerykańskiego. Kurs EUR/PLN poruszał się w przedziale 4,0350-4,0750, USD/PLN wahał się między 3,2000 a 3,2450. Po porannym wzmocnieniu złotego i spadku notowań do ważnych poziomów wsparcia (4,04 wobec euro i 3,20 w stosunku do dolara), w kolejnych godzinach polska waluta systematycznie traciła na wartości. /ISB/

Na poniedziałkowej sesji złoty kontynuował spadki w stosunku do obu najważniejszych walut - euro i dolara amerykańskiego. Kurs EUR/PLN poruszał się w przedziale 4,0350-4,0750, USD/PLN wahał się między 3,2000 a 3,2450. Po porannym wzmocnieniu złotego i spadku notowań do ważnych poziomów wsparcia (4,04 wobec euro i 3,20 w stosunku do dolara), w kolejnych godzinach polska waluta systematycznie traciła na wartości.

Na mniejsze zainteresowanie zakupem złotego wciąż wpływa ogólna tendencja odwrotu od rynków wschodzących na rzecz krajów, gdzie ryzyko inwestycyjne jest mniejsze. W poniedziałek traciły wszystkie waluty regionu, niżej wyceniano również turecką lirę.

Niebagatelne znaczenie mają także czynniki o lokalnym charakterze. Wczorajsze wybory na Słowacji wygrało lewicowe ugrupowanie Smer, które może dążyć do opóźnienia daty przyjęcia euro przez naszych południowych sąsiadów poza ustalony wcześniej 2009 r. Choć koalicja rządowa nie została jeszcze stworzona rynki raczej negatywnie odebrały wyniki wyborów.

Na Węgrzech tamtejszy bank centralny, aby zapobiec wzrostowi inflacji podniósł stopy procentowe o 25 punktów bazowych. Węgry od dłuższego czasu borykają się z problemem ogromnego deficytu budżetowego, który wzmaga presję na wzrost cen.

Jak zaznaczył na konferencji prasowej prezes banku centralnego Zsigmond Jarai, pomimo propozycji zmniejszenia deficytu budżetowego zaproponowanych przez rząd, Węgry nie będą w stanie spełnić kryteriów z Maastricht przed 2008 r. Oznacza to również opóźnienia w przyjęciu wspólnej waluty. Po decyzji banku forint osłabił się od historycznego minimum 276,50 za euro.

Publikacja nieco wyższych od oczekiwań danych o wzroście wynagrodzeń w sektorze przedsiębiorstw w Polsce w maju nie mała większego znaczenia dla wyceny złotego. Około godziny 16.45 za jednostkę wspólnej waluty płacono 4,0740, za dolara 3,2435.

dziś w money
komentarze walutowe
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)